Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον Ατρόμητο για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος και επικράτησε με 4-0.

Πολύ νωρίς στο ματς ο Ολυμπιακός έδειξε τις προθέσεις του, μιας και μετά από κόρνερ στο 4′, η κεφαλιά του Ανδρέα Ντόη κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τσιντώτα. Υψηλό πρέσινγκ από τους «ερυθρόλευκους» τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και μόνο τυχαίο δεν είναι ότι σε δέκα λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν κερδίσει τρία κόρνερ.

Στο 13′ σε κόντρα επίθεση, ο Ατρόμητος βρέθηκε πολύ κοντά στο 0-1, με τον Ρομπάιγ να βγαίνει τετ α τετ, αλλά τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη να του λέει «όχι».

Premier League:Το επίτευγμα της Νότιγχαμ

Η συνέχεια μέχρι το 27′, δεν ήταν αντίστοιχη, με τον ρυθμό να είχε πέσει, ωστόσο η ομάδα προσπαθούσε να βρει χώρους για να βγει απέναντι στην εστία του Ατρομήτου.

Στο 30′, ο Γκουστάβο Σκάρπα κέρδισε φάουλ εκτός περιοχής το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος, με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ.

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού με τον Ατρόμητο. Στο 32′, πήρε αυτό που άξιζε, μιας και μετά από μία εξαιρετική επίθεση και μία μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Κίνι, ο Γιώργος Μασούρας βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο και με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Στο 34′, η ομάδα βρήκε και δεύτερο γκολ, αλλά δυστυχώς ο Γιώργος Μασούρας (που έβγαλε την πάσα στον Ελ Κααμπί) ήταν οφσάιντ.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχιζαν να πιέζουν, φτάνανε κοντά στην εστία του Τσιντώτα, αλλά τα σουτ των Μασούρα, Μαντί και Ροντινέι δεν κατέληξαν στην εστία.

Μπορεί κόντρα στην Τσουκαρίτσκι το γκολ του να ακυρώθηκε, αλλά με τον Ατρόμητο ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Ο Μαντί Καμαρά σούταρε μέσα από τη μεγάλη περιοχή στο 45′, η μπάλα κόντραρε ελάχιστα σε αμυντικό του Ατρομήτου και κατέληξε στην εστία για το 2-0.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε… από κει που σταμάτησε. Οι «ερυθρόλευκοι» χρειάστηκαν τέσσερα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο για να βρουν ένα τρίτο γκολ, με τον Γιώργο Μασούρα να βρίσκει δίχτυα για δεύτερη φορά. Ένα δεξί πλασέ από τη μεγάλη περιοχή, με τον Ελ Κααμπί να έχει κομβικό ρόλο στη φάση.

Επόμενη καλή φάση ήταν με τον Μαντί Καμαρά στο 60′, με το σουτ του να καταλήγει άουτ, ενώ λίγα λεπτά νωρίτερα είχαν περάσει στον αγωνιστικό χώρο οι Μπιέλ και Καρβάλιο στη θέση των Μασούρα και Φορτούνη.

Στο 63′ τεράστια ευκαιρία με τον Πεπ Μπιέλ να σουτάρει μέσα από τη μεγάλη περιοχή και την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 72′ ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ έκανε άλλες δύο αλλαγές, με τους Σωτήρη Αλεξανδρόπουλο και Γιουσέφ Ελ Αραμπί, να παίρνουν τη θέση των ΕΛ Κααμπί και Μαντί Καμαρά.

Όση ώρα και αν πέρναγε, ο Ολυμπιακός συνέχιζε να ψάχνει ένα τέταρτο γκολ. Κάτι το οποίο πέτυχε ο Κίνι με εξαιρετικό αριστερό σουτ. Πρώτο τέρμα του Ισπανού με τα «ερυθρόλευκα».

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Ν. Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Κίνι, Ντόι, Ρέτσος, Ρόντινεϊ, Έσε, Καμαρά, Σκάρπα, Φορτούνης, Ελ Κααμπί, Μασούρας

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Τσακμάκης, Ντε Μποκ, Έρλινγκμαρκ, Έντερ, Γιουμπιτάνα, Φριντζόνσον, Ρομπάιγ, Βέργος