Ο Ολυμπιακός έμεινε εκτός συνέχειας του Europa League, καθώς η Αταλάντα πήρε το εισιτήριο για τους «16». Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μαλινόφσκι, οι «ερυθρόλευκοι» δεν το πίστεψαν όσο όφειλαν. Αναλυτικό ρεπορτάζ από το «Γ. Καραϊσκάκης» του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ολυμπιακός, το βράδυ της Πέμπτης, καλούνταν να διαχειριστεί μα και να επιστρέψει, από την ήττα με 2-1 στο Μπέργκαμο επί της Αταλάντα. Με το άκουσμα της κλήρωσης, πολλοί θεώρησαν τον Θρύλο… αποκλεισμένο πριν καν αγωνιστεί, όμως η ρεβάνς έκρυβε τεράστιο ενδιαφέρον μετά την πρώτη «μάχη» στην Ιταλία. Ο Τικίνιο είχε δώσει το προβάδισμα, με τον Τζιμσίτι να γίνεται «ήρωας» για την ομάδα του, με πανομοιότυπη φάση να σκοράρει δύο τέρματα.

Όμως, το δεύτερο ματς είχε και τον 12ο παίκτη, να παίζει «μπάλα» καθ’ όλη τη διάρκεια, καθώς περίπου 16.000 βρέθηκαν στο Φαληρικό γήπεδο, δίνοντας και την ψυχή τους για την ομάδα.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν από τον Πέδρο Μαρτίνς με το 3-4-3 και τον Βατσλίκ στην εστία. Η τριάδα της άμυνας αποτελούνταν από τους Σισέ, Παπασταθόπουλο και Μανωλά, με τους Λαλά και Ρέαμπτσιουκ στα άκρα. Στον άξονα βρέθηκαν οι Εμβιλά και Μαντί Καμαρά, με τους Ονιεκούρου και Αγκιμπού Καμαρά να βρίσκονται στα «φτερά» της επίθεσης και τον Τικίνιο ως μόνος προωθημένος.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Τζολάκης, Μπουχαλάκης, Κούντε, Αραμπί, Βρουσάι, Μασούρας, Φαντιγκά, Μπα, Βαλμπουενά, Παπαδόπουλος, Κίτσος, Ροντρίγκες.

Όσο για την Αταλάντα, ο Τζιάν Πέρο Γκασπερίνι έπαιξε κι εκείνος ένα 3-4-3, με τον Μούσο στην εστία. Στην άμυνα βρέθηκαν οι Τολόι, Ντεμιράλ και Τζιμσίτι. Στα άκρα είδαμε τους Χάτεμπουρ και Μέλε. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Φρόιλερ και Ντε Ρον. Όσον αφορά την επίθεση, στα «φτερά» είδαμε τους Μαλινόφσκι και Πεσίνα, με τον Πάσαλιτς ως μοναδικό προωθημένο.
Στον πάγκο βρίσκονταν οι: Ρόσι, Σπορτιέλο, Κούπμαϊνερς, Μπογκά, Πετσέλα, Μιχαΐλα, Σκαλβίνι, Τσιταντίνι, Ζαπακόστα.

Ολυμπιακός | Προσπάθησε να «τρυπήσει» την Αταλάντα!

Από τα πρώτα λεπτά, η Αταλάντα ήθελε να δείξει την καυτή ανάσα της στον Ολυμπιακό. Μόλις στο 6’, ο Μαλινόφσκι εκτέλεσε ένα φάουλ, το οποίο μπλόκαρε ο Βατσλίκ. Στην επόμενη στιγμή, ο Μαντί Καμαρά έκανε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μούσο.

Ο Θρύλος στο πρώτο δεκάλεπτο, προσπάθησε να πάρει κάτι από στατική φάση, όταν μετά από κόρνερ του Αγκιμπού Καμαρά απείλησε τον Μούσο, με την Αταλάντα όμως να μην παραβιάζεται. Στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης στο Φάληρο, ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι στον Τικίνιο Σοάρες, ο οποίος έπεσε εντός περιοχής, χωρίς ωστόσο να δίνει κάτι ο ρέφερι.

Σίγουρα, στα πρώτα λεπτά και ειδικά το πρώτο μισάωρο, μόνιμη πηγή κινδύνου αποτελούσε ο Μαλινόφσκι, ο οποίος ήθελε να δείξει την ποιότητά του στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Λίγα λεπτά αργότερα, η Αταλάντα πήγε να απειλήσει την ομάδα μας, όμως ο Καμαρά έβγαλε εκτός περιοχής την μπάλα, ύστερα από κόψιμο του Παπασταθόπουλου χαμηλά. Ο Θρύλος ήθελε να διασπάσει την άμυνα της Ιταλικής ομάδας, όμως στον αγωνιστικό χώρο οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να το καταφέρνουν ευκολότερα.

Λίγο πριν το ημίχρονο… «ψυχρολουσία»

Με την συμπλήρωση 40 λεπτών στο Φάληρο, η Αταλάντα έκανε το 0-1, με σκόρερ τον Μάλε. Ο παίκτης της Ιταλικής ομάδας βγήκε στην πλάτη των «ερυθρόλευκων», ο Λαλά έκανε σωρεία λαθών με τον ίδιο να πλασάρει τον Βατσλίκ και να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του. Η αναμέτρηση είχε αρκετή ώρα για τις δύο ομάδες, όμως πλέον με δύο τέρματα του Θρύλου, το ματς οδηγούνταν στην παράταση. Μετά το ένα λεπτό των καθυστερήσεων, οι δύο ομάδες πήγαν με το 0-1 στα αποδυτήρια.

Κλήθηκε να το γυρίσει…

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έψαχνε αντίδραση στην αναμέτρηση. Ο Πορτογάλος έριξε τον Μασούρα αντί του Σισέ κι άλλαξε τον σχηματισμό σε 4-3-3. Στο 50ο λεπτό του ματς, ο Θρύλος απείλησε με αξιώσεις τους Ιταλούς, με την τελική κεφαλιά του Τικίνιο να περνά εκτός εστίας. Πέντε λεπτά αργότερα, η Αταλάντα πέρασε τους Μπογκά και Κοπμέινερς, αντί των Πάσαλιτς και Πεσίνα.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο Βαλμπουενά πέρασε αντί του Ονιεκούρου. Οι Πειραιώτες, όσο περνούσε ο χρόνος έπρεπε να ρισκάρουν για να βρουν δίχτυα.

Ο Μαλινόφσκι… έστειλε τον Ολυμπιακό εκτός Ευρώπης!

Στο 66’ ουσιαστικά τελείωσαν όλα, όταν ο Μαλινόφσκι έκανε το 0-2, μετά από δυνατό σουτ εντός περιοχής, κερδίζοντας τον Τσέχο διεθνή. Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν στον αγώνα τους Βρουσάι και Ελ Αραμπί αντί των Εμβιλά και Λαλά. Το 0-3 έγινε αμέσως αργότερα, στο 68’ με σκόρερ και πάλι τον Μαλινόφσκι, μετά από δυνατό σουτ.

Η αναμέτρηση από εκείνο το σημείο κι ύστερα θα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο Φατινγκά πέρασε κι αντί του Τικίνιο Σοάρες, με τον Ολυμπιακό να έπαιζε έως τότε, με σχηματισμό 4-4-2. Τα λεπτά περνούσαν, οι Πειραιώτες ζούσαν το… μαρτύριο του αποκλεισμού κι όλα ήταν εις βάρος τους.

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε την Αταλάντα στην επόμενη φάση του θεσμού, και τον Θρύλο ηττημένο με ένα βαρύ σκορ στο σπίτι του.

Διαιτητής: Ντελ Θέρο Γκράντε

Βοηθοί: Χουάν Κάρλος Γιούστε, Ρομπέρτο Αλόνσο Φερνάντεθ

4ος διαιτητής: Χαβιέρ Αρμπερόλα Ρόχας

VAR: Χαρτ Μαρτίνεθ Μουνουέρα, Γκιγέρμο Κουάδρα Φερνάντες

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Βατσλίκ, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Λαλά, Ρέαμπτσιουκ, Μαντί Καμαρά, Εμβιλά, Αγκιμπού Καμαρά, Ονιεκούρου, Τικίνιο.

Αταλάντα (Γκασπερίνι): Μούσο, Τολόι, Ντεμιράλ, Τζιμσίτι, Χάτεμπουρ, Ντε Ρον, Φρόιλερ, Μέλε, Μαλινόφσκι, Πεσίνα, Πάσαλιτς.