Μέσα σε 14 λεπτά ο Ολυμπιακός πέτυχε 4 γκολ, ισοπέδωσε τον Αστέρα και νίκησε με 5-1! Στο +16 από τον ΠΑΟΚ, δεν μας σταματά κανείς απ΄το 47ο!

«Πάρτι» τίτλου έκανε ο πεντάστερος ΘΡΥΛΟΣ! Ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι ήθελε στο δεύτερο ημίχρονο, πέτυχε 4 γκολ σε 14 λεπτά και ισοπέδωσε τον Αστέρα Τρίπολης με σκορ 5-1, στο πλαίσιο της εξ αναβολής 17ης αγωνιστικής της Super League! Έκτη σερί νίκη για τον Ολυμπιακό μας στο πρωτάθλημα!

Ένας ΘΡΥΛΟΣ να τον πιεις στο ποτήρι! Πραγματική απόλαυση! Στο δεύτερο ημίχρονο φυσικά. Εκεί μπήκαν όλα τα γκολ! Δύο τέρματα ο Γιώργος Μασούρας (54′,57′) και από ένα οι Σωκράτης Παπασταθόπουλος (52′), Ανδρέας Μπουχαλάκης (66′) και Γκάρι Ροντρίγκες (84′).

ΑΡΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Live Streaming

Μία αγωνιστική απομένει πλέον για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας. Και 11 για τη λήξη του πρωταθλήματος. Και ο Ολυμπιακός κάνει ήδη… πρόβα φιέστας! Το 47ο θα έρθει στον Πειραιά σε λίγους μήνες! Ο ΘΡΥΛΟΣ είναι στο +16 από τον δεύτερο ΠΑΟΚ, ο οποίος έχει ένα ματς λιγότερο και αγωνίζεται αυτή την ώρα με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

65 βαθμούς ο Ολυμπιακός με 25 αγώνες, 49 ο ΠΑΟΚ με 24 παιχνίδια. Και… πρωτάθλημα ξανά στον Πειραιά!

Στο πρώτο ημίχρονο οι φάσεις και οι ευκαιρίες ήταν λίγες. Μόνο μία κεφαλιά του Τικίνιο και ένα σουτ του Γιαν Εμβιλά μέσα από την περιοχή που κατέληξε άουτ. Στο β’ μέρος όμως έγινε… πανικός!

Ο ΘΡΥΛΟΣ του Πέδρο Μαρτίνς έπαιξε ΜΠΑΛΑΡΑ και «καθάρισε» τον Αστέρα μέσα σε 14 λεπτά. Τόσο απλά! Όπως κάνει και πρέπει να κάνει ένας πρωταθλητής!

Από το 52′ μέχρι το 67′ το 0-0 είχε γίνει 4-0! Αρχικά, στο 52′, ο Ματιέ Βαλμπουενά εκτέλεσε το κόρνερ και ο διεθνής κεντρικός αμυντικός με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 54′ ο Μάριος Βρουσάι άνοιξε στον Ζοάο Καρβάλιο, αυτός έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Μασούρας στο δεύτερο δοκάρι εκτέλεσε τον Τσιφτσή για το 2-0. Στο 57′ ο Μάριος Βρουσάι έκανε ωραία κίνηση από δεξιά και ο Μασούρας στο δεύτερο δοκάρι νίκησε τον Τσιφτσή για το 3-0. Και το 4-0 έγινε στο 66′! Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το φάουλ και ο Μπουχαλάκης από κοντά την έστειλε στα δίχτυα του Τσιφτσή!

Ο Αστέρας μείωσε σε 4-1 στο 75′ με σουτ του Καρμόνα. Αλλά ο Ολυμπιακός δεν είχε πει ακόμη την… τελευταία του λέξη. Ο Γκάρι Ροντρίγκες στο 84′ διαμόρφωσε το τελικό 5-1 για τον ΘΡΥΛΟ με υπέροχο σουτ μέσα από την περιοχή, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην «ερυθρόλευκη» νίκη.

Επόμενο ματς για τον ΘΡΥΛΟ με τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Την ερχόμενη Κυριακή (6/3, 19:00), για την 26η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Super League.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Βρουσάι, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς (46′ Σισέ), Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά (61′ Μπουχαλάκης), Μαντί Καμαρά, Αγκιμπού Καμαρά (46′ Βαλμπουενά), Ζοάο Καρβάλιο, Μασούρας (74′ Ροντρίγκες), Τικίνιο (35′ λ. τρ. Ελ Αραμπί).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Καστάνιο, Χριστόπουλος, Τασουλής, Μουνάφο (68′ Κανελλόπουλος), Βαλιέντε (80′ Ιγκλέσιας), Κρέσπι, Καπίγια (46′ Ριέρα), Σίτο (59′ Τιλίκα), Μπενίτο (68′ Σόνι).