Ο Ολυμπιακός πήρε μία πολύ μεγάλη νίκη στο «ΣΕΦ» με 82-66 επί της Αρμάνι Μιλάνο που τον στέλνει στην κορυφή της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε την Αρμάνι Μιλάνο στο «ΣΕΦ» για τη 17η αγωνιστική της Euroleague (τελευταία του πρώτου γύρου) και επικράτησε με 82-66.

Το παιχνίδι με την Αρμάνι Μιλάνο, είχε ξεκινήσει με τον καλύτερο τρόπο. Όχι για το αγωνιστικό κομμάτι σε πρώτη φάση, αλλά για τις εικόνες από την κερκίδα, μιας και οι φίλοι του Ολυμπιακού έκαναν sold out.

Σλούκας μοιραίος, Αταμάν φευγάτος!

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στα πέντε πρώτα λεπτά του 1ου δεκαλέπτου, ο Άλεκ Πίτερς ήταν ο μοναδικός παίκτης της ομάδας που είχε σκοράρει, έχοντας 7 πόντους. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν καταφέρει να πάρουν πρώτη φορά το προβάδισμα στο ματς με δίποντο του Κώστα Παπανικολάου στο 05:48.

Βέβαια, όσο πέρναγε η ώρα τα πράγματα κυλούσαν πολύ καλύτερα για τον Ολυμπιακό. Με κύριους πρωταγωνιστές τον Άλεκ Πίτερς και τον αρχηγό, Κώστα Παπανικολάου, είχε καταφέρει να νικήσει το πρώτο δεκάλεπτο με 27-15. Μία πολύ μεγάλη διαφορά 12 πόντων, η οποία ήρθε κυρίως με την εξαιρετική άμυνα και την ένταση στην επίθεση.

Ο Πίτερς είχε 13 πόντους (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα) και 3 ριμπάουντ, ενώ ο Παπανικολάου 7 πόντους και 1 ριμπάουντ. Στο τέλος του δεκαλέπτου, οι νταμπλούχοι Ελλάδας είχαν ένα επιμέρους σκορ 14-2.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, η Αρμάνι είχε μειώσει με δίποντο σε 27-17, στο 09:36. Το σκορ στα μισά της περιόδου, δεν είχε ξεφύγει πολύ, μιας και οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στα σουτ που είχαν πάρει. Στο 05:51, οι «ερυθρόλευκοι», ήταν μπροστά στο σκορ με 34-24, μία πολύ καλή διαφορά, με τον Κώστα Σλούκα να ευστοχεί σε βολές.

Ο Ολυμπιακός δεν άφηνε την Αρμάνι να πλησιάσει πολύ στο σκορ, δείγμα της πολύ καλή διαχείρισης που γινόταν από τους παίκτες της ομάδας, αλλά και από τον Γιώργο Μπαρτζώκα, ο οποίος είχε διαβάσει πολύ καλά το παιχνίδι των Ιταλών. Μόνο κάποια λάθη στην ανάπτυξη της επίθεσης ήταν αυτά που είχαν δώσει εύκολα καλάθια στους φιλοξενούμενους.

Στα τελευταία δύο λεπτά, οι παίκτες του Ολυμπιακού είχαν χάσει λίγο τη συγκέντρωσή τους, με την Αρμάνι να κάνει ένα σερί 8-0, το οποίο βέβαια σταμάτησε μετά από ένα φανταστικό κάρφωμα του Σακίλ ΜακΚίσικ. Στο τέλος του ημιχρόνου, η ομάδα είχε το προβάδισμα με έξι πόντους και αυτός χάρις στον Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος έβαλε ένα υπέροχο μπάζερ μπίτερ τρίποντο.

Το τρίτο δεκάλεπτο σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να πούμε ότι ξεκίνησε καλά, μιας και δεν ήταν καθόλου παραγωγικό επιθετικά. Η Αρμάνι είχε βάλε το πρώτο καλάθι με τρίποντο του Ρίτσι στο 09:39 μειώνοντας σε 44-41, με τον Ολυμπιακό να απαντάει με δίποντο του Άλεκ Πίτερς στο 08:20. Για τα επόμενα λεπτά είδαμε ένα πολύ κακό παιχνίδι επιθετικά, μιας και μέχρι το 04:59, οι πόντοι ήταν 1-2 για τους δύο αντιπάλους.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξέρουν όμως να βγάζουν αντίδραση και κάνανε αυτό που ξέρουν καλύτερα. Παίξανε εξαιρετική άμυνα και βγάλανε πάθος στην επίθεση. Με ένα επιμέρους σκορ 13-1 και τον Κώστα Σλούκα να βάζει μπάζερ μπίτερ τρίποντο, το τρίτο δεκάλεπτο είχε τελειώσει με τον Ολυμπιακό να προηγείται 59-44. Μία πολύ μεγάλη διαφορά που θα χρειαστεί να διαχειριστεί στην τέταρτη περίοδο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έδειξε ότι… το ματς είναι δικό του. Με υπογραφή στην αρχή του μοναδικού Τόμας Γουόκαπ, ο οποίος αποθεώθηκε από τον κόσμο της ομάδας που βρέθηκε στο γήπεδο. Στο 07:31, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν μπροστά με 66-47 και έδειχναν έτοιμοι να πάρουν μία πολύ μεγάλη νίκη.

Έκτοτε το παιχνίδι ήταν πολύ πιο ανοιχτό, μιας και η Αρμάνι δεν μπορούσε να βγάλει αντίδραση και να προσπαθήσει να κάνει την ανατροπή. Άψογη διαχείριση από τους «ερυθρόλευκους» οι οποίοι επικράτησαν με 82-66 και έφτασαν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Κάνααν, Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ, Σλούκας, Βεζένκοβ, Παπανικολάου, Μπολομπόι, Πίτερς, Μπλακ, ΜακΚίσικ

Αρμάνι Μιλάνο (Έτορε Μεσίνα): Ντέιβις, Τόμας, Λουαού-Καμπαρό, Μήτρου-Λονγκ, Τονούτ, Μέλι, Μπάρον, Ρίτσι, Χολ, Μπαλντάσο, Χάινς, Φόιγκντμαν.