Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 67-58 της Αρμάνι Μιλάνο, για μία ακόμη βραδιά είχε άμυνα από... ατσάλι και έκανε.... άλμα τετράδας!

ΘΡΥΛΟΣ… φουλ για Final Four! Με τέτοια άμυνα δεν χάνει ο Ολυμπιακός! Η ομαδάρα του Γιώργου Μπαρτζώκα… κατάπιε την Αρμάνι Μιλάνο μέσα στο ΣΕΦ, επικράτησε 67-58 και έκανε… άλμα τετράδας!

Εδραιώνεται πλέον στην πρώτη τετράδα ο Ολυμπιακός. Στις θέσεις που δίνουν πλεονέκτημα έδρας στα play off! Μετά από 24 αγώνες έχουμε ρεκόρ 15-9 και είμαστε δύο νίκες διαφορά από την 3η Αρμάνι, αλλά με ματς λιγότερο εμείς! Κοιτάει και τριάδα με λίγα λόγια η αρμάδα μας!

Σλούκας μοιραίος, Αταμάν φευγάτος!

Με μεγάλο «όπλο» απόψε την άμυνα, που ήταν ξανά από… ατσάλι, ο ΘΡΥΛΟΣ τα κατάφερε. Υπέταξε για δεύτερη φορά μέσα στη φετινή σεζόν την ομάδα του Έτορε Μεσίνα. Και πλέον κοιτάζει πολύ ψηλά.

Τρομεροί οι Βεζένκοφ (16π., 5ριμπ.), Σλούκας (16π., 3ριμπ., 4ασ.), Φαλ (12π., 7ριμπ.)! Αλλά κορυφαίος όλων ο Σακίλ ΜακΚίσικ! Με 14 πόντους και 3 ασίστ ήταν… τούρμπο και μαζί με τους συμπαίκτες του βοήθησε στο να γίνει η μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Για την Αρμάνι, ο Μήτογλου που επέστρεψε στη δράση μετά από τρεις μήνες είχε 8 πόντους ενώ πρώτος σκόρερ και μοναδικός διψήφιος ήταν ο Χολ με 15 πόντους.

Στο α’ μέρος ο Ολυμπιακός έμοιαζε… βραχυκυκλωμένος στην επίθεση. Ενδεικτικό μάλιστα είναι το γεγονός ότι πέτυχε μόλις 7 πόντους σε ολόκληρη την πρώτη περίοδο! Έμεινε μάλιστα και στο -12 σε μία στιγμή. Αλλά μάζεψε τη διαφορά και πήγε στο ημίχρονο στο -2 (25-27).

Οι «ερυθρόλευκοι» γνώριζαν το διακύβευμα του παιχνιδιού και με τον κόσμο στο πλευρό τους μπήκαν αγριεμένοι. Μοναδική πληγή το αμυντικό ριμπάουντ, το οποίο πρόσφερε στους φιλοξενούμενους 7 πόντους με αποτέλεσμα το προβάδισμα που έδωσε ο ΜακΚίσικ με 48-47, να κρατήσει λίγο εξαιτίας του Ντατόμε.

Σε εκείνο το σημείο ο Σλούκας όχι απλά διέκοψε την αστοχία από τα 6.75, αλλά το έκανε δύο φορές  με δύο σερί τρίποντα και έτσι ο ΘΡΥΛΟΣ βρέθηκε στο +6 (56-50, 36’). Η αντίδραση της Αρμάνι ήταν δεδομένη, αλλά δεδομένη ήταν και η συγκέντρωση των «ερυθρόλευκων». Ο Σλούκας άφησε το σκορ και έδινε ασίστ με τους Βεζένκοβ και Φαλ να μετατρέπουν το σκορ σε 64-53 (39’) και να… κλειδώνουν τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-15, 25-27, 39-43, 67-58