Τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς για τον Θρύλο. Απέναντι στον Άρη στο ΣΕΦ

Η χρονιά έκλεισε στο ΣΕΦ με Ολυμπιακός – Άρης. Ο Θρύλος ηθελε νίκη για να κλείσει ιδανικά το 2023. Απέναντι σε έναν βελτιωμένο Άρη. Και οι δύο ομάδες μετρούσαν απουσίες. Όμως το αποτέλεσμα ήταν αρκετά εντυπωσιακό. Σε ένα παιχνίδι που απόλαυσαν οι φίλοι του Ολυμπιακού κάνοντας ρεβεγιόν στο παρκέ.

Όπως σε όλα τα παιχνίδια της 12ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League. Έτσι και στο ΣΕΦ τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Γιώργου Λυγγερίδη. Ο οποίος έχασε τη ζωή του στη διάρκεια των επεισοδίων στον Ρέντη. Πριν από περίπου ένα μήνα.

Το χρονικό μιας συμπεριφοράς που πρέπει να καταδικάσει και να τιμωρήσει η Euroleague!

Δυναμικό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό. Με τον Άρη στο πρώτο ημίχρονο να μην βρίσκει λύσεις στην επίθεση. Και τον Φαλ να δεσπόζει στο παρκέ.  Μια επιστροφή του Άρη όμως και μερικές βιαστικές επιλογές στην επίθεση από τον Ολυμπιακό μείωσαν την διαφορά και έφεραν τον Άρη κοντά…

To πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον Θρύλο να προηγείται με 21-16.

Στο Β δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι. Παρά το γεγονός πως ο Άρης μείωσε και στο -4. Με τον Θρύλο να επαναφέρει τα ατού του στο Παρκέ. Και τον Γιώργο Μπαρτζώκα να εκμεταλλεύεται τις συνεργασίες Φαλ – Πετρούσεφ. Καθώς και την εξαιρετική ευστοχία του Γιαννούλη Λαρεντζάκη πίσω από τα 6.75 και να στέλνει την διαφορά στο ημίχρονο στο 41-27.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Άρης μπήκε καλύτερα και κατάφερε να βρει ρυθμό πίσω από τα 6.75. Μειώνοντας στο σκορ. Με τις δύο ομάδες να σκοράρουν κατά ρυπάς. Και το σκορ του 3ου δεκαλέπτου να είναι 59-54.

Στο 4ο δεκάλεπτο είδαμε ματσάρα. Με κρίσιμη φάση την στιγμή της αψιμαχίας των Λαρεντζάκη – Ντε Σόουζα. Με τον 2ο να αποβάλλεται. Και τις ισορροπίες να αλλάζουν. Ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε την μικρή διαφορά, παρά την πίεση του Άρη. Και πήρε ακόμη μια νίκη στο ΣΕΦ. Επικρατώντας με το τελικό: 85-71.