Οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν με 3-1 τον Άρη στο Ρέντη και συνεχίζουν με νίκες για την Volley League γυναικών...

Ο Ολυμπιακός για την Volley League γυναικών κέρδισε με 3-1 σετ τον Άρη κοι έχει ξεκινήσει να χτίζει ένα σερί νικών στα τελευταία παιχνίδια. Μάλιστα οι Αμαζόνες του coach Μιτσέλι έπαιξαν εξαιρετικό Βόλει κατά διαστήματα με αποτέλεσμα να προσφέρουν και θέαμα στο κόσμο που παρακολούθησε τον αγώνα.

Μία εβδομάδα μετά την άνετη εκτός έδρας νίκη (0-3) επί του ΑΟ Μαρκόπουλου, για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος, η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού επέστρεψε νικηφόρα στο κλειστό του Ρέντη. Τα κορίτσια του Θρύλου επικράτησαν με 3-1 σετ (25-18, 23-25, 25-22, 25-11) του Άρη στο «Μ. Μερκούρη», για την 7η «στροφή» της Volley League, μετρώντας εννιά άσσους και οκτώ μπλοκ. Με πρώτη σκόρερ την Κούμπουρα, με 24 πόντους, οι «ερυθρόλευκες» κατέκτησαν εύκολα το πρώτο σετ, έκαναν το 2-1 με ανατροπή στο φινάλε, ενώ ήταν κυρίαρχες στο τέταρτο (25-11), πανηγυρίζοντας τη νίκη επί των «κίτρινων» στο Ρέντη, συνεχίζοντας νικηφόρα την πορεία τους στο πρωτάθλημα!

Ζωντανά η «μάχη» του Θρύλου με τον Μίλωνα για την πρόκριση στους τελικούς της Volley League!

Με πόντο της Σάλας, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-1 στο πρώτο σετ, με την Κούμπουρα να ανεβάζει το σκορ στο 9-4. Με νέα επίθεση της Κούμπουρα, ο Θρύλος έφτασε στο 10-5, με την Εμμανουηλίδου να δίνει «αέρα» έξι πόντων (12-6). Στη συνέχεια, η Γουίντερς έκανε το 19-12, οι «κίτρινες» κάρφωσαν άουτ (20-12), με την Κούμπουρα να «γράφει» το 22-16. Η Σέρβα διαγώνια «χτύπησε» ξανά, για το 23-18, με την Τσούμπα να κάνει λάθος και τις «ερυθρόλευκες» να κατακτούν το πρώτο σετ με 25-18 (1-0).

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 5-1 και 6-3, με την Κούμπουρα να μειώνει σε 6-4, με πάιπ και να ισοφαρίζει σε 8-8. Η Σάλας, με νέα πάιπ, έδωσε το προβάδισμα (9-8) στον Θρύλο, η Κούμπουρα κέρδισε έναν ακόμα πόντο, για το 11-9, με την Γουίντερς να επιτίθεται εξαιρετικά, για το 12-11. Οι «ερυθρόλευκες» έμειναν πίσω με τέσσερις πόντους (16-20), όμως η Σάλας, με τρεις διαδοχικές επιθέσεις, μείωσε σε 22-21. Μετά από άουτ των Θεσσαλονικέων, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 22-22, όμως τελικά, απώλεσε το δεύτερο σετ με 25-23 (1-1).

Στο τρίτο σετ, ο Θρύλος βρέθηκε πίσω (0-3, 1-4, 2-7) από τις φιλοξενούμενες, με την Εμμανουηλίδου να μειώνει σε 8-6. Οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν τρεις φορές, με Γουίντερς (17-17, 19-19) και Σάλας (18-18), με την Κούμπουρα να δίνει για πρώτη φορά προβάδισμα (20-19) στο σετ! Με άσσο της Χριστοδούλου, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +2 (22-19), η Εμμανουηλίδου «έγραψε» το 22-20, με πρώτο χρόνο, με την Σάλας να κάνει το 24-22. Έτσι, μετά από άουτ επίθεση της Τσούμπα, τα κορίτσια του Θρύλου έκαναν το 2-1, με 25-22.

Η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι «μπήκε» εξαιρετικά στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 8-1, με άσσο της Κούμπουρα, ενώ η Ολμπρεχτ έκανε το 9-1! Με άσσο της Σάλας, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 11-2, με την Κουβανή ακραία να ανεβάζει τη διαφορά στο +10 (16-6), με πλασέ. Η Κούμπουρα έκανε το 17-7 για τον Ολυμπιακό, η Γουίντερς το 18-7 (+11), με την Ολμπρεχτ να κερδίζει έναν ακόμα πόντο, με πρώτο χρόνο, για το 19-8. Ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κατέκτησε το τέταρτο σετ με 25-11 και συνάμα, τη νίκη με 3-1 στο Ρέντη!

Τα σετ 3-1 (σε 1.39): 25-18, 23-25, 25-22, 25-11

1ο σετ: 8-3, 16-10, 21-14, 25-18

2ο σετ: 6-8, 15-16, 16-21, 23-25

3ο σετ: 5-8, 10-16, 21-19, 25-22

4ο σετ: 8-1, 16-6, 21-10, 25-11

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Άρη από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.