Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον Άρη και ήρθε ισόπαλος 2-2 για τη δεύτερη αγωνιστική των play off.

Με όρεξη είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο ο Ολυμπιακός. Ένα ματς το οποίο προφανώς και μετά την γκέλα του Παναθηναϊκού με τον Βόλο (0-0) ήθελε όσο τίποτα να πάρει η ομάδα του Μίτσελ.

Οι «ερυθρόλευκοι» από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης πίεζαν ψηλά τον Άρη και η πρώτη τελική προσπάθεια δεν είχε αργήσει να έρθει, με ατομική ενέργεια του Σέρχι Κανός. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλο πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας, μιας και το πρέσινγκ του Ολυμπιακού ήταν αποτελεσματικό.

«Ο Μεντιλίμπαρ μεταμόρφωσε τον Ολυμπιακό, θεμελιώδης ο Φορτούνης»

Το ότι στο ενδέκατο λεπτό είχε κερδίσει τρία κόρνερ ο γηπεδούχος, κάτι έδειχνε.

Για λίγα λεπτά ο ρυθμός είχε χαλαρώσει, όμως ο Ολυμπιακός προσπαθούσε διαρκώς να «κουράσει» τον Άρη και να τον αναγκάσει σε λάθος πάσες, κάτι το οποίο είχε γίνει ουκ ολίγες φορές μέχρι τα μισά του ημιχρόνου. Η καλύτερη ευκαιρία του ματς είχε σημειωθεί στο 21′ με τον Κασάμι να παίρνει μία δυνατή κεφαλιά και τον Σιαμπάνη να λέει όχι.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαζε, οι «ερυθρόλευκοι» πίεζαν και η αμέσως επόμενη μεγάλη ευκαιρία ήταν με τον Κανός στο 29′, ο οποίος από κοντινή απόσταση δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Κάποια στιγμή ο Ολυμπιακός θα έπαιρνε αυτό που άξιζε, ένα γκολ, κάτι το οποίο το κατάφερε στο 36′. Ο Χουάνγκ υποδέχθηκε την μπάλα από τον Κανός και με ένα δυνατό δεξί σουτ εκτός περιοχής άνοιξε το σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι» διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, αλλά δυστυχώς υπήρχε και μία άσχημη εικόνα.

Ο Κανός αποχώρησε τραυματίας, με τον ίδιο να είχε δακρύσει. Οι γιατροί της ομάδας θα εξετάσουν την κατάστασή του και ελπίζουμε να έχει αποφύγει τη μεγάλη ζημιά.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τον Ολυμπιακό να χαμογελάει γρήγορα και αυτό γιατί δεν άργησε να διπλασιάσει τα τέρματά του. Μόλις στο 53′ μετά από κόρνερ του Κώστα Φορτούνη, ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος πήρε την κεφαλιά και αφότου πρώτα χτύπησε στο δοκάρι, κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Άρη.

Βέβαια το δεύτερο γκολ, έφερε και δεύτερη ατυχία στους γηπεδούχους, μιας και δύο λεπτά μετά την επίτευξη του τέρματος, ο Ουσεϊνού Μπα αποχώρησε με τον Παναγιώτη Ρέτσο να παίρνει τη θέση του. Ο Σενεγαλέζος αμυντικός, φάνηκε από τις κινήσεις του ότι είχε ενοχλήσεις στον προσαγωγό.

Το επόμενο δεκάλεπτο, είχε βρει τους «ερυθρόλευκους» να πιέζουν, με χαμηλότερο ρυθμό από το πρώτο μέρος, χωρίς όμως να αφήνουν περιθώρια στον Άρη να πλησιάσει στην περιοχή του Πασχαλάκη. Χάθηκαν ευκαιρίες από πλευράς Ολυμπιακού και τελικά το γκολ ήρθε, αλλά από τους «κίτρινους».

Ένα λάθος του Ρέτσου ήταν αρκετό για να στοιχίσει και να δώσει την ευκαιρία στον Άρη με τον Ιτούρμπε να μειώσει σε 2-1 στο 70′. Στο 73′ ο Μίτσελ ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, με τους Σαμασέκου, Εμβιλά και Γκάρι, να παίρνουν τις θέσεις των Χουάνγκ, Φορτούνη και Μπακαμπού.

Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει ένα τρίτο γκολ και τα πράγματα γίνανε ακόμα χειρότερα, μιας και ο Καμπάτσο στο 81΄ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Οι «ερυθρόλευκοι» που με τρίποντο μπαίνανε για τα καλά στο κόλπο του τίτλου «τρέχανε» για ένα γκολ σε λίγα λεπτά.

Οι «ερυθρόλευκοι» όσο και να πίεζαν τα τελευταία λεπτά, δεν μπόρεσαν να βρουν ένα ακόμη γκολ και να πάρουν τη νίκη. Το σκορ ήρθε 2-2 με τον Ολυμπιακό να πετάει μία μεγάλη ευκαιρία για να πλησιάσει στον ένα βαθμό από την κορυφή.

Ενδεκάδες:

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Σωκράτης, Μπα (Ρέτσος), Ρέαμπτσιουκ, Κασάμι, Χουάνγκ, Μπιέλ, Κανός (Μασούρας), Φορτούνης, Μπακαμπού

Άρης (Τερζής): Σιαμπάνης, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν, Ντάριντα (Ετέμπο), Ντουκουρέ, Πάλμα, Γκαρσία (Ιτούρμπε), Χριστοδουλόπουλος, Γκρέι