Με πρωταγωνιστή τον Παπέ Αμπού Σισέ (γκολ και κερδισμένο πέναλτι), ο Ολυμπιακός πήρε το τρίποντο επί του Άρη για την πρεμιέρα των Play Off της Super League. Σκόρερ κι ο Ελ Αραμπί, ο οποίος έχασε και πέναλτι. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα από το «Γ. Καραϊσκάκης».

Ο Ολυμπιακός, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής των Play Off για τη Super League, αντιμετώπιζε τον Άρη στο «Γ. Καραϊσκάκης». Βέβαια, το ξεχωριστό γεγονός ήταν το ότι υπήρχαν φίλαθλοι και των δύο ομάδων στο γήπεδο.

Στον ΝΑΟ βρέθηκε επίσης κι ο μεγαλομέτοχος της ΠΑΕ Άρης, Θοδωρής Καρυπίδης, ο οποίος είδε από τη σουίτα την αναμέτρηση, θέλοντας να στηρίξει διά της παρουσίας του την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

ΑΡΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Live Streaming

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Για τον Ολυμπιακό του Πέδρο Μαρτίνς, είδαμε τον Βατσλίκ να παίρνει τη θέση του στην εστία και τους Λαλά, Σισέ, Μανωλά και Ρέαμπτσιουκ να βρίσκονται στην άμυνα. Μπροστά τους είδαμε τους Εμβιλά και Μπουχαλάκη, ενώ στην επίθεση οι Γκάρι Ροντρίγκες και Μασούρας βρέθηκαν στα «φτερά», με τον Καρβάλιο να είναι πίσω απ’ τον μοναδικό προωθημένο Ελ Αραμπί.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Κρίστινσον, Μαντί Καμαρά, Λόπες, Παπασταθόπουλος, Βρουσάι, Φαντιγκά, Αγκιμπού Καμαρά, Βαλμπουενά, Τικίνιο.

Για τον Χέρμαν Μπούργος και τον Άρη υπήρχαν δύο διαφοροποιήσεις σε σχέση με το ματς της κανονικής διάρκειας, πριν μια βδομάδα. Στην εστία κάθισε ο Κουέστα, με τους Σούντγκρεν και Γκάνεα να βρίσκονται στα άκρα της άμυνας, και ως στόπερ να βλέπουμε τους Μπράμπετς και Φαμπιάνο. Μπροστά τους βρέθηκαν οι Σάσα και Ματίγια, ενώ ο Ιτούρμπε πήρε τη θέση του δεξιά στα φτερά. Ο Γκάμα βρέθηκε αριστερά, με τον Εντιαγέ να είναι πίσω από τον Καμαρά, ο οποίος επιλέχθηκε στην κορυφή της επίθεσης (4-2-3-1).
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Σιαμπάνης, Σάκιτς, Μπερτόλιο, Πάλμα, Λούμορ, Χαίροβιτς, Ντουκουρέ, Εμπακατά και Λόπεθ.

Ολυμπιακός – Άρης | Το… έχασε ο Ελ Αραμπί, το έβαλε ο Σισέ!

Στα πρώτα λεπτά, ο Θρύλος πίεζε στην αναμέτρηση τον αντίπαλο, έχοντας τις πρώτες του επισκέψεις στην εστία του Κουέστα. Στο 7’, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγάλουν κι εκείνοι μια επίθεση, χωρίς ωστόσο να κινδυνεύσει ο Ολυμπιακός.

Για το πρώτο τέταρτο του ματς, σίγουρα έλειπε η μεγάλη φάση που θα φέρει κάποια ομάδα κοντά στο γκολ. Οι δύο ομάδες ζύγιζαν τον αντίπαλο.

Στο 21’ η πρώτη τελική ευκαιρία ήταν για τον Άρη, καθώς ο Καμαρά απείλησε με σουτ εντός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε εκτός. Φυσικά, νωρίτερα στο 19’ οι φίλοι των «ερυθρόλευκων» χειροκρότησαν, καθώς οι φίλοι των «κιτρινόμαυρων» ανέφεραν το όνομα του Άλκη, σε μια όμορφη και ανθρώπινη στιγμή.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 23’, ο Μπουχαλάκης έκανε ένα σουτ, με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Μάλιστα, αμέσως μετά ο Καρβάλιο έκανε μια σέντρα σουτ, με τον Κουέστα να αιφνιδιάζεται, όμως να μην υπάρχει κάτι παραπάνω. Στο ίδιο λεπτό, ο Ελ Αραμπί έχασε διπλή ευκαιρία για την ομάδα μας, έχοντας και τετ α τετ.

Τρία λεπτά πριν το μισάωρο στο Φάληρο, ο Βατσλίκ έκανε τρομερή και σωτήρια επέμβαση μετά από σουτ εντός περιοχής από τον Ιτούρμπε.

Το… έψαχνε και το βρήκε…

Στο 37ο λεπτό, ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι με τον Γκάρι Ροντρίγκες, μετά από ανατροπή του από τον Γκάνεα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί, με τον Μαροκινό όμως να αστοχεί και τον Κουέστα να γίνεται «ήρωας», καθώς απέκρουσε.

Όμως, στη φάση του πέναλτι, ο VARίστας Καραντώνης δεν είδε το ότι ο Κουέστα δεν είχε τα πόδια του επάνω στη γραμμή, κατά την εκτέλεση του Ελ Αραμπί. Φυσικά, είναι να απορεί κανείς. Μια ξεκάθαρη φάση, που επιφέρει επανάληψη.

Στη συνέχεια, πριν τη διακοπή του ημιχρόνου, ο Μασούρας βγήκε σε έναν αιφνιδιασμό, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να δημιουργήσει κάτι επικίνδυνο επί του Άρη. Το γκολ για την ομάδα μας επετεύχθη στις καθυστερήσεις (2′), με σκόρερ τον Παπέ Αμπού Σισέ, ο οποίος με μια κυριαρχική κεφαλιά επί του Φαμπιάνο, έκανε το 1-0 στο ματς, κερδίζοντας τον Κουέστα.

Κρατούσε το προβάδισμα…

Με το ξεκίνημα του β’ μέρους, ο Μαρτίνς έριξε τον Αγκιμπού Καμαρά αντί του Γιώργου Μασούρα. Στο 47’ ο Εμβιλά είχε μια κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι του Κουέστα, ενώ υπήρχε και συνέχεια με τον Σισέ να διαμαρτύρεται πως η μπάλα πέρασε τη γραμμή. Όμως, το 1-0 παρέμεινε. Στη συνέχεια, ο Άρης κέρδισε πέναλτι, όμως μετά την επέμβαση του VAR και τον ίδιο τον διαιτητή Μανούχο που είδε τη φάση, πέναλτι δε δόθηκε. Ο Καμαρά δέχτηκε κάρτα για θέατρο.

Ο Άρης απείλησε και ισοφάρισε…

Με τη συμπλήρωση 60’ στο Φάληρο, ο Μπρούνο Γκάμα έκανε ένα ωραίο σουτ στην κλειστή γωνία του Βατσλίκ, με τον Τσέχο διεθνή να διώχνει και τον Εμβιλά να απομακρύνει. Όμως, η ομάδα του Μπούργος ισοφάρισε με τον Εντιαγέ, όταν ο ίδιος με πλάτη στην άμυνα του Θρύλου, πλάσαρε τον Βατσλίκ και έκανε το 1-1.

Ο Πέδρο Μαρτίνς έριξε τρεις παίκτες στον αγώνα, ως αντίδραση. Οι Μπουχαλάκης, Καρβάλιο και Ροντρίγκες αποχώρησαν, δίνοντας τη θέση τους σε Μαντί Καμαρά, Βαλμπουενά και Τικίνιο. Ο Άρης, στο 69’ έκανε δύο αλλαγές, ρίχνοντας τους Πάλμα αντί του Γκάμα και Χαϊροβιτς αντί Ιτούρμπε.

Στο 72’ ο Αγκιμπού βρήκε ένα δυνατό σουτ, με την μπάλα εν τέλει να αποκρούεται ενστικτωδώς με τα πόδια του Κουέστα. Για τα τελευταία λεπτά, ο Μπούργος έβαλε τον Λούμορ, αντί του Γκάνεα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Πορτογάλος προπονητής μας έβαλε τον Μάριο Βρουσάι, αντί του Λαλά.

Ολυμπιακός | Ελ Αραμπί: Ο λυτρωτής που… χτύπησε στο τέλος!

Στο 82’ ο μεσοεπιθετικός του Θρύλου Αγκιμπού Καμαρά έκανε ένα ωραίο σουτ, με τον Κουέστα να διώχνει. Στην αμέσως επόμενη στιγμή όμως, ο Μανούχος σφύριξε πέναλτι για το κράτημα εντός περιοχής στον Σισέ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μαροκινός, ο οποίος αυτήν τη φορά ήταν εύστοχος, κάνοντας το 2-1. Στα εναπομείναντα λεπτά ως την ολοκλήρωση του ματς (έξτρα χρόνος 5 λεπτά), ο Ολυμπιακός δεν έχασε την ευκαιρία, παίρνοντας ένα πολύτιμο τρίποντο, ενόψει της συνέχειας. Άλλωστε, χρειάζεται 6 νίκες για να στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλητής, κάνοντας την πρώτη απόψε.

Διαιτητής: Μανούχος

Βοηθοί: Ψάρρης, Δημητριάδης

4ος διαιτητής: Φωτιάς

VAR: Καραντώνης, Τριανταφύλλου

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Σισέ, Μανωλάς, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Γκάρι Ροντρίγκες, Καρβάλιο, Μασούρας, Ελ Αραμπί.

Άρης (Μπούργος): Κουέστα,  Λίεσμαν, Μπράμπετς, Ιτούρμπε, Μπρούνο Γκάμα, Εντιαγέ, Σούντγκρεν, Γκάνεα, Ματίγια, Καμαρά, Σάσα.