Ο Ολυμπιακός πήρε ακόμη μια νίκη για το Ελληνικό πρωτάθλημα, επικρατώντας του Άρη με 1-0. Σκόρερ ο Παπέ Αμπού Σισέ. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα από το «Γ. Καραϊσκάκης».

Ο Ολυμπιακός, μετά την πρόκριση στα μπαράζ του Europa League, επέστρεφε στις εγχώριες διοργανώσεις και το Ελληνικό πρωτάθλημα. Αντίπαλος ο Άρης Θεσσαλονίκης, για την 13η αγωνιστική της φετινής Super League Interwetten. Ο Θρύλος ήθελε τη νίκη για να ξεφύγει κι άλλο στη βαθμολογία από την ΑΕΚ, εκμεταλλευόμενος την χτεσινή «γκέλα» των κιτρινόμαυρων.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Ο γηπεδούχος Ολυμπιακός του Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε την ενδεκάδα του, ξεκινώντας στην εστία με τον Βατσλίκ. Στην άμυνα βρέθηκαν οι Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ και Ρέαμπτσιουκ. Μπροστά τους οι Εμβιλά και Μπουχαλάκης, με τον Αγκιμπού να βρίσκεται λίγο πιο μπροστά σε ελεύθερο ρόλο. Στα «φτερά» βρέθηκαν οι Ρόνι Λόπες και Μασούρας, με τον Ελ Αραμπί.
Στον πάγκο οι: Κρίστινσον, Μ. Καμαρά, Ονιεκούρου, Ανδρούτσος, Βρουσάι, Ο. Μπα, Τικίνιο, Αβραάμ και Ροντρίγκες.

Κλειστή η Θύρα 7 με Λαμία!

Για τον Άκη Μάντζιο και τον Άρη επιλέχθηκαν τρεις κεντρικοί χαφ στο αρχικό σχήμα. Ο Ντένις υπερασπίστηκε την εστία, καθώς ο Κουέστα κρίθηκε ανέτοιμος. Στην άμυνα βρέθηκαν οι Σάκιτς και Γκάνεα, με στόπερ τους Φαμπιάνο και Μπράμπετς. Μπροστά τους οι Λούκας Σάσα, Τζέγκο και Ντιαγέ, με τον Μπερτόγλιο και τον Ματέο Γκαρσία να αποτελούν τα «φτερά» και τον Μαντσίνι στην κορυφή.
Στον πάγκο οι: Κουέστα, Λούμορ, Δεληζήσης, Μάνος, Ιτούρμπε, Γκάμα, Λόπεθ, Ματίγια και Μπεναλουάν.

Δίχως απειλή…

Στα πρώτα λεπτά του ματς, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πιέσει ψηλά τον αντίπαλο, με τους Λόπες και Αγκιμπού Καμαρά. Δεν υπήρχε κάποια ιδιαίτερα απειλητική επίσκεψη για τις δύο ομάδες. Μόλις στο 13’ του ματς πέτυχε γκολ η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, με τον Μασούρα. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός υποδέχτηκε μια τρομερή πάσα του Ρόνι Λόπες, όμως η φάση μετά από έλεγχο απ’ το VAR ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στα πρώτα 20 λεπτά, δεν υπήρχε κάτι αξιόλογο για ευκαιρία. Κατά το 26ο λεπτό, ο Άρης είχε μια επίσκεψη διαρκείας, με τρία συνεχόμενα κόρνερ, δίχως ωστόσο να πετύχει κάτι καλύτερο. Ένα λεπτό πριν το μισάωρο της αναμέτρησης, ο Ρόνι Λόπες είχε μια εκτέλεση φάουλ αρκετά καλή, με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα εκτός εστίας των κίτρινων.

Στα επόμενα λεπτά, οι δύο ομάδες όταν έπαιρναν την κατοχή ήταν απρόσεκτες. Ο Ολυμπιακός είχε δημιουργήσει τις συνθήκες πίεσης που ήθελε για να δημιουργήσει, όμως δεν είχε φτάσει σε σημείο απειλής για κάποιο γκολ. Σίγουρα, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σαφέστατη κατοχή στο ματς, με τον Σισέ στο 45’ να κάνει ένα σουτ εκτός εστίας. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, μετά από 3’ καθυστερήσεων και το σκορ στη «λευκή» ισοπαλία.

Με το… καλησπέρα σκόρερ ο Σισέ!

Το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους δεν είχε κάποια αλλαγή για τις δύο ομάδες. Στο 48ο λεπτό, ο Ολυμπιακός είχε μια πολύ καλή επίσκεψη στα καρέ του Άρη, με τον Ρόνι Λόπες να δοκιμάζει ένα σουτ, αλλά η μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ.

Ο Θρύλος έψαχνε το γκολ και το βρήκε στο 54’ με τον Παπέ Αμπού Σισέ. Ο παίκτης του Ολυμπιακού, όντας ανεβασμένος στα τελευταία ματς, έκανε το 1-0 στο ματς, όταν με κεφαλιά χάρη σε κόρνερ του Ρόνι Λόπες, έδωσε αέρα στην ομάδα του. Η πίεση μετουσιώθηκε σε γκολ στο δεύτερο μέρος.

Ο Άρης καλούνταν να αντιδράσει, με τον Μάντζιο να περνά τον Μπρούνο Γκάμα και τον Δημήτρη Μάνο. Το σύστημα της ομάδας των κίτρινων έγινε 4-2-3-1 με τον Έλληνα φορ στην κορυφή. Ο Θρύλος έκανε πραγματικά ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο, επί του αντιπάλου του. Ο Άρης δυσκολευόταν να βρει φάση και να κρατήσει μπάλα.

Ο Άκης Μάντζιος έκανε ακόμη δύο αλλαγές για το τελευταίο τέταρτο. Ο Ιτούρμπε και ο Λόπεθ μπήκαν αντί των Μαντσίνι και Γκαρσία.

Για το τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός πέρασε τους Μαντί Καμαρά, Ονιεκούρου και Τικίνιο, αντί των Λόπες, Μασούρα και Ελ Αραμπί. Έως το τέλος της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν  να φτάσουν στην περιοχή των Πειραιωτών. Οι καθυστερήσεις ήταν 3 λεπτά. Σε αυτά τα λεπτά, πέρασε κι ο Γκάρι Ροντρίγκες για την ομάδα μας, αντί του Αγκιμπού.

Ο Θρύλος πέτυχε ακόμη μια νίκη, αυξάνοντας τη διαφορά από την ΑΕΚ και τους διώκτες του, δείχνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα για την κατάκτηση του φετινού τίτλου.