Ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε σε κάποιο σημείο απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας, νικώντας με 84-65 για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός πέρασε ένα… άνετο μεσημέρι Παραμονής Χριστουγέννων στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, στην 11η «στροφή» της Basket League. Οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν ζορίστηκαν καθόλου και με πρωταγωνιστές τους Άλεκ Πίτερς με 20 πόντους, Νίκολα Μιλουτίνοφ με 16 και Φίλιπ Πετρούσεφ με 12, επιβλήθηκαν του Απόλλωνα Πάτρας με 84-65. Μάλιστα, ντεμπούτο με τα «ερυθρόλευκα» έκανε και ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ.

1ο ημίχρονο:

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση και έχτισαν μια γρήγορα διαφορά 9 πόντων (16-7), στον «λειψό» Απόλλωνα Πάτρας. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν σε καμία στιγμή να ακολουθήσουν το σκορ και τον υψηλό ρυθμό των πρωταθλητών, που ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο 16 πόντους μπροστά με 33-17.

Ο Πρίγκιπας της Σαουδικής Αραβίας επισκέφτηκε το ΣΕΦ!

Με την διαφορά σε τόσο μεγάλα επίπεδα από νωρίς, ο Γιώργος Μπαρτζώκας έδωσε χρόνο συμμετοχής σε πολλούς παίκτες Ντεμπούτο για τον Ναζ Μήτρου-Λονγκ και αρκετά λεπτά συμμετοχής για Πετρούσεφ και Πάπας. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Πίτερς έχοντας 20 πόντους, έφτασε το σκορ στο 40-21, ενώ με τρία καρφώματα του Φίλιπ Πετρούσεφ, το ημίχρονο έκλεισε με 51-28.

2ο ημίχρονο:

Οι γηπεδούχοι έριξαν κάπως το ρυθμό στο 3ο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα οι Πατρινοί να σημειώσουν αρκετούς πόντους, βέβαια, χωρίς να μπορέσουν να μειώσουν τη διαφορά που ήταν στο 58-42. Η περίοδος έκλεισε με +20 για τον Ολυμπιακό, στο 66-46. Εκεί, ο κόουτς των «ερυθρολεύκων» άνοιξε κι άλλο το rotation περνώντας στον αγώνα τον Τανούλη.

Η διαφορά έμενε γύρω από τους 20 πόντους μέχρι το τέλος, όπου και έληξε με +19 για τους πρωταθλητές. Ο Ολυμπιακός πήρε τη 10η νίκη του σε 11 αγωνιστικές, ενώ οι Πατρινοί υποχρεώθηκαν στην 9η τους ήττα.