Ο Ολυμπιακός, χάρη στον «φύλακα άγγελο» Τόμας Βατσλίκ, πήρε μια επάξια πρόκριση στους ομίλους του Europa League. Σκόρερ στο 2' ο Μασούρας, ισοφάρισε στο 90' ο Πίττας. Εκπληκτικός ο ΛΑΟΣ του Θρύλου. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ο Ολυμπιακός, το βράδυ της Πέμπτης (25/8), καλούνταν να δώσει ακόμη μια «μάχη» για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Αντίπαλος ο Απόλλων Λεμεσού, στον επαναληπτικό των Play Off για το Europa League. Στόχος της ομάδας μας ήταν μονάχα η νίκη που θα έφερνε την πρόκριση στους ομίλους του θεσμού.

Ο κόσμος έκανε το χρέος του, δημιούργησε μια ατμόσφαιρα «καυτή», ωθώντας τους παίκτες μας σε μια καλή εμφάνιση και το θετικό αποτέλεσμα. Μάλιστα, στον ΝΑΟ μας βρέθηκε και ο Κώστας Φορτούνης, από τις σουίτες, ο οποίος στήριξε τις προσπάθειες των συμπαικτών του, αν και βρισκόταν εκτός ομάδας.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Για τον γηπεδούχο Ολυμπιακό, ο Κάρλος Κορμπεράν ήταν τυχερός, διότι ο Χουάνγκ που αποτέλεσε τον μεγάλο πρωταγωνιστή του πρώτου ματς, ήταν «παρών», παίρνοντας θέση βασικού στην ενδεκάδα. Σχηματισμός ένα 4-2-3-1. Στην εστία ξεκίνησε ο Βατσλίκ, με την τετράδα της άμυνας να αποτελούνταν από τους Άβιλα, Σισέ, Μπα και Ρέαμπτσιουκ. Μπροστά τους στον άξονα βρέθηκαν οι Κούντε και Εμβιλά. Ο Χουάνγκ είχε έναν ελεύθερο ρόλο δημιουργού, πίσω από τον φορ, με τους Μασούρα και Ζινκερνάγκελ στις «πτέρυγες» και τον Ελ Αραμπί ως φορ.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Τζολάκης, Μπουχαλάκης, Χασάν, Ανδρούτσος, Αγκ. Καμαρά, Κούτρης, Βαλμπουενά, Ντε Λα Φουέντε, Μανωλάς, Ροντρίγκες, Ραντζέλοβιτς.

Για τους φιλοξενούμενους του Απόλλωνα Λεμεσού, ο κόουτς Καταλά κατέβασε ένα 4-2-2-2 ως σχηματισμό. Ο Γιοβάνοβιτς κάθισε στην εστία των Κύπριων, με τους Μαυρία και Καμάς να βρίσκονται στα άκρα της άμυνας και τους Ρομπέρζ – Πεμπέρν ως δίδυμο στόπερ. Μπροστά βρέθηκαν οι Κολ και Σαχάρ, ενώ πριν τους φορ, είδαμε τους Πίττα και Φέλιξ. Οι δύο επιθετικοί ήταν οι Χέντι και Ντιγκινί.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Λοίζου, Δημητρίου, Γιοβάνοβιτς, Αρτυματάς, Μπα, Ογκέντα, Καμπράλ, Κυριάκου, Παναγιώτου, Τζάνγκα, Πινακάς, Ζράντι.

Γκολ με το… καλησπέρα – Σκόρερ ο Μασούρας, έψαχνε κι άλλο γκολ ο Θρύλος!

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα εκρηκτικό ξεκίνημα, όταν μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση και το «Γ. Καραϊσκάκης» πήρε φωτιά. Ο Ρέαμπτσιουκ μετά από λάθος  της άμυνας των Κύπριων και συγκεκριμένα του Μαυρία, έκλεψε την μπάλα, έκανε το γύρισμα εντός περιοχής στον Μασούρα, με τον Έλληνα μεσοεπιθετικό να κάνει από κοντά το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να αναπτυχθούν, όμως έκαναν κάποια άστοχα σουτ, τα οποία δεν άγχωσαν τον Θρύλο. Ο Χουάνγκ στο 9ο λεπτό θέλησε να βρει τον Ελ Αραμπί, όμως ο Γιοβάνοβιτς μπλόκαρε. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μασούρας δοκίμασε μια μπαλιά προς τον Μαροκινό, με τον έμπειρο φορ να χάνει το κοντρόλ του.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν την πολιορκία, όταν ο Ζινκερνάγκελ έκανε ένα σουτ, το οποίο και κόπηκε. Τα επόμενα λεπτά, η ομάδα του Κορμπεράν ήθελε να πετύχει και δεύτερο τέρμα, ενώ έφτασε κι αρκετά κοντά. Ο Ελ Αραμπί έκανε ένα σουτ, το οποίο βρήκε σε σώματα, ενώ ο Άβιλα πήγε να κάνει ένα γύρισμα από την περιοχή, χωρίς ωστόσο να βρει συμπαίκτη του. Με την συμπλήρωση 20 λεπτών, ο Ζινκερνάγκελ δοκίμασε ξανά ένα σουτ, με τον Γιοβάνοβιτς να μπλοκάρει με ασφάλεια. Είχαν μπει «φορτσάτοι» οι «ερυθρόλευκοι», όπως έπρεπε να ξεκινήσουν το ματς.

Ολυμπιακός: Θα μπορούσε και περισσότερα ο Θρύλος!

Στο 27ο λεπτό του αγώνα, ο Δανός μεσοεπιθετικός του Θρύλου πήγε να απειλήσει με ένα απευθείας κόρνερ, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό, πήγε να βρει ευκαιρία ο Απόλλων Λεμεσού με ένα σουτ του Φίλξ που κόπηκε. Προς το τέλος του α’ μέρους, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να βρουν χώρους να απειλήσουν, όμως η άμυνα ανταποκρινόταν άρτια. Ο Απόλλων Λεμεσού, στο 1′ καθυστερήσεων που είχαμε για την ολοκλήρωση του πρώτου μισού, έκανε μια απευθείας εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να περνά εκτός εστίας.

Διαχείριση, αλλά και προσπάθεια για δεύτερο γκολ!

Με το ξεκίνημα του β’ μέρους, η ομάδα του Καταλά έκανε μια ευκαιρία για γκολ, όταν ο Φίλιξ έκανε ένα σουτ εντός περιοχής, με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κορμπεράν έκανε και την πρώτη αλλαγή για την ομάδα μας. Ο Λάζαρ Ραντζέλοβιτς πέρασε στη θέση του Ζινκερνάγκελ, στο 55’.

Αλλαγή έκανε κι ο Καταλά, με τον Ζράντι να περνά αντί του Χέντι, στο 57’ του ματς στο Φάληρο. Ο Απόλλων Λεμεσού προσπαθούσε στο β’ μέρος να βρει τους χώρους που χρειαζόταν για να φτάσει στην εστία του Θρύλου και στο γκολ.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Ραντζέλοβιτς έκανε τρομερό άδειασμα στον αντίπαλό του, έκανε τη σέντρα με αποδέκτη τον Ελ Αραμπί, όμως ο Μαροκινός έκανε την κεφαλιά πάνω στον Γιοβάνοβιτς.

Στο 66’ ο Καταλά πέρασε ακόμη δύο ποδοσφαιριστές, καθώς οι Ογκέντα και Μπα, πήραν τη θέση των Φίλιξ και Σαχάρ. Στο 70’ ο Ολυμπιακός έφτασε ένα βήμα από το 2-0, όταν ο Κούντε έκανε ωραίο κοντρόλ και σούταρε προς την εστία των φιλοξενούμενων, με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι.

Ψυχρολουσία στο 90′

Στο τελευταίο τέταρτο, όσο οδεύαμε προς το τέλος, ο Θρύλος είχε αυτό που ήθελε. Το σκορ για την πρόκριση στους ομίλους. Ο Ελ Αραμπί, στο 77’ είδε απέναντι, πάσαρε με όμορφο τρόπο στον Μασούρα, με τον σκόρερ της αναμέτρησης να αστοχεί με το δυνατό σουτ που δοκίμασε. Λίγο πριν το 80λεπτο, ο Βαλμπουενά πέρασε αντί του Χουάνγκ, με τους δύο παίκτες να αποθεώνονται κι ο Νοτιοκορεάτης υποκλίθηκε στον ΛΑΟ του Θρύλου.

Στο 84′ ο Μασούρας έδωσε τη θέση του στον Ντε Λα Φουέντε, όπως κι ο Κούντε πέρασε εκτός για τον Αγκιμπού Καμαρά. Οι «ερυθρόλευκοι» ήθελαν να έχουν την μπάλα στα πόδια τους τα τελευταία λεπτά, ώστε να μην κινδυνεύσουν με κάποιο γκολ. Στο 90′ έγινε το μοιραίο!

Ο Κάμα έκανε ένα γύρισμα, ο Ντε Λα Φουέντε έχασε τον παίκτη του, δεν έδιωξε κανείς παίκτης του Ολυμπιακού, με τον Πίττα να κάνει το 1-1 στο Φάληρο. Οι καθυστερήσεις ήταν 4’.

Τα ρέστα του στην παράταση…

Το ματς πήγε στην παράταση, στο 92’ ο Ντε Λα Φουέντε μπήκε στην περιοχή του Γιοβάνοβιτς, έκανε ένα σουτ το οποίο κόπηκε, με τον Ελ Αραμπί να κοντρολάρει, να δοκιμάζει το σουτ και την μπάλα να περνά ελάχιστα εκτός εστίας.

Στο 100’ ο Μπα, λόγω ενός λάθους του Αγκιμπού, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, οδεύοντας προς τα αποδυτήρια και τον Σενεγαλέζο να είναι απαρηγόρητος. Ο Ονγκέντα εκτέλεσε ψηλά εκτός στόχου. Με τον Κορμπεράν να περνά άμεσα τον Μανωλά αντί του Ελ Αραμπί.

Στο β’ μέρος της παράτασης, ήταν σειρά του Θρύλου να προσπαθήσει να βρει χώρους να πετύχει το χρυσό γκολ της αναμέτρησης. Στόχος ήταν να μείνουν όσο πιο ψηλά μπορούν στον αγωνιστικό χώρο. Ο Θρύλος απείλησε στο 113’, με κεφαλιά του Σισέ, όπως και με μία δεύτερη κεφαλιά του Σενεγαλέζου, στην δεύτερη εκτέλεση κόρνερ. Η παράταση ολοκληρώθηκε και οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι.