Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε επί της ισχυρής USK Πράγας.

Ολυμπιακός: Δεν τα κατάφερε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Θρύλου στην Τσεχία, αφού ηττήθηκε με 95-63 από την ισχυρή USK Πράγας, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της EuroLeague. Οι νταμπλούχες Ελλάδας είχαν εξ αρχής δύσκολη «αποστολή» στην Πράγα, «πάλεψαν», όμως γνώρισαν την ήττα από τη δεύτερη του ομίλου (τέσσερις νίκες, δύο ήττες) και περσινή φιναλίστ της κορυφαίου ευρωπαϊκού διασυλλογικού θεσμού.

Με 1/2 βολές της Σταμολάμπρου (7:18), ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 5-5, ενώ η Γκούσταφσον, με τρίποντο στο 5:24, έδωσε προβάδισμα +5 (5-10). Με τρίποντο της Σταμάτη (2:40), οι νταμπλούχες Ελλάδας έφτασαν στο 13-11, όμως η USK προσπέρασε με 20-13, στο φινάλε του πρώτου δεκάλεπτου. Στο 7:04 της δεύτερης περιόδου, η Γκούσταφσον μείωσε σε 24-15, ενώ έκανε και το 28-20 (6:11), με την ομάδα της Τσεχίας να ξεφεύγει, στη συνέχεια, με 40-22. Η Σουκ, με τρίποντο (1:32), μείωσε σε 40-29, η Σταμολάμπρου σε 41-32, με δύο εύστοχες βολές (0:08), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με την USK μπροστά με +12 (44-32).

Βόλεϊ γυναικών: Εδώ θα δείτε τον τελικό Ολυμπιακός- Παναθηναϊκός

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (8:02), η Αγιούσο μείωσε (53-37), με καλάθι και φάουλ, ενώ η Σουκ, με τρίποντο (4:08), «μάζεψε» τη διαφορά στο -20 (63-43). Στα οκτώ δευτερόλεπτα, η Αγιούσο, με τρίποντο, διαμόρφωσε το 74-49 του τρίτου δεκάλεπτου. Στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχες έφτασαν στο 85-49, με την Γκούσταφσον να μειώνει σε 85-54 (5:01), όμως τελικά, οι «ερυθρόλευκες» ηττήθηκαν με 95-63.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 44-32, 74-49, 95-63

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτιν Ζίμπαρτς): Γκούσταφσον 16(1), Νικολοπούλου 4, Σταμολάμπρου 17(3), Σύρρα, Βαμβακά, Αγιούσο 8(1), Δίελα, Σουκ 15(2), Σπυριδοπούλου, Σταμάτη 3(1).