Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ σκληρός για να χάσει το τρίποντο επί της Αντβέρπ, με τους Ελ Αραμπί και Ρέαμτσιουκ να χαρίζουν τη νίκη στην πρεμιέρα (2-1). Διαβάστε αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα...

Ο πρέσβης της χώρας στην Ευρώπη φόρεσε τα καλά του, πήρε τη νίκη επί της Αντβέρπ (2-1) και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στους ομίλους του Europa League.

Ο Ολυμπιακός, μετά την πρεμιέρα του στο Ελληνικό πρωτάθλημα επί του Ατρομήτου (0-0), το βράδυ της Πέμπτης αντιμετώπιζε την Αντβέρπ, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής για τη φάση των ομίλων του Europa League. Στο «Γ. Καραϊσκάκης» βρίσκονταν αρκετοί φίλοι της Βελγικής ομάδας, οι οποίοι έδωσαν τη δική τους νότα στο ματς.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με σχηματισμό 4-3-3 από τον Πέδρο Μαρτίνς και τον Τόμας Βατσλίκ στην εστία. Στην άμυνα βρέθηκαν οι Καρμπόβνικ, Παπασταθόπουλος, Σισέ και Ρέαμπτσιουκ. Μπροστά τους στον άξονα αγωνίστηκαν οι Εμβιλά, Μαντί Καμαρά και Μπουχαλάκης. Στα «φτερά» του Θρύλου βρέθηκαν οι Ονιεκουρού και Αγκιμπού Καμαρά, ενώ ο Ελ Αραμπί ήταν ο σέντερ φορ. Στον πάγκο βρέθηκαν οι Τζολάκης, Κουντέ, Ρόνι Λόπες, Ανδρούτσος Βρουσάι, Μπα, Μάρκοβιτς, Λαλά, Βαλμπουενά, Τικίνιο, Παπαδόπουλος και Σουρλής.

Ο Μπριάν Πρίσκε άφησε στην χώρα τον Μπιορν Ένγκελς, με τον τελευταίο να μην επιστρέφει ως αντίπαλος στην πρώην ομάδα του, μένοντας εκτός πλάνων. Στην εστία κάθισε ο Μπουτέζ, στο κέντρο της άμυνας οι Αλμέιδα και Ντε Λάετ, ενώ στα άκρα της οι Μπούτα και Μπατάιγ. Μπροστά τους βρέθηκε ο Νάινγκολαν, με τους Σαματά και Μιγιόσι. Στα άκρα της επίθεσης βρέθηκαν οι Βεστραέτε και Φίσερ, με μόνο προωθημένο τον Φρέι. Στον πάγκο για την Αντβέρπ: Ντε Βολφ, Έγκεστειν, Μπένσον, Γκέρκενς, Κουιρίνεν, Ντεσολέιγ, Βαν Ντεν Μπος και Ντουόμο.

Ολυμπιακός | Ευκαιρίες ΝΑΙ, γκολ… οχι!

Η πρώτη επίσκεψη του αγώνα ήταν στα καρέ του Ολυμπιακού, με μια κεφαλιά του Σαματά, η οποία κατέληξε εκτός εστίας του Βατσλίκ. Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός απέκτησε την πρωτοβουλία των κινήσεων, έχοντας και την κατοχή, με τον Ονιεκουρού να απειλεί, όμως η μπάλα να περνά άουτ. Ο Θρύλος, με την ορμή του κόσμου του, έφτασε πολύ κοντά στο 1-0, με το σουτ του Ελ Αραμπί, μετά από εξαιρετικό γύρισμα του Μπουχαλάκη, στο 14’.

Λίγα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 20’, ο Θρύλος απείλησε ξανά με τον Αγκιμπού Καμαρά, όμως το σουτ που δοκίμασε ήταν αδύναμο, με τον Μπουτέζ να μπλοκάρει.

Στο 28’ της αναμέτρησης στο «Γ. Καραϊσκάκης» ο Ολυμπιακός έφτασε ξανά μια ανάσα από το γκολ, καθώς μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπουχαλάκη, ο Σισέ έπιασε μια κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει λίγο έξω. Οι Πειραιώτες έψαχναν το τέρμα που θα τους έδινε προβάδισμα και αυτό φαινόταν περίτρανα στον αγωνιστικό χώρο. Δύο λεπτά μετά το μισάωρο, ήταν η ώρα των Βέλγων να απειλήσουν, χωρίς όμως να αγχώσουν ιδιαίτερα τους «ερυθρόλευκους».

Στο 38ο λεπτό στο Φάληρο, ο Μαροκινός στράικερ έβαλε φωτιά, καθώς σκόραρε με όμορφο τρόπο, όμως ο διαιτητής Μπόγκναρ, συμβουλευόμενος και το VAR ακύρωσε το τέρμα, ως οφσάιντ.

Το σκορ έμεινε στο 0-0. Στην αμέσως επόμενη φάση, η Αντβέρπ έκανε την καλύτερή της φάση, με τον Φίσερ να πλασάρει τον Βατσλίκ, αλλά η μπάλα να φεύγει -ευτυχώς- άουτ. Μετέπειτα, κι ο Αγκιμπού Καμαρά προσπάθησε να κερδίσει τον κίπερ των φιλοξενούμενων, όμως μάταια. Γενικά βλέπαμε ένα ωραίο παιχνίδι, με αρκετές ευκαιρίες για γκολ, όμως το σκορ παρέμενε ισόπαλο.

Μια κακή αντίδραση της άμυνας του Ολυμπιακού είχαμε στο 44ο λεπτό, καθώς μετά από κόρνερ, ο Σαματά πήρε την σκαστή κεφαλιά ανενόχλητος, όμως αυτή κατέληξε εκτός. Οι καθυστερήσεις ήταν ένα λεπτό, με το Α’ μέρος να ολοκληρώνεται με «λευκή» ισοπαλία.

ΠΩΠΩ ένας ΡΕΑΜΠΤΣΙΟΥΚ!

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Θρύλος ξεκίνησε δυναμικά. Και αυτό που έψαχνε το βρήκε στο 52’ του ματς. Μετά από σέντρα του Μαντί Καμαρά με φάλτσο, ο Μαροκινός «δολοφόνος» του Ολυμπιακού, Γιουσέφ Ελ Αραμπί, έκανε το 1-0 με κεφαλιά.

Στη συνέχεια, ο Θρύλος προσπάθησε και για δεύτερο, έχοντας και την εκπληκτική ατμόσφαιρα του «Γ. Καραϊσκάκης», ως σύμμαχο.

Τρία λεπτά πριν τα 70’, η Αντβέρπ έκανε δύο διορθωτικές κινήσεις από τον πάγκο, με τους Ναϊγκολάν και Μιγιόσι να περνάνε εκτός αγώνα και τους Γκέρκενς-Μπένσον να μπαίνουν. Από πλευράς Πέδρο Μαρτίνς, η πρώτη κίνηση άκουγε στο όνομα Μάριος Βρουσάι.

Προτού γίνει η αλλαγή από πλευράς Ολυμπιακού, η Αντβέρπ έκανε το 1-1 χάρη σε κεφαλιά του Σαματά. Η πρώτη αλλαγή, ήταν ο Γάλλος μεσοεπιθετικός, Ματιέ Βαλμπουενά, ο οποίος πέρασε στη θέση του Γιαν Εμβιλά. Μετέπειτα έγινε τριπλή αλλαγή, με τους Τικίνιο, Βρουσάι και Κούντε, να περνούν αντί των Ονιεκούρου, Μαντί Καμαρά και Αγκιμπού Καμαρά.

Στο 84′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ένα βήμα πριν την ανατροπή, με ένα δυνατό σουτ που δοκίμασε ο Σαματά, ο οποίος δυσκόλεψε αρκετά τους παίκτες μας. Η Αντβέρπ ήθελε να ρισκάρει και έριξε στη «μάχη» τον Έγκεστειν αντί του Φρέι. Όμως, ο ευρωπαίος Θρύλος ήταν πολύ σκληρός για να χάσει βαθμούς απόψε. Ο Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ, πετυχαίνοντας το πρώτο του ευρωπαϊκό γκολ, με ένα απίστευτο φαλτσαριστό σουτ, έκανε το 2-1 στην αναμέτρηση.

Στο τέλος, ο Πέδρο Μαρτίνς έριξε και τον Αγκασίμ Μπα, αντί του Ελ Αραμπί. Το «Καραϊσκάκης» είχε πάρει φωτιά. Οι καθυστερήσεις ήταν τρία λεπτά.