Η Κ15 του Θρύλου επικράτησε με 3-1 του Πανιωνίου εκτός έδρας.

Ολοκληρώθηκε χτες (25/02) το παιχνίδι της ομάδας Παίδων του Ολυμπιακού, απέναντι στον Πανιωνίου, με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν με 3-1 εκτός έδρας για την 12η αγωνιστική της Super League Κ15.

Θυμίζουμε πως οι δύο ομάδες είχαν τεθεί αντιμέτωπες την Κυριακή 05/02, όμως μετά από έντονη χιονόπτωση, ο διαιτητής αναγκάστηκε να διακόψει το παιχνίδι μετά το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου με το σκορ στο 1-1.

Επτάρα από τους Εφήβους του Θρύλου στον Ιωνικό!

Τότε, ο Πανιώνιος είχε μπει καλύτερα στο παιχνίδι και μετά από λάθος της άμυνας κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 3ο λεπτό της συνάντησης.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα και είχε αρκετές χαμένες ευκαιρίες προκειμένου να ισοφαρίσει, κάτι που πέτυχε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους (41′), με το κοντινό πλασέ του Μπάντη.

Η συνέχεια του αγώνα πραγματοποιήθηκε σήμερα (25/02) με τον Ολυμπιακό να κάνει καλή εμφάνιση και να πετυχαίνει δύο τέρματα στο δεύτερο μέρος.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πιεστικοί από την αρχή και κυνηγούσαν κάθε μπάλα, με σκοπό να καταφέρουν να δημιουργήσουν ευκαιρίες.

Στο 58′ Ο Τρικαλιώτης είδε την κίνηση του Ξανθόπουλου και ο τελευταίος με πλασέ έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό, «γράφοντας» το 1-2.

Η συνέχεια άνηκε και πάλι στην ομάδα του Πειραιά που προσπάθησε να εκμεταλλευτεί όλα τα κενά στην άμυνα του Πανιωνίου και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πετύχει και τρίτο τέρμα.

Στο 72′ ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού, Χριστοδουλόπουλος με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Ξανθόπουλο, ο οποίος με ψηλοκρεμαστό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-3 για την ομάδα του Τάσου Πάντου.

Αξίζει να σημειωθεί πως με αυτήν τη νίκη ο Ολυμπιακός απέκτησε διαφορά 6 βαθμών από τον δεύτερο Αστέρα Τρίπολης και έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στο Final-Four του πρωταθλήματος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τ. Πάντος): Χριστοδουλόπουλος, Σιώζος, Καπάτος (Βριώνης), Μπάνος, Μιχαλακέλλης, Λάνα, Κότσαλος (Μουγγός), Κάπελας (Αυγουστίδης), Ξανθόπουλος (Χίλα), Τρικαλιώτης, Μιχαηλίδης (Καμάς).