Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 σετ των Αμαζόνων και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Volleyleague γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» δεν συνάντησαν κανένα πρόβλημα απέναντι στις Αμαζόνες σε κανένα σημείο του παρά μόνο στο 3ο σετ όπου οι Αμαζόνες ισοφάρισαν σε 18-18, αλλά χωρίς να μπορέσουν να αντιδράσουν περισσότερο.

Στο πρώτο σετ οι Αμαζόνες προηγήθηκαν με 4-6. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και βρέθηκε μπροστά με 11-9, ενώ όσο προχωρούσε το σετ η διαφορά ανέβαινε και έκλεισε υπέρ του Ολυμπιακού με 25-14.

Ο «χρυσός» πόντος που έδωσε τη νίκη στον Θρύλο! (vid)

Με την έναρξη του δεύτερου σετ ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί και έκανε το σκορ 10-1. Η Μαριάνα Κόστα πέτυχε στη συνέχεια το 16-5 και η Μελίνα Εμμανουηλίδου με άσσο το 17-5, για λογαριασμό των «ερυθρόλευκων». Ο Ολυμπιακός κράτησε τον έλεγχο και τις μεγάλες διαφορές και έφτασε στο 25-13, με επίθεση της Μαρίας Γενιτσαρίδη.

Στην έναρξη του 3ου σετ, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και πήγαιναν πόντο-πόντο. Με δυο διαδοχικούς άσσους της Μελίνας Εμμανουηλίδου οι «ερυθρόλευκες» πήγαν στο 9-7 και από εκείνο το σημείο διατήρησαν το προβάδισμα. Η Εμμανουηλίδου διατήρησε το +3 στο 16-13 και η Γενιτσαρίδη με άσσο, «έγραψε» το 17-13 αλλά οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να ισοφαρίσουν μετά από ώρα σε 18-18.

Από εκεί και πέρα οι «ερυθρόλευκες» πάτησαν γκάζι και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στις Αμαζόνες. Η Μαρία Γενιτσαρίδη έδωσε το πρώτο ματς μπολ στο 24-21για να έρθει το 25-21 όπου έδωσε την νίκη στον Ολυμπιακό με 3-0 σετ.

Tα σετ: 3-0 σε 1:11, 25-14 (21’), 25-13 (25’), 25-21 (25’)

1ο σετ: 5-8, 16-12, 21-13, 25-14

2ο σετ: 8-1, 16-5, 21-8, 25-13

3ο σετ: 8-7, 16-13, 21-19, 25-21

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 39 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και των Αμαζόνων προήλθαν από 3 άσσους, 23 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ζιλ Φερέρ Κουτίνο): Εμμανουηλίδου 12 (4/12 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Σάλας 14 (11/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 29% άριστες), Παράιμπα 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Χριστοδούλου 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 12 (11/30 επ., 1 άσσος, 75% υπ. – 75% άριστες), Κελεσίδη 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Τοτσίδου (λ, 61% υπ. – 33% άριστες), Γιώτα 3 (3/5 επ.), Μιλεντίγεβιτς 1 (1/3 επ.), Συριστατίδη, Ξανθοπούλου.

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Κώστας Γκούντας): Γουάτκινς 2 (2/2 επ.), Κασδοβασίλη 2 (1/10 επ., 1 μπλοκ), Μορέιρα 4 (4/16 επ., 45% υπ. – 36% άριστες), Χριστοδούλου 9 (7/21 επ., 2 άσσοι, 46% υπ. – 12% άριστες), Μαστοράκη 1 (1/2 επ.), Γκρέκα 6 (5/15 επ., 1 άσσος, 25% υπ. – 17% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 33% υπ. – 17% άριστες), Αρβανιτοπούλου 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ), Βυθούλκα, Κουρλάμπα, Κορρέ.