Δείτε μέσα από την παρακάμερα της ΚΑΕ Ολυμπιακός όλα όσα έγιναν εντός και εκτός των τεσσάρων γραμμών στην αναμέτρηση με την Άλμπα Β.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου με 87-83, διατήρησε το αήττητο της έδρας του και πλέον στρέφει όλη του την προσοχή στην αναμέτρηση της Πέμπτης (28/10, 21.00) με την Φενέρμπαχτσε στο ΣΕΦ.

Μέχρι το 6ο λεπτό το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο (13-13), όμως, με καλή άμυνα και επιθετικές αιχμές τους Κώστα Παπανικολάου και Τάιλερ Ντόρσεϊ, οι «ερυθρόλευκοι» «έχτισαν» μια διαφορά 10π. (27-17, στο 9’).

Σλούκας μοιραίος, Αταμάν φευγάτος!

Με περιφερειακά σουτ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 29-26 στο 12’, ήταν, ωστόσο, οι σειρά των Κώστα Σλούκα και Γιώργου Πρίντεζη να αναλάβουν δράση και να ανεβάσουν τον δείκτη της διαφοράς στους 16π. (45-29 στο 17’). Η Άλμπα «χτύπησε» ξανά από τα 6.75μ. και πλησίασε στους 8π. (50-42), ενώ το 52-42 διαμόρφωσε με σουτ 2π. ο αρχηγός μας.

Η εικόνα δεν άλλαξε στην 3η περίοδο. Βασιζόμενοι στην καλή τους άμυνα οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο και βρέθηκαν στο +14 (69-55 στο 28’).

Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, δεν εγκατέλειψαν τη μάχη… Εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη, τις κακές επιθετικές επιλογές της ομάδας μας, αλλά και τα αμυντικά της κενά, «χτύπησαν» αρχικά από τη γραμμή του τριπόντου και στην συνέχεια μέσα στην ρακέτα και μετέτρεψαν το ματς ντέρμπι (80-77 στο 38’). Η ψυχραιμία, ωστόσο, των Τάιλερ Ντόρσεϊ και Σάσα Βεζένκοφ στην ρουλέτα των ελεύθερων βολών έγγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του Ολυμπιακού.