Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε την Άλμπα Βερολίνου για τη δέκατη αγωνιστική της Euroleague και επικράτησε με σκορ 86-76.

Επιστροφή στις νίκες για τον Θρύλο μετά την ήττα στο Ισραήλ. Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε την Άλμπα στο «ΣΕΦ» για τη δέκατη αγωνιστική της Euroleague και κατάφερε να επικρατήσει με 87-77.

Ένα αποτέλεσμα που φέρνει ηρεμία μετά την ήττα από τη Μακάμπι και φαίνεται πως η ομάδα θέλει ακόμα χρόνο για δουλειά, αλλά και λίγη ξεκούραση. Φαίνεται πως οι παίκτες είναι πολύ φορτωμένοι, αλλά όσο έρχονται τα θετικά αποτελέσματα νωρίς, τόσο καλύτερα για την ομάδα.

Σλούκας μοιραίος, Αταμάν φευγάτος!

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ο Σάσα Βεζένκοφ με 24 πόντους, ο οποίος είχε και 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Τρομερός και ο αρχηγός, Κώστας Παπανικολάου με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Πρώτη περίοδος που λέει… προσοχή!

Τέλος πρώτου δεκαλέπτου στο «ΣΕΦ» με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται πίσω στο  σκορ από την Άλμπα Βερολίνου, με σκορ 18-21. Ο Σάσα Βεζένκοφ πρωταγωνιστεί με 9 πόντους, όμως χρειάζεται μεγάλη προσοχή από την ομάδα.

Η επιτυχία της Άλμπα στις επιθετικές της ενέργειες είναι πολύ μεγάλη, ενώ από την άλλη χρειάζεται βελτίωση και στα σουτ του Ολυμπιακού. Στο τέλος της πρώτης περιόδου, τα δίποντα είναι 5/10, ενώ τα τρίποντα 2/6.

Η μαγική πάσα του Σλούκα και ο σούπερ Μπολομπόι του δίνουν το προβάδισμα

Καταπληκτικός Κώστας Σλούκας και… η σούπερ αλλαγή του Γιώργου Μπαρτζώκα με τον Τζόελ Μπολομπόι. Οι «ερυθρόλευκοι» σαφώς βελτιωμένοι σε σχέση με την πρώτη περίοδο, πάνε στα αποδυτήρια με το 39-38. Ο Σάσα Βεζένκοφ παραμένει πρώτος σκόρερ (έφτασε τους 14) αλλά την παράσταση την έκλαψε ο Σλούκας και ο Μπολομπόι.

Ο πρώτος έχει 6 πόντους, 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο δεύτερος 9 πόντους και 3 ριμπάουντ. Δώσανε την απαραίτητη ώθηση στην ομάδα για να περάσει μπροστά στο σκορ, αλλά θα χρειαστεί μεγάλη προσοχή στη συνέχεια.

Η Άλμπα απέδειξε ότι μπορεί να κάνει ζημιά και πως ήρθε στο Φάληρο για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Ντέρμπι το τρίτο δεκάλεπτο

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 22-21 επιμέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγείται 61-59. Ο Σάσα Βεζένκοφ έφτασε τους 20 πόντους, με τον Θρύλο να βγάζει πάλι μερικά προβλήματα. Το πρώτο πεντάλεπτο δεν είχε δεχθεί καλάθι όμως και πάλι δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, με τον διαιτητή της αναμέτρησης βέβαια να βοηθάει τους Γερμανούς με ένα αντιαθλητικό στον ΜακΚίσικ και ένα φάουλ στον Φαλ που δεν υπήρχε.

Το τελευταίο δεκάλεπτο αναμένεται να είναι πολύ μεγάλο ντέρμπι και χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή.