Ο Ολυμπιακός κατά το χτεσινό ματς στην Πάτρα, έβγαλε αρκετές ασίστ, κάνοντας παράλληλα λιγοστά λάθη.

Ο Ολυμπιακός έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση στην Πάτρα επί του Απόλλωνα, φτάνοντας σε μια άνετη επικράτηση για την 1η αγωνιστική του φετινού πρωταθλήματος της Basket League.

Η ομάδα μας τα πήγε εξαιρετικά και στον αγώνα, αλλά και στους αριθμούς, για να φτάσει αισίως στην επικράτηση.

Δείτε τα όσα αναφέρει ο ΕΣΑΚΕ:

* Ο Ολυμπιακός κράτησε χαμηλά τα λάθη του αφού έκανε μόνο πέντε που είναι και η καλύτερη επίδοση της πρεμιέρας, έχοντας δύο λιγότερα από εκείνα του Λαυρίου Megabolt κόντρα στον Προμηθέα. Το -10 του συντελεστή λαθών μεταξύ των δύο ομάδων -15 είχε ο Απόλλων- είναι ο μεγαλύτερος της πρεμιέρας αφού ο προηγούμενος ήταν το -7 της ΑΕΚ έναντι της Καρδίτσας Βιολογικό Χωριό (17-24).

* Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα σημείωσε και την καλύτερη επίδοση ασίστ της 1ης αγωνιστικής. Είχε 29 και ξεπέρασε εκείνη των 23 του Λαυρίου Megabolt στο ματς με τον Προμηθέα.

* Ο Ολυμπιακός τελείωσε ουσιαστικά το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ του 50-33. Το +17 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά ενός ημιχρόνου των αγώνων της πρεμιέρας αφού ο Προμηθέας έκανε +11 στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στο Λαύριο Megabolt (43-54).

* Στην εξέλιξη του αγώνα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ακόμη και με 34 πόντους (39-73 στο 28:02) στη μεγαλύτερη διαφορά που υπήρξε στα ματς της πρεμιέρας. Η προηγούμενη ήταν εκείνη των 26 πόντων με τους οποίους προηγήθηκε η ΑΕΚ της Καρδίτσας Βιολογικό Χωριό στο 21:31.

* Σε ένα παιχνίδι που είχε λιγοστές δεύτερες επιθέσεις, ο Ολυμπιακός είχε τις λιγότερες. Έμεινε στα δύο επιθετικά ριμπάουντ που αποτελούν τη μικρότερη επίδοση της πρεμιέρας αφού τέσσερα είχε χθες ο Παναθηναϊκός. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν δύο επιθετικά ριμπάουντ και στο εντός έδρας ματς με τον Ηρακλή της περασμένης σεζόν.

* Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν παράλληλα τη μικρότερη επίδοση ριμπάουντ της 1ης αγωνιστικής, μένοντας στα 29 όσα είχε χθες και Παναθηναϊκός.