Από μία φιλική αναμέτρηση για τα δύο τμήματα της ακαδημίας.

Συνεχίζουν Νέοι και Έφηβοι τη δουλειά στο πλαίσιο της καλοκαιρινής τους προετοιμασίας, με στόχο να εμφανιστούν έτοιμοι στο ξεκίνημα της νέας αγωνιστικής περιόδου στα πρωταθλήματα υποδομών της Super League.

Η ομάδα των Κ19 του Ολυμπιακού έδωσε ένα ακόμη φιλικό, εκτός έδρας, αντιμετωπίζοντας την πρώτη ομάδα του Βύζαντα Μεγάρων. Το φιλικό έληξε 1-1, με τους «ερυθρόλευκους» να δείχνουν καλά στοιχεία, σε ένα ματς το οποίο δεν είχε πολλές φάσεις και ήταν παιχνίδι με αρκετή ένταση.

Συλαϊδόπουλος: «Να γράψουμε ιστορία – Έχουμε μπροστά μας μία τεράστια πρόκληση»

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 46′, ενώ ο Ολυμπιακός έφτασε στην ισοφάριση στο 67ο λεπτό της αναμέτρησης με πέναλτι του Παπακανέλλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ19 (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος):Σίνα, Φανάρας, Χρήστου, Ρέτσος, Κωστούλας, Σταράκης, Δρόσος, Σταυρόπουλος, Προκοπίου, Κουτσογούλας, Πατήρας, ενώ αγωνίστηκαν και οι Σαβάκης, Πρεκατές, Μπάκουλας, Κυρσανίδης, Πετρόπουλος, Παπακανέλλος, Ραπτόπουλος.

Πεντάρα των Εφήβων

Από την πλευρά τους οι Κ17 του Ολυμπιακού αντιμετώπισαν τον Πανιώνιο στο γήπεδο του ΣΕΦ και νίκησαν με 5-1.

Μόλις στο 1ο λεπτό του αγώνα ο Δαρβίρας άνοιξε το σκορ, ενώ δύο λεπτά μετά ο Λίγδας σημείωσε το 2-0 και ο Δαρβίρας ξανά «έγραψε» το 3-0 στο 31′. Το 4-0 έγινε στο 42′ με αυτογκόλ, ενώ ο Πανιώνιος μείωσε σε 4-1 στο 57′ και στο 67′ ο Πνευμονίδης μετά από ασίστ του Κτενά διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ17 (Δ. Μαυρογενίδης): Μακρής, Κουτσόπουλος, Παυλάκης, Πλειώνης, Φίλης, Λιατσικούρας, Κτενάς, Δαρβίρας, Σούφκα, Πνευμονίδης, Λίγδας, ενώ έπαιξαν στο δεύτερο ημίχρονο οι Σκουρόπουλος, Δρίκος, Πλης, Γιοβανίδης, Ζουριδάκης, Δαμάριος.