Καλή εμφάνιση και νίκη με 4-0 για τους Νέους του Ολυμπιακού επί του Ιωνικού.

Το πρώτο τους ματς για το πρωτάθλημα της Super League Κ19, έδωσαν οι Νέοι του Ολυμπιακού στο γήπεδο του Φωστήρα στον Ταύρο, όπου υποδέχτηκαν τον Ιωνικό. Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση και πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης με το εμφατικό 4-0.

Μία καλή εμφάνιση σε ματς στο οποίο ο Σωτήρης Συλαϊδόπουλος είχε στην αρχική του σύνθεση παιδιά από την περσινή ομάδα των Εφήβων (Κ17), αλλά και ακόμη μικρότερους ποδοσφαιριστές σε ηλικία.

Κ15: Κατέκτησαν το Elite Neon Cup τα παιδιά του Θρύλου! (pic)

Συγκεκριμένα, η βασική ενδεκάδα των «ερυθρόλευκων» είχε πέντε παίκτες γεννημένους το 2005 (Σαββάκης, Αρσενίδης, Μπάκουλας, Παπακανέλλος, Κωστούλας), έναν του 2006 (Μουζακίτης) και ως αλλαγή μπήκε ο Χαράλαμπους Κωστούλας ο οποίος είναι γεννημένος το 2007 και επίσης ήταν εκ των σκόρερ του Θρύλου στην αναμέτρηση.

Μόλις στο 9′ ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν ο Μουζακίτης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα κατέληξε στα αντίπαλα δίχτυα για το 1-0. Στο 18′ ο Παπαδούδης είπε «όχι» σε τετ α τετ του Παπαναστασίου, ενώ δύο λεπτά μετά στο 20′ απείλησε ο Κουτσογούλας με μακρινό σουτ αλλά μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Ιωνικού.

Το 2-0 για τον Ολυμπιακό δεν άργησε, καθώς με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Παπακανέλλος μετά από ωραία ατομική ενέργεια από τα δεξιά έκανε τη σέντρα και ο Προκοπίου με πλασέ από κοντά σημείωσε το 2-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε το σκηνικό, ο Ολυμπιακός είχε το πάνω χέρι ξανά και μπόρεσε να σκοράρει άλλες δύο φορές στο ματς. Μάλιστα το 3-0 ήρθε νωρίς, καθώς στο 49′ μετά από εκτέλεση φάουλ ο Ρέτσος πήρε την πρώτη κεφαλιά μέσα στην αντίπαλη περιοχή και ο Παπακανέλλος επίσης με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στο 79ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Πετρόπουλος έκανε κούρσα από τ’ αριστερά σέντραρε στην αντίπαλη περιοχή και ο Χ. Κωστούλας με πλασέ έβαλε το όνομά του στους σκόρερ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σ. Συλαϊδόπουλος): Παπαδούδης, Αρσενίδης (75′ Πετρόπουλος), Ρέτσος, Κ. Κωστούλας, Χρήστου, Μπάκουλας, Κουτσογούλας (65′ Σταυρόπουλος), Μουζακίτης, Προκοπίου (65′ Πατήρας), Παπακανέλλος (75′ Χ. Κωστούλας), Σαββάκης (45+1′ Δρόσος).

Ιωνικός: Νάκου, Κοντομίχης, Αρμένης, Γ. Σπανός, Πετράς, Ευτ. Σπανός, Ντόβας, Κοπανίδης, Παπαναστασίου, Μανέτας, Δάλλας, ενώ αγωνίστηκαν και οι Μούσσας, Μπακαούκας, Πολάτος.