Ο Ολυμπιακός δέχτηκε ψυχρολουσία στο τέλος του ματς στο Φάληρο, με την Άιντραχτ να φεύγει με το «διπλό» (1-2), χάρη στο γκολ του Χάουγκε (90'+). Μαγικός ο ΛΑΟΣ του Θρύλου, οι Πειραιώτες θα παλέψουν στα δύο εναπομείναντα ματς την πρόκριση. Αναλυτικό ρεπορτάζ από το «Γ. Καραϊσκάκης» του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ο Ολυμπιακός, το βράδυ της Πέμπτης, φιλοξενούσε στο κατάμεστο «Γ. Καραϊσκάκης», την Γερμανική Άιντραχτ. Αναμέτρηση, η οποία πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής για τη φάση των ομίλων του Europa League. Βέβαια, οι Πειραιώτες ήταν ψυχωμένοι και έτοιμοι για το θετικό αποτέλεσμα.

Πριν την έναρξη του ματς, ο ηγέτης της ΠΑΕ Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης, βρέθηκε στο χορτάρι, δίνοντας για ακόμη μια φορά το «παρών» σε μια μεγάλη αναμέτρηση. Επιπλέον, ξεχωριστή μνεία αξίζει να γίνει για το κορεό που σήκωσαν στον ΝΑΟ μας όλοι οι φίλοι του Θρύλου, μαγεύοντας για πολλοστή φορά όλη την Ευρώπη!

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Για τον γηπεδούχο Ολυμπιακό, του Πέδρο Μαρτίνς, στην εστία κάθισε ο Τόμας Βατσλίκ, με τους Λαλά-Ρέαμπτσιουκ να αποτελούν τα άκρα της άμυνας. Οι Παπασταθόπουλος και Μπα βρέθηκαν στο κέντρο της άμυνας. Οι Εμβιλά και Μαντί Καμαρά βρέθηκαν στον άξονα του Θρύλου, με τον Ελ Αραμπί να αποτελεί την αιχμή του δόρατος. Πιο πίσω τους κινήθηκε ο Αγκιμπού Καμαρά, με τους Μασούρα και Ονιεκουρού να αγωνίζονται στα εξτρέμ των Πειραιωτών.
Στον πάγκο του Θρύλου βρέθηκαν οι: Καραργύρης, Τζολάκης, Μπουχαλάκης, Κούντε, Ρόνι Λόπες, Ανδρούτσος, Βρουσάι, Βαλμπουενά, Τικίνιο, Αβραάμ και Σουρλής.

Για τους φιλοξενούμενους της Άιντραχτ παρατάχτηκαν με σχηματισμό 3-4-1-2. Η ενδεκάδα αποτελούνταν από τους Τραπ, Τούτα, Χασέμπε, Εντικά, Τσάντλερ, Σο, Γιάκιτς, Μπάρκοκ, Καμάντα, Μπορέ και Λάμερς.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι Ραμάι, Ιλσάνκερ, Χιντερέγκερ, Ρόντε, Τουρέ, Χάουγκε, Ντα Κόστα, Λίντστρεμ.

Ονειρικό ξεκίνημα, όμως δέχτηκε άμεση απάντηση!

Ο κόσμος έδωσε τρομερή ώθηση στην ομάδα μας, με τους Πειραιώτες να ξεκίνησαν την αναμέτρηση ασφυκτική πίεση. Είχε την κατοχή ο Θρύλος στα πρώτα λεπτά, όμως στα πρώτα δέκα λεπτά έλειπε η μεγάλη φάση. Στο 12ο λεπτό όμως, χάρη σε εκπληκτικό σπρίντ του Ονιεκουρού και γύρισμα στον Ελ Αραμπί, ο Μαροκινός κέρδισε τον Τραπ και έκανε το 1-0 στην αναμέτρηση.

Ο αρχηγός Γιουσέφ Ελ Αραμπί έγραψε ιστορία στην ομάδα, καθώς έφτασε τα 16 γκολ στην Ευρώπη με τα «ερυθρόλευκα», όντας πλέον ο πρώτος σκόρερ! Στο 17’ όμως, ήρθε η ισοφάριση από πλευράς Γερμανών, όταν ο Καμάντα βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Θρύλου και με όμορφο τελείωμα έκανε το 1-1.

Στη συνέχεια κι έως το μισάωρο της αναμέτρησης, είχαμε μονάχα ένα σουτ εκτός περιοχής από τον Αγκιμπού Καμαρά, με τον παίκτη του Θρύλου να είχε και την επιλογή της πάσας στον Ρέαμπτσιουκ. Γενικά, ένα ισορροπημένο ματς, έως εκείνη την χρονική περίοδο.

Στο 35ο λεπτό του ματς στο Φάληρο, ο «λαβωμένος» Ρέαμπτσιουκ έβγαλε μια πανέμορφη σέντρα, με αποδέκτη τον Μαντί Καμαρά, με τον Αφρικανό να κάνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα δεν βρήκε στόχο. Η αλήθεια είναι πως οι Πειραιώτες, το προηγούμενο διάστημα. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Θρύλος έφτασε μια ανάσα από το 2-1, όταν ο Ελ Αραμπί έκανε τρομερή κάθετη πάσα στον Μασούρα, με τον Έλληνα μεσοεπιθετικό να κάνει το σουτ, όμως ο Τραπ να βγάζει την μπάλα σε κόρνερ, αν και δύσκολα.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Αγκιμπού Καμαρά έκανε ένα δυνατό σουτ, το οποίο απέκρουσε ο Τραπ, φάση του 39’. Για το πρώτο μέρος, είχαμε ένα λεπτό έξτρα χρόνου, με το σκορ να μένει ισόπαλο, κατά την ολοκλήρωση του 45λεπτου.

Έμεινε στην προσπάθεια για το δεύτερο γκολ…

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός χρειάστηκε περίπου 10 λεπτά για να κάνει μια ευκαιρία, δίχως όμως να απειλείται. Ο Ονιεκουρού έχασε τεράστια φάση, με σουτ εντός περιοχής, μετά από εξαιρετική πάσα του Ελ Αραμπί, στο 57’. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν δύο αλλαγές, με τους Λάμερς και Μπαρκόκ να δίνουν τη θέση τους στους Λίντστρεμ και Τουρέ.

Στο 67’ του ματς, ο Ονιεκουρού ανετράπη εντός περιοχής του Τραπ, με τους Πειραιώτες να ζητούν πέναλτι, όμως τον διαιτητή να δείχνει πως συνεχίζεται η αναμέτρηση. Ο κόσμος φώναζε με όλο του το πάθος, για να επιτευχθεί ένα χρυσό γκολ για την ομάδα μας. Στο 71’ ο Μαρτίνς έριξε στην αναμέτρηση τον Ματιέ Βαλμπουενά, αντί του Ονιεκουρού. Οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν με μια κεφαλιά, χάρη σε μια εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, η οποία είχε αποδέκτη τον Ελ Αραμπί.

Στο 78’ του ματς, ο Γκλάσνερ έριξε και τους Χάουγκε- Ρόντε, αντί των Μπορέ και Γιόκιτς. Λίγα λεπτά αργότερα, κι ο Πορτογάλος τεχνικός του Θρύλου έριξε δύο βαριά χαρτιά του. Προηγήθηκε η αλλαγή των φιλοξενούμενων με τον Ιλσάνκερ, αντί του Σο. Για τον Ολυμπιακό πέρασαν οι Τικίνιο, Ρόνι Λόπες, αντί των Ελ Αραμπί και Μασούρα. Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Πειραιά προσπάθησε να πετύχει κάποιο γκολ, που θα της έδινε το τρίποντο. Τελευταία κίνηση του Θρύλου, ο Πιέρ Κούντε, αντί του Μαντί Καμαρά. Οι καθυστερήσεις ήταν 5′, με τους «ερυθρόλευκους» να παλεύουν έως το τελευταίο λεπτό. Όμως, η «χρυσή» αλλαγή του Γκλάσνερ, Χάουγκε, πέτυχε ένα γκολ που σόκαρε το «Γ. Καραϊσκάκης», στο 91′. Η Άιντραχτ έκανε το 1-2 στο ματς και έφυγε με τους 3 βαθμούς της νίκης.