Η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού επικράτησε της ΑΕΚ με 27-25 στην Ηλιούπολη και πηγαίνει στο ΟΑΚΑ να διεκδικήσει το πρωτάθλημα της Handball Premier.

Την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο του πρωταθλήματος έχει η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού επικρατώντας με 27-25 της ΑΕΚ στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης, για τον τέταρτο τελικό της Handball Premier, ισοφάρισε σε 2-2 και «έστειλε» σε πέμπτο ματς τη σειρά! Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν στο ματς, είχαν μεγάλο προβάδισμα (16-12, 23-17) για 50 λεπτά και εκμεταλλευόμενοι την έδρα τους, έφτασαν στη νίκη επί των «κιτρινόμαυρων», φτάνοντας μια «ανάσα» από το πρωτάθλημα!

Την Τετάρτη (31/5), η ομάδα του Νίκου Γραμματικού θα δώσει τον πέμπτο και τελευταίο τελικό με την ΑΕΚ, αυτή τη φορά στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ, με στόχο το 3-2 στη σειρά και την κατάκτηση του τίτλου της Handball Premier, για δεύτερη διαδοχική χρονιά.

Ολυμπιακός Βόλεϊ: Ποιοι μένουν, ποιοι φεύγουν – Το χτίσιμο του Θρύλου!

Στο ξεκίνημα (3:18) του ματς, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-1, με γκολ του Παπαβασίλη στην κόντρα, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει σε 3-3. Παρόλα αυτά, οι πρωταθλητές Ελλάδας ξέφυγαν ξανά με +2 (6-4), με τον Νιόκας (9:36), ενώ ο Καραμπουρνιώτης έδωσε «αέρα» τριών τερμάτων (7-4), στο 11:14. Νέο γκολ του Νιόκας (16:52) και 10-8 ο Θρύλος, ο οποίος στη συνέχεια, ισοφαρίστηκε σε 11-11, με τον Οστρούτσο να «βρίσκει» δίχτυα, με εντυπωσιακό τρόπο, για το 12-11, στο 22:20. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν την κυριαρχία τους και έφτασαν και πάλι στο +3 (14-11), με τον Μπάγιο (23:48), με τον Γκρατζάν να «γράφει» το 15-12, στο 25ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός διατήρησε τον υψηλό του ρυθμό και στο 29:40, πήρε τη μεγαλύτερη του διαφορά, με τον Οστρούτσκο να διαμορφώνει το 16-12 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας «μπήκαν» δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και διατήρησαν το +4, με Παπαβασίλη (17-13, 32:44) και Νιόκας (18-14, 33:28), με τους «κιτρινόμαυρους» να μειώνουν σε 18-16. Γκολ του Μοντόρο (38:32) και 19-16 ο Θρύλος, με τον Παπαβασίλη να «χτυπάει» ξανά, για το 21-17, με τη συμπλήρωση 42 λεπτών. Στο 43:16, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν για πρώτη φορά με +5 (22-17), με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παπαδόπουλου, ο οποίος έκανε και το +6 (23-17), στο 14:50! Στο 48ο λεπτό, ο Οστρούτσκο πέτυχε ένα από τα ομορφότερα γκολ του ματς, κάνοντας το 24-19, όμως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 24-23. Στο 54:25, ωστόσο, ο Ολυμπιακός «ξεκόλλησε» επιθετικά, με τον Νιόκας να κάνει το 25-23. Η ΑΕΚ μείωσε σε 25-24 και 26-25, ο Παπαδόπουλος έκανε το 27-25, 31 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, με τον Μπάουερ να πιάνει πέναλτι, στο 59-40, χαρίζοντας τη νίκη (27-25) στον Θρύλο!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 5, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 4, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής 2, Mπουρζέ, Πασσιάς, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 4, Γκράτζαν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 5, Τικ 1, Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς 4, Νικολαϊδης, Τσέπιτς 1, Αλμέιδα 2, Ηλιόπουλος 5, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης, Άρσιτς, Σόκολιτς, Ρογκούλσκι 2, Λέμος 2, Κεδέρης 2