Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε και το εμπόδιο του Δούκα, στην τέταρτη φιλική και επιτυχή αναμέτρηση για την προετοιμασία του.

Ολυμπιακός: Μία ακόμα φιλική νίκη πανηγύρισε η ομάδα χάντμπολ του Θρύλου.

Την Τρίτη (30/8) το βράδυ, οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 34-30 του Δούκα στο ΟΑΚΑ και έκαναν το «τέσσερα στα τέσσερα» στα φιλικά προετοιμασίας τους για τη νέα αγωνιστική σεζόν.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός (68-65): Ήττα στο φινάλε σε ματς… θρίλερ για τις «ερυθρόλευκες»

Επόμενο φιλικό για τους «ερυθρόλευκους» την Παρασκευή (2/9), στη Βόρεια Μακεδονία, με αντίπαλο την Τίκβες, ενώ στη συνέχεια, θα δώσουν δύο ματς στη βόρεια Ελλάδα, με Αερωπό (3/9) και Δράμα (4/9).

Ο αγώνας…

Ο Θρύλος μέτρησε 17 γκολ σε κάθε ημίχρονο κόντρα στο Δούκα. Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ έως το 15-14 (28:20), με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο +3 (14-17) στο 29:30 και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 17-15 υπέρ των «ερυθρόλευκων».

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη συνέχισε να κρατά τον έλεγχο, έφτασε στο 19-16 και 21-19, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 21-21.

Στο 46ο λεπτό, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ξανά με δύο τέρματα διαφορά, για το 26-24, ενώ στο 51:17, έκανε το 30-27. Δύο λεπτά πριν από το φινάλε του ματς, ο Θρύλος πήρε τη μεγαλύτερη του διαφορά, αφού προηγήθηκε με πέντε τέρματα (33-28), με τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει τη φιλική νίκη με 34-30.

Πρώτος σκόρερ του ματς για τον Ολυμπιακό ήταν ο Δομπρής με έξι γκολ, από πέντε μέτρησαν οι Βέμπερ και Γκράτζαν, ενώ από τέσσερα σημείωσαν οι Σλαβούλιτσα και Οστρούτσκο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Ρούσος, Νιόκας, Παπαβασίλης 1, Κουτουλογένης, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 1, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 2, Δομπρής 6, Βέμπερ 5, Πασσιάς 3, Μοντόρο 1, Λιόλιος, Σλαβούλιτσα 4, Οστρούτσκο 4, Γκράτζαν 5, Μιχαηλίδης 2