Ο Ολυμπιακός πέτυχε την 3η του φιλική νίκη επί του Διομήδη με σκορ 34-20.

Ολυμπιακός: Το «τρία στα τρία» στα φιλικά προετοιμασίας της για τη νέα αγωνιστική σεζόν έκανε η ομάδα χάντμπολ του Θρύλου.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 34-20 του Διομήδη στο προπονητήριο του ΣΕΦ, παρουσιάζοντας για άλλη μία φορά θετικά στοιχεία.

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική

Ο Γιώργος Καρασαββίδης πραγματοποίησε νέες δοκιμές, σε πρόσωπα και σχήματα, με τους «ερυθρόλευκους» να προετοιμάζονται για τον τελικό του Super Cup, στις 10/9, με αντίπαλο την Πυλαία. Επόμενο «τεστ» για τον Θρύλο την Τρίτη (30/8) στις 21:00, στην έδρα του Δούκα.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του ματς από το ξεκίνημα. Ο Γκράτσαν άνοιξε το σκορ (28:27) στο ΣΕΦ, με τον Νιόκας και τον Βέμπερ να δίνουν προβάδισμα +3 (3-0) στον Θρύλο.

Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφαρίστηκαν από τον Διομήδη, αλλά ο Σλαβούλιτσα έκανε το 4-3 και ο Γκράτσαν το 5-3 (22:47). Ο Ολυμπιακός έφτασε ξανά στο +3 στο 14:50, με τον Παπαβασίλη να «βρίσκει» δίχτυα, για το 9-6. Ο νεαρός άσος, μάλιστα, οδήγησε τον Θρύλο στο +5 (13-8, 7:34), με τον Βέμπερ να «γράφει» το 15-10, τρία λεπτά πριν από το λήξη του ημιχρόνου.

Ένα ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό μπροστά με πέντε γκολ, αφού ο Οστρούτσκο έκανε το 16-11 (0:09) με εξαιρετική προσπάθεια!

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ανέβασε σε μεγάλο βαθμό την απόδοση του και ξέφυγε με +7 (19-12), με τρία διαδοχικά γκολ του Γκράτσαν. Στο 22:56, ο Σλαβούλιτσα έδωσε «αέρα» 10 τερμάτων στον Θρύλο, κάνοντας το 22-12, ενώ ο Βέμπερ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ανέβασε τη διαφορά στο +11 (23-12, 20:20).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, έφτασε στο +13 (29-16), με τον Βέμπερ και τον Σλαβούλιτσα (30-17). Ο Πασσιάς έδωσε προβάδισμα 14 τερμάτων (33-19), ενώ 1:54 για τη λήξη του ματς, ο ίδιος παίκτης «έγραψε» το 34-19. Το +15 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά που πήρε ο Ολυμπιακός στο ματς, με το φιλικό να ολοκληρώνεται με σκορ 34-20.