Οι ερυθρόλευκοι δε δυσκολεύτηκαν καθόλου απέναντι στην ΑΕΛ, αφού επικράτησαν με 0-3 εκτός έδρας. Για τον Ολυμπιακό τα γκολ πέτυχαν οι Χασάν, Ελαμπντελαουί και Καμαρά στην τελευταία αγωνιστική υποχρέωση για την εφετινή σεζόν. Διαβάστε αναλυτικό ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου...

Οι ερυθρόλευκοι έχοντας ως κίνητρο τις  10/10 σερί νίκες στο πρωτάθλημα, επικράτησαν της ΑΕΛ με 0-3 εκτός έδρας με γκολ από τους Χασάν, Ελαμπντελαουί και Καμαρά.

Ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου…

ΘΥΡΑ 7: «Δεν υπάρχουν αρχηγοί αλλά Ολυμπιακοί – Αδέρφια είμαστε μαζί σας»

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς εμφανίστηκε όσο σοβαρή θα έπρεπε και ολοκλήρωσε την σεζόν με θετικό πρόσημο, επικρατώντας της ΑΕΛ εκτός έδρας με 0-2, έχοντας ως κίνητρο τις 10/10 σερί νίκες στο τελευταίο κομμάτι του πρωταθλήματος.

Οι ενδεκάδες των δύο προπονητών…

Με αρκετές αλλαγές παρατάχθηκε ο Ολυμπιακός στον αγωνιστικό χώρο του AEL FC Arena, για την αναμέτρηση της τελευταίας αγωνιστικής με τη Λάρισα, αφού εκτός αποστολής έμειναν οι “βασικοί” Γκιλιέρμε, Ποντένσε και Σα. Ο Πέδρο Μαρτίνς παράταξε τους ερυθρόλευκους σε ένα σύστημα 3-5-2 στο οποίο δεν μας έχει συνηθίσει, ενώ για δεύτερο σερί παιχνίδι ο Λοντίγκιν ξεκίνησε ως βασικός. Στην τριάδα της άμυνας  βρέθηκαν οι Σισέ στα δεξιά, Παπαδόπουλος στο κέντρο και Μεριά στα αριστερά. Με τον Αβραάμ να ξεκινάει για πρώτη φορά ως βασικός. Στις δύο πτέρυγες μπροστά από την τριάδα της άμυνας ξεκίνησαν οι Τσιμίκας από τα αριστερά και Ομάρ από τα δεξιά. Στον άξονα βρέθηκαν ο Καμαρά με τον Ανδρούτσο, ενώ πίσω από τους προωθημένους Χασάν, Σολδάνο άρχισε ο Νάτχο. Για την ΑΕΛ του Τζιανλούκα Φέστα που προτίμησε το 5-3-2, ο Κρίστινσον ξεκίνησε κάτω από τα γκολποστ, ενώ στην πεντάδα της άμυνας άρχισαν οι Γκόλιας, Μόρας, Μπράλιτς, Ζίβκοβιτς, Καρανίκας. Στον άξονα βρέθηκαν οι Γιακιμόσβσκι, Σεσέροβιτς και Μπάλλας, ενώ την ενδεκάδα συμπληρώνουν οι προωθημένοι Νούνιτς και Σικάβκα.

Κατοχή της μπάλας και 0-1 ο Χασάν!

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν κάπως νωθρά την αναμέτρηση, με τη Λαρίσα να κερδίζει ένα φάουλ στο 6ο λεπτό και να πραγματοποιεί την πρώτη ευκαιρία του αγώνα με μία κεφαλιά του Μόρα, που κατέληξε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Λοντίγκιν. Έπειτα, ο Ολυμπιακός πήρε την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε με βαθιές μπαλιές να βρει τον Σολδάνο στο 9′ με τον Σισέ, αλλά το γέμισμα του Σενεγαλέζου ήταν δυνατό, με αποτέλεσμα να καταλήξει άουτ. Στο 12′ ο Νάτχο έψαξε τον Αργεντινό επιθετικό, αλλά ο Μόρας έδιωξε καθοριστικά με την μπάλα να καταλήγει στον τερματοφύλακα της ΑΕΛ. Στο 15′ ο Κρίστινσον βγαίνει αποφασιστικά από την εστία και μαζεύει την μπάλα προ του Χασάν. Στο 20ο λεπτό μία μικρή ολιγωρία στα καρέ των Πειραιωτών, έφερε ως αποτέλεσμα ένα φάουλ και μια κίτρινη κάρτα στον Αβραάμ λίγο έξω από την περιοχή. Το φάουλ εκτελέστηκε από τον Γιακιμόσφσκι με τον Λοντίγκιν να μαζεύει χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Στο 24ο λεπτό ο Νάτχο έβγαλε τρομερή κάθετη μπαλιά στον Χασάν, με τον Αιγύπτιο να πλασάρει υποδειγματικά τον Κρίστινσον για το 0-1 των ερυθρόλευκων, στην πρώτη επί της ουσίας σοβαρή απειλή του Ολυμπιακού στα καρέ της ΑΕΛ.

Η ομάδα της Λάρισας προσπάθησε να αντιδράσει στο 27′, αλλά ο Λοντίγκιν μάζεψε τη μπάλα σε μία προσπάθεια επίθεσης. Στο 30′ ο Σολδάνο έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να καταλήγει στα χέρια του τερματοφύλακα της ΑΕΛ, τρία λεπτά αργότερα, ο Σικάβκα πήγε να βγάλει φάση δίχως όμως να τα καταφέρνει.

Στο 36ο λεπτό ο Χασάν πιάνει την κεφαλιά αλλά αυτή καταλήγει έξω από το αριστερό δοκάρι του Κρίστινσον.  Στο 37′ ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να διπλασιάσει το προβάδισμα μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Τσιμίκα, ο οποίος πάσαρε στον Ελαμπντελαουί, με τον Νορβηγό να βρίσκει αέρα και να χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Μέχρι και την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου δεν υπήρξε κάποια ουσιαστική ευκαιρία από τις δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στα αποδυτήρια, προηγούμενος με 0-1 μετά το γκολ του Αχμέντ Χασάν.

Ξεκίνημα και 0-2 με τον Ελαμπντελαουί!

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, δημιουργώντας ευκαιρία στο 46′ με σουτ του Νάτχο το οποίο μπλόκαρε σταθερά ο Κρίστινσον. Ο Ανδρούτσος προειδοποίησε για δεύτερη φορά στο 48′, με τον Ελαμπντελαουί να γράφει το 0-2 για τον Ολυμπιακό στο 50ο λεπτό με ένα εξαιρετικό τελείωμα, που κατέληξε στο δεξί παραθυράκι της εστίας της ΑΕΛ και τον Νάτχο να πιστώνεται την δεύτερη του ασίστ στο σημερινό παιχνίδι. Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να απειλούν την άμυνα της ΑΕΛ, με τον Χασάν να χάνει μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά στο 53′ και την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Κρίστινσον πολύ αδύναμα. Στο 58ο λεπτό ο Πέδρο Μαρτίνς πέρασε στον αγώνα τον Κώστα Φορτούνη, βγάζοντας εκτός τον σκόρερ του πρώτου τέρματος, Αχμέντ Χασάν. Στη συνέχεια η Λάρισα απείλησε στο 62′ με τον Αβραάμ Παπαδόπουλο να πετάει την μπάλα σε κόρνερ και στο 63′ με τον Λοντίγκιν να διώχνει εκ νέου σε κόρνερ.

Διατήρηση κινήσεων και 0-3 από τον Καμαρά!

Στο 63′ ο Λοντίγκιν με διπλή επέμβαση κατάφερε να κράτησε ανέπαφη την εστία των ερυθρόλευκων σε προσπάθειες του Σικάβκα και του Νούνιτς. Στο 70ο λεπτό ο Νάτχο έβγαλε σε τετ α τετ τον Τσιμίκα με τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ, αλλά ο Έλληνας αριστερός μπακ έστειλε την μπάλα άουτ. Αργότερα ο Μεριά έκανε το λάθος στην άμυνα, με τον Ολυμπιακό να μη κινδυνεύει, αφού η προσπάθεια του Κούνιτς κατέληξε ψηλά. Στο 72′ ο Γκερέρο πέρασε στον αγώνα, παίρνοντας τη θέση του εξαιρετικού Νάτχο. Στο 75′ ο Σολδάνο υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ χωρίς όμως να είναι, με τον επόπτη να κάνει λάθος. Τις αλλαγές του έκλεισε ο Ολυμπιακός στο 82′ με τον Τοροσίδη να παίρνει τη θέση του Ομάρ, τέσσερα λεπτά αργότερα ο “Τόρο” έκανε τη σέντρα και ο Καμαρά με κεφαλιά έκανε το 0-3 για τους Πειραιώτες. Οι ερυθρόλευκοι στα υπολειπόμενα λεπτά είχαν ακόμα μία ευκαιρία με τον Φορτούνη να σουτάρει και την μπάλα να καταλήγει στα σώματα. Το σκορ έμεινε ως έχει μέχρι  το τέλος, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με 0-3 κόντρα στην ΑΕΛ, σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι το οποίο ήταν και το τελευταίο για την εφετινή σεζόν.

Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος

Βοηθοί: Ηλίας Αλεξέας, Χρήστος Ακρίβος

4ος Διαιτητής: Ευάγγελος Γρατσάνης

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Μόρας (79′ Γρομιτσάρης), Μπράλιτς, Καρανίκας, Γκόλιας, Ζίβκοβιτς, Σεσέροβιτς, Γιακιμόσβσκι, Μπάλλας (67′ Νούσιος), Σικάβκα, Νούνιτς (58′ Κούνιτς)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Λοντίγκιν, Σισέ, Παπαδόπουλος, Μεριά, Τσιμίκας, Ελαμπντελαουί (82′ Τοροσίδης), Ανδρούτσος, Καμαρά, Νάτχο (72′ Γκερέρο), Χασάν (58′ Φορτούνης), Σολδάνο