Ο Μέσι έκρυψε τη μπάλα στο 90λεπτο με γκολ και ασίστ, η Ολλανδία το γύρισε από 0-2 σε 2-2 με μαγικές κινήσεις του Φαν Χάαλ και πήγε το ματς στα πέναλτι, όμως εκεί ήρωας ήταν ο Εμιλιάνο Μαρτίνες που έπιασε δύο και έστειλε την Αργεντινή στα ημιτελικά!

Το όνειρο της Αργεντινής και η εκπλήρωση της προφητείας, απέχουν πια μόλις δύο 90λεπτα! Ο μύθος Λιονέλ Μέσι τα… έσπασε πάλι όλα, πέτυχε ιστορικά ρεκόρ και οδήγησε την «αλμπισελέστε» στον ημιτελικό με μια «εξωγήινη» ασίστ, ένα πέναλτι-γκολ στην κανονική διάρκεια και άλλο ένα εύστοχο στη «ρώσικη ρουλέτα». Μέχρι να έρθει όμως η πρόκριση, η απέθαντη Ολλανδία της έβγαλε το λάδι! Ο προφέσορας του παγκοσμίου ποδοσφαίρου, Λούις Φαν Χάαλ, πρακτικά το γύρισε μόνος του με μαγικές κινήσεις από τον πάγκο, η χρυσή αλλαγή του, Βάουτ Βέγκχορστ, πέτυχε δύο γκολ στο -κυριολεκτικό- φινάλε (μείωσε σε 1-2 στο 83′ και ισοφάρισε σε 2-2 στο 111′) και οι «οράνιε» πήγαν το ματς στην παράταση. Εκεί η Αργεντινή και πάλι έχασε μοναδικές ευκαιρίες για να το καθαρίσει εκ νέου και τελικά όλα κρίθηκαν στα πέναλτι. Στη ρώσικη ρουλέτα, οι Αργεντινοί ήταν πιο εύστοχοι, ο Εμιλιάνο Μαρτίνες έπιασε τις δύο πρώτες ολλανδικές εκτελέσεις και κάπως έτσι, με… αίμα, δάκρυα και ιδρώτα σε μια ακόμη ιστορική ματσάρα ανάμεσα στις δύο ομάδες στα Παγκόσμια Κύπελλα (σ.σ. η 6η συνολικά – 1 ισοπαλία, 2 νίκες η Ολλανδία, 1 η Αργεντινή που έχει και 2 προκρίσεις σε πέναλτι), αυτοί πέρασαν στον ημιτελικό της Τρίτης, όπου θα αντιμετωπίσουν την Κροατία.

Τα νέα… μαγικά του Μέσι

Όσον αφορά στον Λιονέλ Μέσι, στην 170η συμμετοχή του με το εθνόσημο, ο 35χρονος σύγχρονος θεός της μπάλας, έφτασε τα 95 γκολ και τα 4 σε αυτό το Παγκόσμιο Κύπελλο. Έγινε ο πρώτος σκόρερ για την Αργεντινή σε Μουντιάλ, ισοφαρίζοντας τα 10 του Μπατιστούτα. Έγινε ο πρώτος σε ασίστ για την Αργεντινή σε Μουντιάλ, ισοφαρίζοντας τις 8 του Μαραντόνα, ενώ παράλληλα με τις 5 σε νοκ-άουτ γύρους Μουντιάλ, έχει πλέον τις περισσότερες από κάθε άλλον, ξεπερνώντας τις 4 του Πελέ. Έγινε ο πρώτος σε συμμετοχές ως αρχηγός με την Εθνική, φτάνοντας τις 17 και ξεπερνώντας τις 16 του Μαραντόνα. Στα 35 του, ο Λέο ακολουθεί πλέον τα χνάρια του Θεού, Ντιέγκο και η Γη της Επαγγελίας, η κατάκτηση της κορυφής του κόσμου και η σφράγιση της κληρονομιάς του, απέχουν δύο ματς. Το πρώτο, την προσεχή Τρίτη, απέναντι στην Κροατία. Σε αυτό το ματς, ο Μέσι θα ισοφαρίσει επίσης τις περισσότερες συμμετοχές σε Μουντιάλ, τις 25 του Λόταρ Ματέους (έχει 24) και έπειτα θα κυνηγήσει το ρεκόρ των περισσότερων νικών, τις 17 του Μίροσλαβ Κλόζε (έχει 15).

Μετά τη νίκη επί των «οράνιε», την τρίτη (σ.σ. οι δύο στα πέναλτι) στα 10 μεταξύ τους ματς, η Αργεντινή βλέπει και τη θετική παράδοση να της κλείνει το μάτι, αφού κάθε φορά που περνάει από προημιτελικό Μουντιάλ, φτάνει και στον τελικό (1986, 1990, 2104). Παράλληλα, αυτή είναι η δεύτερη σερί πρόκριση από προημιτελικό μετά το 2014, έχοντας αποκλειστεί στις τρεις προηγούμενες παρουσίες της στους «8».

Το κύκνειο άσμα του Φαν Χάαλ

Η δε Ολλανδία, μπορεί να έμεινε τυπικά αήττητη για 20ο σερί ματς υπό τις οδηγίες του Φαν Χάαλ -που έμεινε αήττητος για 12ο ματς Μουντιάλ- όμως τέλος μπήκε στο σερί που την ήθελε να προκρίνεται στις τελευταίες τρεις παρουσίες της σε προημιτελικά (1998, 2010, 2014). Για τον δε θρυλικό Ολλανδό καθηγητή των πάγκων, στα 12 πρώτα ματς του σε Παγκόσμια Κύπελλα έμεινε αήττητος και ισοφάρισε το σχετικό ρεκόρ του Λουίς Φελίπε Σκολάρι, όμως αυτό το μυθικό, συνολικά, αλλά και για τον ίδιο ματς, ήταν το κύκνειο άσμα του, αφού μετά από αυτό πέφτει η αυλαία της τεράστιας προπονητικής του καριέρας, στα 72 του χρόνια.

Ήσυχο ματς μέχρι την πρώτη… στιγμή μαγείας

Όσον αφορά στην εικόνα και την εξέλιξη του αγώνα, για αρκετή ώρα ήταν πολύ κλειστό, με μόλις τρεις -ακίνδυνες- τελικές για τις δύο ομάδες ως το μισάωρο, μία για την Ολλανδία (σουτ του Ντεπάι άουτ στο 24′) και δύο για την Αργεντινή (σουτ του Μέσι σουτ στο 22′, σουτ του Ντε Πολ στο 33′ που μπλόκαρε ο Νόπερτ. Η «αλμπισελέστε» ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα και την κατοχή της μπάλας, ψάχνοντας με υπομονή και χωρίς ρίσκα τις προϋποθέσεις για να σκοράρει και να ξεκλειδώσει το ματς.

Οι «οράνιε» του Φαν Χάαλ για ένα ακόμη ματς επέλεξαν να περιμένουν τον αντίπαλο ψάχνοντας τις αντεπιθέσεις, προσπαθώντας παράλληλα να κλείσουν όλους τους χώρους και να περιορίσουν τις επαφές του Μέσι με τη μπάλα. Το έκαναν σχεδόν άψογα ως το 35ο λεπτό, όμως τότε άπαντες αναρωτήθηκαν… τι την έκανε τη μπάλα ο Θεός; Έκανε την κίνηση ανάμεσα σε 2-3 πορτοκαλί φανέλες, την κατάλληλη στιγμή έβγαλε μια μαγική no-look κάθετη πάσα που έκοψε την ολλανδική άμυνα στη μέση βγάζοντας τετ-α-τετ τον Μολίνα, ο οποίος βρέθηκε σε θέση φορ και μετά από κοντρόλ και έξοχο πλασέ με το εξωτερικό πέτυχε το 1-0. Κάπως έτσι, με μια στιγμή μαγείας η Αργεντινή είχε το προβάδισμα που έψαχνε.

Μετά το γκολ των Αργεντινών, η Ολλανδία πήρε τη μπάλα στα πόδια αλλά χωρίς την παραμικρή ουσία, δείχνοντας ότι μάλλον δεν είχε… εκπαιδευτεί αρκετά σε αυτό το στυλ παιχνιδιού. Σε όλο το πρώτο ημίχρονο, οι Ολλανδοί ήταν μια άνοστη, άνευρη και ανούσια ομάδα. Όλα έδειχναν να είναι εναντίον τους…

Προβάδισμα δύο γκολ και μυθική ανατροπή με… Φαν Χάαλ και Βέγκχορστ

Με την Αργεντινή να διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς φάσεις το πρώτο τέταρτο, με πρώτη αυτή του 59′ για την Αργεντινή. Ο Μέσι ξεκλείδωσε και πάλι την ολλανδική άμυνα στην κόντρα, όμως ο Ντε Πόλ σπατάλησε την ευκαιρία με κακή τελική πάσα. Στο 63′ ο σταρ της Παρί είχε μια εξαιρετική απευθείας εκτέλεση λίγο άουτ και στο 71′ η ομάδα του κέρδισε και το πέναλτι, όταν ο Ντούμφρις έφαγε την ντρίμπλα από τον Ακούνια και τον ανέτρεψε. Στο 73′ ο Μέσι το εκτέλεσε άψογα, στο πλαϊνό δίχτυ και έγραψε το 2-0. Τίποτα δεν έδειχνε ικανό να αλλάξει το ματς και να το γυρίσει για τους Ολλανδούς…

Κάπου εκεί, η ιδιοφυΐα που ακούει στο όνομα Λούις Φαν Χάαλ, ανέλαβε δράση! Έβαλε δύο σέντερ φορ (Ντε Γιονγκ, Βέγκχορστ), άλλαξε το 3-4-1-2 ουσιαστικά σε ένα παλιομοδίτικο 4-2-4, ενώ άλλαξε και το στυλ παιχνιδιού της ομάδας του, κάνοντάς το πιο άμεσο, ψάχνοντας και τα ψηλά κορμιά στην περιοχή με σέντρες και γεμίσματα. Την ίδια ώρα, ο Σκαλόνι και η Αργεντινή είχαν μάλλον πιστέψει ότι είχαν ήδη προκριθεί. Στο 83′ το νέο πλάνο Φαν Χάαλ απέδωσε καρπούς και το ματς ήταν ξανά στο ένα γκολ! Μετά από σέντρα του Μπέργκχαους στην καρδιά της περιοχής, ο Βάουτ Βέγκχορστ της Μπεσίκτας, κάνει τρομερή γυριστή κεφαλιά για το 2-1 -πέντε λεπτά αφότου μπήκε στο ματς ως αλλαγή- και μειώνει σε 2-1!

Υπήρχε ακόμη ζωή στην Ολλανδία! Ένα δίλεπτο αργότερα, οι «πορτοκαλί» έχασαν μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από κεφαλιά πάσα του Φαν Ντάικ, ο Μπέργκχαους σούταρε ελάχιστα άουτ. Το έμφραγμα των Αργεντινών και το φιλί ζωής της Ολλανδίας ήρθε τελικά στο 111ο λεπτό, δευτερόλεπτα αφότου είχαν συμπληρωθεί τα 10 των καθυστερήσεων. Μετά από ένα κερδισμένο φάουλ σε επικίνδυνο σημείο έξω από την περιοχή, ο Κουπμάινερς εκτέλεσε πανέξυπνα για τον Βέγκχορστ, συρτά με πάσα, αυτός έκανε ένα κοντρόλ και με αριστερό δυνατό σουτ νίκησε τον Μαρτίνες για το 2-2! Από το… πουθενά, με τις μαγικές κινήσεις του Φαν Χάαλ από τον πάγκο, η ομάδα του «ακύρωσε» τις μαγικές κινήσεις του Μέσι στο χορτάρι και έστειλε το ματς στην παράταση!

Σπατάλησε νέες ευκαιρίες στην παράταση η Αργεντινή

Το πρώτο τέταρτο της παράτασης ήταν σαν να μην έγινε ποτέ. Χαμηλό τέμπο, χωρίς ευκαιρίες, χωρίς ρίσκα από τις δύο ομάδες. Άλλη ιστορία το δεύτερο όμως, με την Ολλανδία να αποφασίζει να μείνει πιο πίσω πάλι και να ψάχνει τις κόντρες. Η Αργεντινή στο φινάλε όμως ήταν αυτή που κυριάρχησε πλήρως και έχασε μοναδικές ευκαιρίες για να καθαρίσει το ματς πριν τα πέναλτι! Στο 114′ ο Λαουτάρο έχασε την πρώτη με σουτ που κόντραρε στον Φαν Ντάικ, στο 115′ ο Έντσο έκανε νέο σουτ που κόντραρε και πέρασε λίγο έξω, στο 119′ ο Νόπερτ απέκρουσε σουτάρα του Λαουτάρο, ένα λεπτό μετά πέρασε λίγο έξω το σουτ του Μέσι και στην τελευταία φάση, ο Έντσο Φερνάντες είχε νέο σουτ από το ύψος της περιοχής, δοκάρι και άουτ! Όλα θα κρινόντουσαν στα πέναλτι! Εκεί, ο Μαρτίνες έπιασε δύο εκτελέσεις των Ολλανδών, οι Αργεντινοί ήταν πιο ψύχραιμη και η… ζωή επανήλθε στη χώρα του ταγκό, μετά το παραλίγο έμφραγμα και το ολλανδικό comeback.

Η διαδικασία των πέναλτι:

0-0 εκτελεί ο Φαν Ντάικ, αποκρούει ο Εμιλιάνο Μαρτίνες
0-1 η Αργεντινή – γκολ ο Μέσι
0-1 η Αργεντινή – εκτελεί ο Μπέργκχαους, αποκρούει και πάλι εντυπωσιακά ο Μαρτίνες
0-2 η Αργεντινή – γκολ ο Παρέδες
1-2 μειώνει η Ολλανδία – γκολ ο Κούπμαϊνερς
1-3 η Αργεντινή – γκολ ο Μοντιέλ
2-3 μειώνει η Ολλανδία – γκολ Βέγκχορστ
2-3 μένει το σκορ, άουτ η εκτέλεση του Φερνάντες
3-3 ισοφαρίζει η Ολλανδία – γκολ ο Λουκ Ντε Γιονγκ
3-4 η Αργεντινή – γκολ ο Λαουτάρο Μαρτίνες και στέλνει την Αργεντινή στους «4»

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ολλανδία (Λούις Φαν Χάαλ / 3-4-1-2): Νόπερτ, Ακέ, Φαν Ντάικ, Τίμπερ, Μπλιντ (64′ Λ. Ντε Γιόνγκ), Φ. Ντε Γιονγκ, Ντε Ρουν (46′ Κούπμαϊνερς), Ντούμφρις, Χάκπο (113′ Λανγκ), Ντεπάι (78′ Βέγκχορστ), Μπέργκβαϊν (46′ Μπέργκχαους).

Αργεντινή (Λιονέλ Σκαλόνι / 3-5-2): Ε. Μαρτίνες, Λισ. Μαρτίνες, Οταμέντι, Ρομέρο (78′ Πετσέλα), Ακούνια (78′ Ταλιαφίκο), Μακ Άλιστερ, Φερνάντες, Ντε Πολ (67′ Παρέδες), Μολίνα (106′ Μοντιέλ), Άλβαρες (Λ. Μαρτίνες, 112′ Ντι Μαρία), Μέσι.

Διαιτητής: Αντόνιο Ματέου Λαόθ (Ισπανία)

Βοηθοί: Πάου Ντεβίς (Ισπανία), Ρομπέρτο Ντελ Παλομάρ (Ισπανία)