Ο Ολυμπιακός πραγματοποιώντας ένα από τα χειρότερα ημίχρονα στη φετινή χρονιά, και αντιμετωπίζοντας μια εχθρική διαιτησία του Σέζου και της Κουρομπύλια, κάνοντας τραγικά λάθη, ηττήθηκε στο "Γεντί Κουλέ" με 1-0. Σκόρερ ο Βουό από πλευράς γηπεδούχων. Άμεσα "επανεκκίνηση" για την ομάδα μας! Ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα..

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός στην Κρήτη, αφού ηττήθηκε με σκορ 1-0 από τον ΟΦΗ.

Στην Κρήτη δοκιμαζόταν ο Ολυμπιακός, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Super League, με αντίπαλο τον ΟΦΗ, σε ένα ματς, που οι Πειραιώτες είχαν στόχο ένα θετικό αποτέλεσμα, μπροστά στους αρκετούς οπαδούς τους, οι οποίοι ήταν για άλλον έναν αγώνα, δίπλα στην ομάδα.

Ολυμπιακός: Στην Ελβετία τα «λιοντάρια» με φόντο την κούπα

Ο κόουτς της Κρητικής ομάδας επέλεξε στην βασική ενδεκάδα τους Στρέζο, Αργυρόπουλο, Νάστο, Κουτσιανικούλη, Βουό, Πλατέλλα, Κυριακίδη, Μιχόγιεβιτς, Μεγιάδο, Κοροβέση και Ποτουρίδη, ενώ ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε δύο αλλαγές, από τις πληροφορίες που υπήρχαν, και αυτές ήταν η επιλογή του Καμαρά, αντί του Νάτχο και του Μιράντα, αντί του Σισέ.

Πιο συγκεκριμένα, επέλεξε τον Γιαννιώτη κάτω από τα δοκάρια, Ομάρ, Τσιμίκας στα άκρα της άμυνας, με τον Μιράντα και τον Μεριά να βρίσκονται στο κέντρο της. Μπροστά τους ο Καμαρά με τον Γκιγιέρμε, με «δεκάρι» τον Γιάγια Τουρέ. Στις πτέρυγες βρίσκονταν οι Ποντένσε και Λαζαρος, με σέντερ φορ τον Γκερέρο.

Ανώτεροι οι γηπεδούχοι, ο Βουό «πάγωσε» την ομάδα του Μαρτίνς…

Η πρώτη ευκαιρία στον αγώνα ανήκε στους γηπεδούχους, όταν ο Βουό βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, έπειτα από σέντρα, αλλά η φάση ήταν καθαρό οφσάιντ. Επιπλέον, στο 19ο λεπτό, ο ΟΦΗ απείλησε με ένα μακρινό σουτ του Πλατέλλα, το οποίο κατέληξε αρκετά μέτρα μακριά από την εστία του Γιαννιώτη. Πάντως, από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, υπήρχε αρκετή ένταση και στις δύο ομάδες. Η πρώτη ευκαιρία από πλευράς «ερυθρόλευκων», πραγματοποιήθηκε στο 31’, όταν ο Τουρέ έλαβε την μπάλα στο ύψος της περιοχής, αλλά το σουτ που δοκίμασε κατέληξε ψηλότερα του δοκαριού του Στρέζου. Οι γηπεδούχοι στο 35’ ευτύχησαν να προηγηθούν, όταν μετά από σέντρα του Κοροβέση, ο Βουό πήρε την κεφαλιά και έκανε το 1-0 για τον ΟΦΗ. Στο 43ο λεπτό, ο Χριστοδουλόπουλος δοκίμασε ένα σουτ εκτός περιοχής, το οποίο δυσκόλεψε τον Στρέζο, στη συνέχεια ο Τσιμίκας, σε μια σέντρα-σουτ είχε δοκάρι για την ομάδα του.

Προσπάθησε, αλλά εις μάτην…

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο, από πλευράς Ολυμπιακού ο Μπίμπαρς Νάτχο στη θέση του Καμαρά, και ο Φετφατζίδης στη θέση του Γιάγια Τουρέ. Οι «ερυθρόλευκοι» καλούνταν να κάνουν μια υπέρβαση, με μια διαιτησία, η οποία ήταν αρκετά ανεκτική με τους γηπεδούχους και τα μαρκαρίσματα αυτών, και άκρως προκλητική. Στο πρώτο τέταρτο, του δεύτερου μέρους, δεν πίεσαν ιδιαίτερα οι Πειραιώτες. Στο 66’ ο Μαρτίνς πραγματοποίησε την Τρίτη και τελευταία του αλλαγή, όταν ο Λάζαρος έδωσε τη θέση του στον Δημήτρη Μάνο, επιστρέφοντας ο τελευταίος ξανά στο «Γεντί Κουλέ», αυτή τη φορά με τα «ερυθρόλευκα». Στο 71ο λεπτό του αγώνα, ο Γκερέρο έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει το ματς, όταν έπιασε κεφαλιά, η οποία διώχθηκε από τον Στρέζο με τα πόδια. Ο Κοιλιάρας στο 77’ έκανε ένα αρκετά καλό σουτ, το οποίο πέρασε λίγα εκατοστά άουτ, από την εστία του Γιαννιώτη, ούσα η δεύτερη ευκαιρία με αξιώσεις των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο, ως εκείνο το σημείο. Ο Ολυμπιακός στα επομενα λεπτά δεν κατάφερε κάτι ουσιαστικό, με αποτέλεσμα να ηττηθεί από την ομάδα του ΟΦΗ με σκορ 1-0.

ΟΦΗ (Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Νάστος, Κουτσιανικούλης (Κομεσίδης 76’), Βουό (Αραβίδης 80’), Πλατέλλας, Κυριακίδης, Μιχόγιεβιτς, Μεγιάδο, Κοροβέσης (Κοιλιάρας 68’), Ποτουρίδης.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Καμαρά (Νάτχο 46’), Γκερέρο, Χριστοδουλόπουλος (66’ Μάνος), Γκιγιέρμε, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Τσιμίκας, Μιράντα, Τουρέ (Φετφατζίδης 46’), Ποντένσε.