Οι ερυθρόλευκοι υπέταξαν τη «βασίλισσα» Ρεάλ Μαδρίτης στο ΣΕΦ με σκορ 88-83, αποδεικνύοντας περίτρανα σε όλη την Ευρώπη, πως ο «ΒΑΣΙΛΙΑΣ» είναι ΕΝΑΣ, και φοράει κόκκινα! Της έσπασε το αήττητο, και πλέον στο 8-1 η Ρεάλ. Τέσσερις παίχτες από πλευράς Πειραιωτών με διψήφιο αριθμό πόντων. Αναλυτική περιγραφή του αγώνα από το ΣΕΦ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Την Ρεάλ Μαδρίτης αντιμετώπιζε η ομάδα μας, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής για την Ευρωλίγκα, στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Ανάλυση / περιγραφή αγώνα του Μιχάλη Μαχαίρα

Γκριμάου: «Πολύ δύσκολος αντίπαλος ο Ολυμπιακός…»

Οι φιλοξενούμενοι έμεναν αήττητοι με σερί νικών 8-0, και ο Ολυμπιακός με το 4-4, με μόνο στόχο το θετικό αποτέλεσμα. Οι Μαδριλένοι είχαν ταξιδέψει δίχως τον Γιούλ, και οι Πειραιώτες είχαν την απουσία του Αξέλ Τουπάν.

Ο Ντέιβιντ Μπλατ επέλεξε να ξεκινήσει τη σημερινή αναμέτρηση με τους Ουίλιαμς-Γκος, Παπανικολάου, Τίμα, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ, ενώ ο Πάμπλο Λάσο από πλευράς Ρεάλ, με τους Καμπάτσο, Κοζέρ, Ντέκ, Ράντολφ και Ταβάρες.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με ένα μίνι σερί 5-0, τον αγώνα, εμφανίζοντας αδυναμία στην άμυνα. Όμως, οι ερυθρόλευκοι πέρασαν μπροστά στον αγώνα με 11-7, σχεδόν μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα, κάνοντας τον Πάμπλο Λάσο, να καλέσει εσπευσμένο τάιμ άουτ. Η ομάδα του Μπλατ έχτισε μια διαφορά της τάξης των 7 πόντων (16-9). Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν την πρωτοπορία στο σκορ, με την πρώτη περίοδο να λήγει 29-22.

Στην δεύτερη περίοδο, η Ρεάλ έμεινε πίσω και με -10, αλλά κατάφερε ισοφαρίσει το ματς (32-32), με τον Ντέιβιντ Μπλατ αυτή τη φορά να είχε να πει αρκετά στους παίχτες του. Ο Ολυμπιακός σούταρε έξω από τη γραμμή των 6.75 με το εκπληκτικό 60%. Η διαφορά με αυτό το τρόπο αυξήθηκε ξανά στο +10 (46-36). Η διαφορά στην ανάπαυλα για το πρώτο μέρος ήταν διψήφια και συγκεκριμένα ένα +11 (52-41).

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η Ρεάλ έτρεξε ένα 11-3 σερί, μειώνοντας στους 3 πόντους τη διαφορά (55-52). Οι Πειραιώτες, ναι μεν, διατηρούσαν το προβάδισμα, αλλά δυσκολεύονταν να το κρατήσουν, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν οι Μαδριλένοι (63-63). Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο με το σκορ ισόπαλο στο 65-65, και όλα θα λύνονταν στην τελευταία περίοδο.

Στην τελευταία περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» κατείχαν την πρωτοπορία του σκορ, αφού στο πρώτο 3λεπτο του δεκαλέπτου, προηγούνταν με +6. Με τρία λεπτά να απομένουν στην κλεψύδρα του ματς, ο αρχηγός του Ολυμπιακού μίλησε την κρίσιμη ώρα αφού σκόραρε σε σουτ τριών πόντων, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +10 (80-70). Όμως, η Ρεάλ έκανε ένα σερί 5-0 ταχύτατα, μειώνοντας στους πέντε πόντους.

Η διαιτησία έπαιξε το ρόλο της, σε κάποιες φάσεις, δίνοντας ακατανόητα φάουλ, βάζοντας εκ νέου τους φιλοξενούμενους στον αγώνα. Η διαφορά έμενε σε απόσταση αναπνοής, και το ματς πήγε στην «ρώσικη ρουλέτα» των βολών. Το τελικό σκορ ήταν το 88-83, με τον Θρύλο να παίρνει το θετικό αποτέλεσμα και να φτάνει στο 5-4 στη σειρά.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ : Ράντοβιτς, Λάτισεβς, Μάικιτς

Τα δεκάλεπτα : 29-22, 52-41, 65-65, 88-83

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ):  Γουίλιαμς-Γκος 23 (4/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σπανούλης 20 (2/3 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 1/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη), Τίμα, Μιλουτίνοβ 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 κοψίματα), Στρέλνιεκς 15 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη), Πρίντεζης 7 (3/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Παπανικολάου 3 (1), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 12 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ, Ράντολφ 9 (0/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Φερνάντεθ 12 (3), Καμπάτσο 14 (3/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ρέγιες 2, Κάρολ 16 (4/7 τρίποντα), Ταβάρες 7 (10 ριμπάουντ, 3 κοψίματα), Ντεκ 7 (1), Πρέπελιτς 3 (1/6 σουτ), Τόμπκινς 8, Τέιλορ 5 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/41 δίποντα, 11/21 τρίποντα, 19/28 βολές, 40 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 10 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 16/37 δίποντα, 13/32 τρίποντα, 12/18 βολές, 40 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 11 λάθη