Ο Ολυμπιακός νίκησε με σούπερ άμυνα τη Βουλιαγμένη με 5-3 στην έδρα της και έκανε το 1-0 στη 2η φάση.

Με σούπερ άμυνα, ο Ολυμπιακός νίκησε 5-3 στο κολυμβητήριο της Βουλιαγμένης, την ομώνυμη ομάδα και πέτυχε την πρώτη από τις δύο νίκες που χρειάζεται στη δεύτερη φάση. Το δεύτερο ματς είναι το Σάββατο 19 Ιανουαρίου, στο Παπαστράτειο.

Οι κοπέλες του Χάρη Παυλίδη ήταν νευρικές στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο κυριάρχησαν απόλυτα. Η άμυνα που έπαιξαν ήταν εκπληκτική. Κράτησαν τη Βουλιαγμένη στο μηδέν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και συνολικά 18:09 χωρίς γκολ! Κι αυτό λέει πολλά. Στο πρώτο οκτάλεπτο είχαν νευρικότητα, κάτι που συνεχίστηκε και στο δεύτερο, με το χαμένο πέναλτι από την Βασιλική Πλευρίτου, 3:28 πριν το τέλος.

Ολυμπιακός: Οι διαιτητές του αγώνα με την Παρτιζάν

Όταν έπρεπε ανέβασαν στροφές, εγκλώβισαν επιθετικά τη Βουλιαγμένη που δεν μπορούσε να κάνει τίποτα και πήρε μια μεγάλη νίκη, με την Χρυσή Διαμαντοπούλου να κάνει ένα ακόμα σπουδαίο ματς κόντρα στον ΝΟΒ.

Τα οκτάλεπτα: 1-0, 2-2, 0-1, 0-2.

Η διακύμανση

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Χυδηριώτη (πέναλτι, 7:12)

2ο οκτάλεπτο: 1-1 Τσουκαλά (περιφέρεια, 7:08), 1-2 Ελ. Πλευρίτου (π/π, 6:09), 2-2 Ξενάκη (φουνταριστό, 5:02), 3-2 Ελληνιάδη (περιφέρεια, 2:09)

3ο οκτάλεπτο: 3-3 Τσουκαλά (περιφέρεια, 0:01)

4ο οκτάλεπτο: 3-4 Ελ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 4:21), 3-5 Αβραμίδου (περιφέρεια, 3:09)

ΝΟ Βουλιαγμένης (Αλ. Καμμένου): Τζόνσον, Χαραλαμπίδη, Χυδηριώτη 1, Ελληνιάδη 1, Αθ. Γιαννοπούλου, Ξενάκη 1, Ειρ. Νίνου, Πάτρα, Κώτσια, Β. Διαμαντοπούλου, Ράνεϊ, Ιωαννίδη, Κοτσιώνη, Π. Νίνου, Κοκκινάκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Χ. Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 2, Μπάκλινγκ, Ελευθεριάδου, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου 1, Ασημάκη, Μ. Πλευρίτου, Γκόφερς, Β. Πλευρίτου, Τσουκαλά 2, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου, Παπαναστασίου, Φουντωτού.