Την κορυφή του α’ ομίλου στο πρωτάθλημα της Κ17 «σφράγισαν» οι Έφηβοι του Θρύλου, οι οποίοι πανηγύρισαν μεγάλη νίκη με 2-0 στο Ρέντη κόντρα στην αντίστοιχη ομάδα του ΠΑΟ.

Οι Πειραιώτες έδειξαν με αυτό τον τρόπο το δρόμο στην πρώτη ομάδα του Ολυμπιακού ενόψει της αναμέτρησης της Κυριακής (17/03) στο ΟΑΚΑ.

Οι παίκτες του Δημήτρη Μαυρογενίδη χωρίς να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης πήραν το αποτέλεσμα που ήθελαν και πλέον έφτασαν με τη νίκη αυτή τους 50 βαθμούς, αφήνοντας στους 46 τον ΠΑΟ.

Ο Γούλας στο 82′ και ο Σαπουντζής στο 87′ τα δύο γκολ του Ολυμπιακού στο ματς, ενώ προηγουμένως είχε προηγηθεί η τρομερή απόκρουση του Τζολάκη σε εκτέλεση πέναλτι του Νιάρχου.

Χωρίς την καλή στιγμή…

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης οι Έφηβοι του Ολυμπιακού μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο, αρκέστηκαν στο να έχουν την κατοχή της μπάλας, αφού δεν κατάφεραν να φανούν απειλητικοί μπροστά από την εστία του Παναθηναϊκού. Η πρώτη και μοναδική καλή στιγμή για τους Πειραιώτες στο πρώτο μέρος σημειώθηκε από τον Τσάβο στο 18’, με τον αμυντικό του Θρύλου να αναγκάζει με το δυνατό του σουτ τον Οικονομάκη σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ. Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου οι παίκτες του Δημήτρη Μαυρογενίδη πραγματοποίησαν κάποια αμυντικά λάθη, με τον ΠΑΟ να παίρνει την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως, να έχει και εκείνος κάποια πολύ καλή στιγμή στα πρώτα 45’ λεπτά της αναμέτρησης, με το 0-0 να μένει έτσι δίκαια μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Κράτησε το μηδέν ο Τζολάκης, το «καθάρισε» στο τέλος ο Θρύλος!

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τον Ολυμπιακό, κερδίζοντας πέναλτι στο 47’ της αναμέτρησης, έπειτα από χέρι του Κατσογιάννη σε σουτ του Καρβούνη. Ο Τζολάκης, ωστόσο, έδειξε κάποιες από τις πτυχές του πλούσιου ταλέντου του, αποκρούοντας την εκτέλεση πέναλτι που εκτέλεσε ο Νιάρχος, αλλά και στη συνέχεια το σουτ του Λαζαρίδη. Με τον πορτιέρο του Θρύλου να κρατάει το 0-0 με αυτό τον τρόπο στην αναμέτρηση και να δίνει την ευκαιρία στην ομάδα του να μπορέσει να σκοράρει στη συνέχεια και να πάρει τη νίκη.

Οι Πειραιώτες όσο περνούσε η ώρα έπαιρναν ολοένα και περισσότερα μέτρα στο γήπεδο, κάτι για το οποίο βοήθησαν και οι Αρσενίδης, Σαπουντζής, οι οποίοι πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο στο 2οημίχρονο. Ο πρώτος κέρδισε το πέναλτι στο 80’, έπειτα από εξαιρετική προσωπική ενέργεια, με τον Γούλα να είναι εύστοχος από τα 11 βήματα για το 1-0 του Θρύλου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο, καταφέρνοντας στο 87’ να κάνει το 2-0 με τον Σαπουντζή, έπειτα από ασίστ του Αρσενίδη. Μάλιστα, λίγο νωρίτερα ο Σουρλής είχε χάσει πολύ μεγάλη ευκαιρία για να κάνει εκείνος το 2-0, όμως νικήθηκε από τον Οικονομάκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ17: Τζολάκης, Τσάβος, Κεραμιδάς (83’ Κασέμι), Κατσογιάννης, Ασλανίδης, Γούλας, Γεωργακόπουλος (86’ Μούκα), Κατσαβάκης (53’ Αρσενίδης), Λιάτσος (72’ Τζόρβας), Ντότης (62’ Σαπουντζής), Σουρλής.

Παναθηναϊκός Κ17: Οικονομάκης, Τουρκοχωρίτης, Κούτσιας, Ρόμπι, Σιδεράς (83’ Γωγουβίτης), Λιακόπουλος (72’ Ανθουλάκης), Φρόκου, Καρβούνης (77′ Λιούμης), Νιάρχος, Δημοσθενιάδης, Λαζαρίδης.