Νίκη για την ομάδα μας επί του ΠΑΟΚ με 83-40. Αυτή ήταν η 87η συνεχόμενη νίκη των ερυθρόλευκων στο πρωτάθλημα, σε αναμέτρηση που πραγματοποιούνταν στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Α1.

Οι ερυθρόλευκες του Γιώργου Παντελάκη δεν βρήκαν καμία αντίσταση απέναντι στην ομάδα του ΠΑΟΚ, αφού τον ισοπέδωσαν με το ευρύ 83-40. Σε κανένα σημείο του αγώνα δεν δυσκολεύτηκε η ομάδα μας, κάνοντας την 101η στις εγχώριες υποχρεώσεις της.

Πρώτη σκόρερ από πλευράς Ολυμπιακός η Τζέσικα Τόμας με 18, διψήφιες και οι Παυλοπούλου με 13 και Τίκβιτς με 11. Μάλιστα χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι δεν σκόραρε μόνο μια παίκτρια του Ολυμπιακού από την 12άδα, δείγμα της ανωτερότητας του Θρύλου στο ματς.

Ολυμπιακός: Στην Ελβετία τα «λιοντάρια» με φόντο την κούπα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με τις Νικολοπούλου, Τόμας, Σταμάτη, Σπυριδοπούλου και Τζόνσον και με την Σταμάτη σκόραρε για το 3-3. Η Τόμας έκανε με νέο τρίποντο το 6-5 ενώ στη συνέχεια η Τίκβιτς πήγε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +10 (10-5). Η Σταμάτη στη συνέχεια έκανε το 20-7 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 28-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός παίζοντας με το ίδιο πάθος άνοιξε κι άλλο τη διαφορά, με το τρίποντο της Παυλοπούλου για το +24 (37-13) για να κάνει η Τόμας το 41-13. Το +30 διαμόρφωσε η Σπυριδοπούλου 4:20 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Τελικά με το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου η διαφορά είχε εκτοξευτεί στους 34 (51-17).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός έμεινε για τρία λεπτά και τριάντα δευτερόλεπτα ωστόσο στη συνέχεια βρήκε ξανά ρυθμό και δεν κοίταξε ποτέ πίσω. Η τελική διαφορά των 43 πόντων τα λέει όλα.

Τα δεκάλεπτα 28-7, 51-17, 63-27, 83-40.