Συνεχίζει με νίκες η Γυναικεία ομάδα Βόλει του Θρύλου, η οποία έκανε επέλαση και με τον Απολλώνιο, τον οποίο νίκησε με 0-3.

Μία ακόμη νίκη για την ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ (17-25, 8-25, 14-25) του ΟΦΑ Απολλώνιου στο Κερατσίνι, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Volley League, με πρώτη σκόρερ την Κούμπουρα, με 23 πόντους (13 η Μλέινκοβα, 12 η Νίζετιχ). Κόντρα στην ομάδα του Απολλώνιου, τα κορίτσια του Θρύλου πέρασαν νικηφόρα από το κλειστό «Π. Νικολαΐδης» και έφτασαν σε ένα σημαντικό «διπλό» στο πρωτάθλημα, σε μόλις 65 λεπτά, κατακτώντας με μεγάλη ανατροπή το πρώτο σετ (17-25, από 15-12), μετατρέποντας σε «παράσταση για ένα ρόλο» το δεύτερο (8-25) και κερδίζοντας με ανάλογη ευκολία και το τρίτο (14-25). Οι «ερυθρόλευκες», που είναι ισόβαθμες (35), πλέον, με τον Παναθηναϊκό στην κορυφή, τον αντιμετωπίζουν στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», το άλλο Σάββατο (27/1, 19:30), για τη 15η «στροφή» της Volley League.

Πόντο-πόντο πήγε το ματς έως το 11-9, προβάδισμα των γηπεδούχων. Ο Απολλώνιος έφτασε στο 12-10, στο 14-11 και στο 15-12, όμως από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Ολυμπιακός «πάτησε» το «γκάζι» και αφού ισοφάρισε σε 15-15, με άσσο της Κούμπουρα, πήρε προβάδισμα (15-16), με κόντρα επίθεση της Νίζετιχ. Νέος άσσος της Κούμπουρα και +2 (15-17) ο Θρύλος, με την Λαμπρούση να «γράφει» το 20-16, με πρώτο χρόνο. Η Μλέινκοβα οδήγησε τις «ερυθρόλευκες» σε σετ μπολ (17-24), ενώ ήταν και αυτή που έκανε το 25-17 και το 1-0, με μπλοκ άουτ.

Με επίθεση (3-5) και μπλοκ της Κούμπουρα, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 6-3, στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Η Σέρβα διαγώνια, μάλιστα, «χτύπησε» ξανά, με δύο διαδοχικά μπλοκ, για το 10-3, ενώ κέρδισε έναν ακόμα πόντο από επίθεση, για το +9 (3-12). Το +10 (3-13) ήρθε δια χειρός Νίζετιχ, με επίθεση στην ευθεία, ενώ η Κούμπουρα πήρε ένα ακόμα μπλοκ, για το +11 (3-14). Ασσος της Μλέινκοβα και 16-3 ο Θρύλος, με την Νίζετιχ να ανεβάζει ακόμη περισσότερο τη διαφορά, με δύο διαδοχικές επιθέσεις, κάνοντας το 18-3! Το σερί των «ερυθρόλευκων» σταμάτησε, αφού ο Απολλώνιος μείωσε σε 18-4 και 18-5, αλλά η Νίζετιχ «απάντησε», με δύο εξαιρετικές επιθέσεις, για το 20-5! Ασσος της Κούμπουρα και 22-6, με την Λαμπρούση να «γράφει» το 2-0 σετ, με τον ίδιο τρόπο, για το 25-8.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-5, με πρώτο χρόνο της Λαμπρούση, η οποία με άσσο, έκανε το 11-6. Νέος άσσος, αυτή τη φορά από την Καράρο και 13-6 τα κορίτσια του Θρύλου, που έφτασαν στο 14-6, με μπλοκ της Μλέινκοβα και στο 16-7, με μπλοκ της Εμμανουηλίδου. Με επίθεση της Κούμπουρα, η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στο +10 (7-17), την οποία κράτησε η Μλέινκοβα, για το 18-8, με την Τσιτσιγιάννη να την ανεβάζει στο +12 (8-20). Με μπλοκ άουτ της Νίζετιχ, η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι ξέφυγε με +14 (10-24), με την Λαμπρούση να «καθαρίζει» το ματς, με πρώτο χρόνο, για το 25-14 και 3-0 σετ στο Κερατσίνι.

Τα σετ (0-3, σε 65’): 17-25, 8-25, 14-25

1ο σετ: 8-7, 15-16, 17-21, 17-25

2ο σετ: 3-8, 3-16, 6-21, 8-25

3ο σετ: 5-8, 7-16, 9-21, 14-25

*Οι πόντοι του Απολλώνιου προήλθαν από 2 άσσους, 22 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 8 άσσους, 44 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων.

ΟΦΑ Απολλώνιος (Στέφανος Χριστοδουλάκης): Διάλλα 1 (1/8 επ.), Φακοπουλίδου 3 (3/16 επ., 48% υπ. – 32% άριστες), Ράπτη 7 (6/23 επ., 1 άσσος, 57% υπ. – 29% άριστες), Λάβδα 1 (1 μπλοκ), Καββαδία 3 (2/14 επ., 1 μπλοκ), Ασόνια 8 (8/28 επ.) / Τουλγαρίδου (λ, 38% υπ. – 31% άριστες), Χατζηγρηγορίου, Σιδεράτου 3 (2/4 επ., 1 άσσος)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 12 (12/26 επ., 62% υπ. – 38% άριστες), Καράρο 1 (1 μπλοκ), Λαμπρούση 8 (5/13 επ., 3 άσσοι), Εμμανουηλίδου 5 (1/8 επ., 4 μπλοκ), Κούμπουρα 23 (17/30 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 13 (9/16 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ. – 35% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 67% υπ. – 50% άριστες), Τσιτσιγιάννη 1 (1 μπλοκ), Τάνη