Super League

Ο Ολυμπιακός κάνει παρελάσεις… λίγες μέρες νωρίτερα

Η 21η Μαρτίου είναι μία πολύ σημαντική μέρα για τον Ολυμπιακό

Δύο ιστορικές παρελάσεις έχει κάνει ο Ολυμπιακός την 21η Μαρτίου.

Η πρώτη έγινε το 2001, όταν ο ΘΡΥΛΟΣ διέλυσε τον Παναθηναϊκό με το ιστορικό 4-1 στη Λεωφόρο για το Κύπελλο Ελλάδος.

Επιχείρηση… προσγείωσης από Μεντιλίμπαρ

Ο Ολυμπιακός του Τάκη Λεμονή, πηγαίνει στη Λεωφόρο χωρίς τον πολύτιμο Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς, αλλά με αντικαταστάτη τον Λουτσιάνο, ο οποίος βάζει την υπογραφή του στα πρώτα 9 λεπτά του αγώνα με μια ασίστ και ένα γκολ από τα 40 μέτρα. Ο Παναθηναϊκός μειώνει με τον Λυμπερόπουλο, αλλά οι ερυθρόλευκοι πετυχαίνουν άλλα δύο γκολ στο β’ ημίχρονο, με πέναλτι του Γεωργάτου και το… τεμπεσίρι του Τζιοβάνι και γράφουν ιστορία.

Θυμηθείτε ξανά εκείνη την τεσσάρα:

Και η δεύτερη ήταν το 2010 στο ΟΑΚΑ με το γκολ του Νταρμπισάιρ κόντρα στον Παναθηναϊκό. Ο ΘΡΥΛΟΣ τότε νίκησε 1-0 και άφησε… άγαλμα χιλιάδες φίλους του «τριφυλλιού». Οι οργανωμένοι του ΠΑΟ τότε είχαν επιδοθεί σε κλίμα… τρομοκρατίας.

Συνθέσεις και highlights:

ΠΑΟ (Νιόπλιας) : Τζόρβας, Βύντρα, Καντέ, Κατσουράνης, Σείταρίδης (67′ Γκάμπριελ), Ζιλμπέρτο, Καραγκούνης (81′ Ρουκάβινα), Σιμάο (70′ Νίνης), Λέτο, Σαλπιγγίδης, Σισέ.

ΟΣΦΠ (Μπάντοβιτς) : Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Μέλμπεργκ (46′ Ζεβλάκοφ), Αβραάμ Παπαδόπουλος, Μπράβο, Στολτίδης, Μαρέσκα, Γιάννης Παπαδόπουλος (56′ Ντάρμπισιρ), Ντάτολο (63′ Όσκαρ), Λούα Λούα, Μήτρογλου.