Η διαιτησία έκανε όπως έπρεπε την... δουλειά της και χάρισε δύο πέναλτι για την ανατροπή-νίκη της Μαρσέιγ με 2-1 επί του Ολυμπιακού στο «Βελοντρόμ»...

O Ολυμπιακός αντιμετώπιζε τη Μαρσέιγ για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Champions League, στο «Βελοντρόμ» της Μασσαλίας. Οι «ερυθρόλευκοι», παρότι προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με γκολ-βολίδα του Καμαρά στο 33′, ηττήθηκαν με 2-1 χάρη στα διαιτητικά όργια του VAR και του Ισπανού διαιτητή Μανθάνο, ο οποίος χάρισε πέναλτι στους Γάλλους για την ανατροπή-ήττα της ομάδας του Πέδρο Μαρτίνς.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Ο παίχτης «γουρλής» θα μείνει εκτός;

Ο Αντρέ Βίλας Μπόας παράταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 4-3-3 και άρχισε ως βασικούς τους Μανταντά, Σακάι, Τσαλέτα-Τσαρ, Άλβαρο, Αμαβί, Ρονζιέ, Καμαρά, Κουζάνς, Τοβέν, Μπενεντέτο, Παγέτ.

Από την άλλη, ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε ξανά το 4-3-3 ως σύστημα, ενώ άρχισε κάτω από τα δοκάρια τον Σα. Στην τετράδα της άμυνας παράταξε τους Ραφίνια, Σισέ, Σεμέδο και Χολέμπας. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Καμαρά, Εμβιλά και Μπουχαλάκης, ενώ στα άκρα οι Βρουσάι και Φορτούνης. Μοναδικός προωθημένος ήταν ο Ελ Αραμπί.

Δυνατά προσπάθησε να μπει στο ματς η Μαρσέιγ, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» μετά το πρώτο δεκάλεπτο ισορρόπησαν το ρυθμό της αναμέτρησης και κυκλοφόρησαν καλύτερα τη μπάλα στον αγωνιστικό χώρο του «Βελοντρόμ». Στο 11′, ο Βρουσάι δοκίμασε ένα σουτ μετά από μία ωραία πάσα του Ελ Αραμπί, αλλά η προσπάθειά του χτύπησε πάνω στον Τσαλέτα-Τσαρ και έφυγε πλάγιο. Δύο λεπτά μετά, ο Φορτούνης έβγαλε τη σέντρα, ο Ελ Αραμπί έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Μανταντά μπλόκαρε τη μπάλα. Στο 25′, ο Ρονζιέ προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Σα, ωστόσο η τελική του προσπάθεια του παίκτη της Μαρσέιγ πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Έπειτα, η γαλλική ομάδα ξαναπήρε μέτρα στο γήπεδο και απείλησε ξανά με ένα σουτ του Ρονζιέ, το οποίο έφυγε άουτ και δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σα. Εκεί που η Μαρσέιγ έδειχνε να ελέγχει το ματς, ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με ένα φοβερό γκολ του Καμαρά στο 33′. Ο Βρουσάι πάσαρε στον Αφρικανό μέσο να σκοράρει με ένα σουτ «οβίδα» έξω από την περιοχή. Στα υπολειπόμενα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου δεν υπήρξε κάποια ευκαιρία από τις δύο ομάδες, με αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» να προηγούνται μετά τα πρώτα 45 λεπτά του ματς.

Το δεύτερο ημίχρονο, ενώ έδειχνε πως είχε αρχίσει καλά για τον Ολυμπιακό, ήρθε να δοθεί απρόσμενα ένα αμφισβητούμενο πέναλτι υπέρ της Μαρσέιγ, το οποίο ήταν εκτός περιοχής. Ο Σισέ ανέτρεψε καθαρά τον Τοβέν και μέσω VAR ο διαιτητής Μανθάνο έδειξε πέναλτι. O Παγέτ εκτέλεσε και ισοφάρισε σε 1-1 με ένα άπιαστο πέναλτι. Μετά την ισοφάριση η Μαρσέιγ πίεσε τον Ολυμπιακό, που προσπάθησε να αντιδράσει με μία κεφαλιά του Ελ Αραμπί, η οποία ήταν άστοχη στο 61′.

Στο 61′, ο Σανσόν επιχείρησε να πλασάρει τον Σα, αλλά ο Πορτογάλος γκολκίπερ μπλόκαρε τη μπάλα. Έξι λεπτά μετά ο Ρονζέ έστειλε τη μπάλα άουτ από μία ακόμη τελική που δοκίμασε. Στο 74′, ο Ρονζιέ σούταρε εκ νέου, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ραφίνια και ο Μανθανό ετσιθελικά έδωσε δεύτερο πέναλτι στην γαλλική ομάδα μέσω του VAR, το οποίο δεν πήγε καν να κοιτάξει. Ο Παγέτ ανέλαβε ξανά την εκτέλεση, ο Σα βρήκε τη μπάλα, αλλά δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το 2-1, στο 75′. Ο Μαρτίνς ζήτησε από τους παίκτες να ανέβουν και να ψάξουν το γκολ της ισοφάρισης, με τους «ερυθρόλευκους» να χάνουν σπουδαία ευκαιρία στο 90+3′ με τον Σίσε. Ο Σουντανί έκανε την κεφαλιά, ο Σενεγαλέζος αμυντικός έπιασε το σουτ στη κίνηση, αλλά η μπάλα βρήκε στο σώμα του Άλβαρο. Έτσι, μετά από έξι λεπτά καθυστερήσεων ο διαιτητής Μανθάνο έκρινε το παιχνίδι με δύο χαρισμένα πέναλτι για την Μαρσέιγ.

Μαρσέιγ (Αντρέ Βίλας Μπόας): Σακάι, Τσαλέτα-Τσαρ, Άλβαρο, Αμαβί, Ρονζιέ (85′ Γκέιγ(, Καμαρά, Κουζάνς (56′ Σανσόν), Τοβέν, Μπενεντέτο (46′ Ζερμέν), Παγέτ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σισέ, Σεμέδο, Χολέμπας, Εμβιλά (79′ Μασούρας), Καμαρά, Μπουχαλάκης, Βρουσάι (90+2′ Σουντανί), Φορτούνης, Ελ Αραμπί.