Άδοξο και πρόωρο τέλος στο Final-8 του LEN Champions League για τον Θρύλο ο οποίος γνώριζε την ήττα με 13-11 στα προημιτελικά του θεσμού.

Το άσχημο ποσοστό στον παίκτη παραπάνω (3/17), καθώς και η δεδομένη απουσία του Κολόμβου, στοίχισαν στην ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού στον προημιτελικό του Final-8 του Champions League, με την «οικοδέσποινα» Νόβι Μπέογκραντ στο Βελιγράδι. Στην πρεμιέρα της τελικής φάσης της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, οι νταμπλούχοι Ελλάδας δεν τα κατάφεραν και γνώρισαν την ήττα με δύο γκολ (13-11) στην έδρα της σερβικής ομάδας (6/10 στον παίκτη παραπάνω), καθώς και τον αποκλεισμό. Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω με 5-2 και ισοφάρισαν σε 6-6, στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, όμως στο δεύτερο, αν και «κόλλησαν» στην επίθεση και έμειναν πίσω με 12-8, δεν τα παράτησαν και διατηρήθηκαν κοντά στην Νόβι Μπέογκραντ, την οποία «κράτησε» ο τερματοφύλακας της, Φερνάντεζ (17 αποκρούσεις).

Ο Θρύλος, ωστόσο, παραμένει στη Σερβία, όπου την Πέμπτη (1/6) στις 16:30, αντιμετωπίζει τη Γιουγκ Ντουμπρόβνικ, για τις θέσεις 5-8 του Champions League.

Live Streaming για την Α1 Ανδρών, ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός

Στην πρώτη περίοδο, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 4-2, με την Νόβι Μπέογκραντ να εκμεταλλεύεται απόλυτα τον παίκτη παραπάνω (3/3). Στο 3:52, ο Βάμος ισοφάρισε σε 1-1, με ωραίο σουτ, με το αριστερό, από την περιφέρεια, με τη σερβική ομάδα να ξεφεύγει με +2 (3-1). Ο Φουντούλης «απάντησε» και μείωσε σε 3-2, με γκολ στον παίκτη παραπάνω (1:10), ωστόσο το πρώτο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 4-2, υπέρ των Σέρβων.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να αξιοποιούν τον παίκτη παραπάνω, φτάνοντας στο 4/5 και στο +3 (5-2), με τους νταμπλούχους Ελλάδας να έχουν, την ίδια ώρα, 1/6. Ωστόσο, ο Φιλίποβιτς «βρήκε» δίχτυα στον παραπάνω (2/7), μειώνοντας σε 5-3, 3:51 για το ημίχρονο, με τον Παπαναστασίου να «χτυπάει» στην κόντρα, για το 5-4, στο 3:05! Η Νόβι Μπέογκραντ, ωστόσο, έφτασε ξανά στο +2 (6-4), με τον Βάμος να σκοράρει από το εξάμετρο (0:40), για το 6-5, ενώ ο Φουντούλης «έπιασε» ένα φοβερό σουτ από μακρινή απόσταση (0:02), διαμορφώνοντας το 6-6 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, ο Θρύλος συνέχισε με κακό ποσοστό στον παίκτη παραπάνω, φτάνοντας στο 2/14, με τη σερβική ομάδα να ξεφεύγει ξανά με +2 (8-6). Ο Φιλίποβιτς μείωσε σε 8-7, με σουτ από τα έξι μέτρα (2:35), αλλά η Νόβι Μπέογκραντ σκόραρε και πάλι στον παραπάνω (6/8), για το 9-7, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος στο Βελιγράδι.

Άσχημα «μπήκαν» οι «ερυθρόλευκοι» στο τέταρτο οκτάλεπτο, αφού έχασαν μία ακόμη επίθεση στον παίκτη παραπάνω (2/15) και στη συνέχεια, βρέθηκαν πίσω με -3 (10-7). Ο Παπαναστασίου, ωστόσο, μείωσε σε 10-8, από την περιφέρεια (5:33), οι Σέρβοι έφτασαν στο 12-8, με τον Βάμος να μαζεύει τη διαφορά στο 12-10. Νέο γκολ της Νόβι Μπέογκραντ και 13-10 πίσω ο Ολυμπιακός, ο οποίος μείωσε εκ νέου, με τον Παπαναστασίου (1:17), για το τελικό 13-11.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 2-4, 3-1, 4-4

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Πέρκοβιτς (π/π, 5:25), 1-1 Βάμος (περιφέρεια, 3:52), 2-1 Βούτσινιτς (π/π, 3:27), 3-1 Βλαχόπουλος (περιφέρεια, 2:36), 3-2 Φουντούλης (π/π, 1:10), 4-2 Βλαχόπουλος (π/π, 0:39)

2ο οκτάλεπτο: 5-2 Γρανάδος (π/π, 5:27), 5-3 Φιλίποβιτς (π/π, 3:51), 5-4 Παπαναστασίου (κόντρα, 3:05), 6-4 Γρανάδος (περιφέρεια, 2:37), 6-5 Βάμος (περιφέρεια, 0:40), 6-6 Φουντούλης (περιφέρεια, 0:02)

3ο οκτάλεπτο: 7-6 Ντράσοβιτς (περιφέρεια, 7:38), 8-6 Γρανάδος (π/π, 2:55), 8-7 Φιλίποβιτς (περιφέρεια, 2:35), 9-7 Ντράσοβιτς (π/π, 2:03)

4ο οκτάλεπτο: 10-7 Β. Ράσοβιτς (περιφέρεια, 6:59), 10-8 Παπαναστασίου (περιφέρεια, 5:33), 11-8 Πέρκοβιτς (5:00), 12-8 Γρανάδος (πέναλτι, 4:27), 12-9 Φιλίποβιτς (φουνταριστό, 4:17), 12-10 Βάμος (π/π, 3:37), 13-10 Γρανάδος (περιφέρεια, 3:07), 13-11 Παπαναστασίου (περιφέρεια, 1:17)

Νόβι Μπέογκραντ (Ζίβκο Γκότσιτς): Φιλίποβιτς, Σ. Ράσοβιτς, Μαρτίνοβιτς, Γρανάδος 5, Βούτσινιτς 1, Πιγιέτλοβιτς, Ντράσοβιτς 2, Γιάκσιτς, Πέρκοβιτς 1, Βλαχόπουλος 2, Σκουμπάκης, Β. Ράσοβιτς 1, Φερνάντεζ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς, Γκίλλας, Βάμος 3, Γενηδουνιάς, Φουντούλης 2, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης, Φιλίποβιτς 3, Δήμου, Παπαναστασίου 3, Ζερδεβάς