Η συγκλονιστική Νότιγχαμ Φόρεστ το έκανε ξανά! Με γκολ του Γκράμπαν στο 83', οι «ξυλοκόποι» ξέραναν (1-0) την Άρσεναλ και την πέταξαν όπως και το 2018 εκτός Κυπέλλου Αγγλίας.

Ιστορική πρόκριση για τη Νότιγχαμ Φόρεστ, η οποία επικράτησε με 1–0 εντός έδρας της… «άχρωμης» Άρσεναλ (δεν έκανε ούτε ένα σουτ εντός εστίας σε ολόκληρο το παιχνίδι) χάρη σε ένα γκολ του Γκράμπαν στο 83ο λεπτό, ρίχνοντας στο… καναβάτσο τους «Κανονιέρηδες».

Ο Μικέλ Αρτέτα παρέταξε την ομάδα του με αρκετές αλλαγές και το πλήρωσε, με την ομάδα του να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει φάσεις μπροστά στα καρέ των γηπεδούχων.

Μετά από ένα βαρετό και κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο, η Νότιγχαμ μπήκε δυνατά στο δεύτερο μισό του αγώνα και είχε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 58’, αλλά ο Λένο αρνήθηκε το γκολ στον Ζικερνάγκελ.

Στο 62’ ο Γερμανός τερματοφύλακας της Άρσεναλ δήλωσε ξανά παρών σε πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ του Γκάρνερ, ωστόσο δεν τα κατάφερε και στο 83’, όταν ο Γκράμπαν που είχε περάσει λίγο νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο σαν αλλαγή, εκμεταλλεύτηκε μία υπέροχη σέντρα του Γέιτς, χαρίζοντας την μεγάλη πρόκριση στη Νότιγχαμ! Στον επόμενο γύρο η ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη θα φιλοξενήσει τη Λέστερ.