Η Νότιγχαμ Φόρεστ πέτυχε μια σπουδαία, τη δεύτερη στη σειρά, νίκη επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «City Ground».

Μετά την επικράτηση επί της Νιούκαστλ, η Νότιγχαμ Φόρεστ κατάφερε να κερδίσει στην έδρα της και την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 2-1 στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ.

Έπειτα από αυτή τη νίκη η ομάδα της οποίας ιδιοκτήτης είναι ο Ευάγγελος Μαρινάκης πήρε μια μεγάλη βαθμολογική ανάσα αφού πλέον βρίσκεται πέντε βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, σε αντίθεση με τους «κόκκινους διαβόλους» οι οποίοι πάνε από το κακό στο χειρότερο έχοντας μονάχα μία νίκη στα τελευταία πέντε παιχνίδια τους και χάνοντας όλο και περισσότερο την επαφή τους με τις θέσεις που δίνουν εισιτήρια για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν.

Στα πρώτα εξήντα λεπτά του αγώνα ο ρυθμός ήταν χαμηλός (μόνη αξιοσημείωτη στιγμή το δοκάρι του Νταλότ στο 55′), όμως στα τελευταία τριάντα λεπτά σημειώθηκαν τρία γκολ, το πρώτο στο 65′ από τον Ντομίνγκεζ έπειτα από ασσίστ του Μοντιέλ, το δεύτερο από τον Ράσφορντ μετά από ασσίστ του Γκαρνάτσο στο 78′ και το τρίτο από τον Γκιμπς Γουάιτ μετά από ασσίστ του Ελάνγκα και ενώ είχε προηγηθεί μια μεγάλη στιγμή για τη Γιουνάιτεντ να φέρει «τούμπα» το σκορ στο 82′. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Τέρνερ με τις επεμβάσεις του κράτησε ανέπαφη την εστία του και χάρισε ένα πολύτιμο τρίποντο στους «ρεντς».

Νότιγχαμ Φόρεστ: Τέρνερ, Άινα (87’ Τόφολο), Νιακατέ, Μουρίγιο, Μοντιέλ (74’ Νίκο Γουίλιαμς), Γέιτς, Ντανίλο (87’ Μανγκαλά), Γκιμπς Γουάιτ, Ντομίνγκες (79’ Χάντσον Οντόι), Ελάνγκα (87’ Μπολί), Γουντ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ονάνα, Βαράν, Έβανς, Νταλότ, Γουάν Μπισάκα (90’ Ρεγκιλόν), Έρικσεν, Φερνάντες, Μαϊνού (46’ ΜακΤόμινεϊ), Άντονι (54’ Ντιαλό), Ράσφορντ, Γκαρνάτσο.