Γνωστή έγινε η αντίπαλος της Νότιγχαμ Φόρεστ για το League Cup.

Το ντέρμπι στο Μάντσεστερ για την είσοδο στην προημιτελική φάση του Λιγκ Καπ Αγγλίας ήταν συναρπαστικό. Η Σίτι απέκτησε πλεονέκτημα στο 10ο λεπτό με σκόρερ τον Χάαλαντ, το πρώτο γκολ του Νορβηγού με αντίπαλο τη Λίβερπουλ, ωστόσο η ομάδα του Κλοπ είχε γρήγορη αντίδραση.

Στο 20ο λεπτό ο Φάμπιο Καρβάλιο ισοφάρισε σε 1 – 1 και με το σκορ αυτό έληξε το ημίχρονο.

Στο 47′ ο Μαχρέζ απέφυγε τον Ρόμπερτσον και με υπέροχο σουτ πέτυχε δεύτερο γκολ για τη γηπεδούχο, αλλά η Λίβερπουλ απάντησε στο αμέσως επόμενο λεπτό εξαιρετική αντεπίθεση, μεταβίβαση του Νούνιες στον Σαλάχ και 2 – 2 από τον 30χρονο Αιγύπτιο φορ.

Το γκολ πρόκρισης για το σύνολο του Γκουαρδιόλα ήρθε στο 58ο λεπτό με κεφαλιά του Άκε. Ο καυγάς του Φαμπίνιο με τον Ρόντρι δεν είχε συνέχεια. Νίκη 3 – 2 για τη Σίτι, εκτός διοργάνωσης η κάτοχος του τροπαίου Λίβερπουλ.