Δηλώσεις λίγη ώρα μετά από τη νίκη του Ολυμπιακού επί της Νίκης Λευκάδας παραχώρησε ο προπονητής των ερυθρόλευκων, Θάνος Νίκλας.

Στην πρώτη θέση, με το πλεονέκτημα έδρας ενόψει των πλέι οφ, ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού! Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας επικράτησαν -ως γηπεδούχες- με 89-54 της Νίκης Λευκάδας στο Μοσχάτο, για την 21η αγωνιστική της Α1, με πρώτη σκόρερ την Χριστινάκη, με 16 πόντους (15 η Βίτολα, 13 η Νικολοπούλου). Στο τελευταίο τους ματς στην regular season της Α1 (ρεπό την 22η αγωνιστική), τα κορίτσια του Θρύλου δεν συνάντησαν ιδιαίτερες δυσκολίες, με εξαίρεση ένα 15-0 σερί (19-4, 19-19) της Νίκης και έτσι, έφυγαν με το θετικό αποτέλεσμα από το Μοσχάτο, με το οποίο τερμάτισαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, πριν από την έναρξη των πλέι οφ. Δηλώσεις από τη πλευρά των Πειραιωτών παραχώρησε λίγη ώρα μετά το πέρας του παιχνιδιού ο Θάνος Νίκλας.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» πολύ δυνατά στο ματς και «χτύπησε» στην κόντρα, με πολλά κλεψίματα, φτάνοντας στο 19-4, με καλάθι της Χριστινάκη (3:52). Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας, ωστόσο, έπαθαν «μπλακ άουτ» και δέχθηκαν 15-0 σερί από τη Νίκη Λευκάδας, η οποία ισοφάρισε σε 19-19, στο 8:39 της δεύτερης περιόδου (19-15 το πρώτο δεκάλεπτο). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, όμως, τα κορίτσια του Θρύλου δεν ξανακοίταξαν… πίσω και ξέφυγαν με +20 (46-26), με την Βίτολα (1:01), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 46-28. Στο φινάλε (1:41) του τρίτου δεκάλεπτου, η Χριστινάκη έδωσε «αέρα» 30 πόντων (64-34) στις «ερυθρόλευκες», ενώ η Σπυριδοπούλου «έγραψε» το 67-38 (σκορ περιόδου), με τρίποντο, στο 0:16. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός ανέβασε ακόμη περισσότερο το δείκτη του σκορ, στο +39 (81-42), με την Κολλάτου (5:33), με την Χριστινάκη να «χτυπάει» ξανά, για το 89-52, στο 0:26. Η Νίκη Λευκάδας μείωσε και διαμόρφωσε το τελικό 89-52.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός (61-45): Πανάξιες πρωταθλήτριες, ΠΕΛΑΤΙΑΣΑΝ τις πράσινες!

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 46-28, 67-38, 89-54

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Γουίλιαμς 9(1), Κυριακούδη 2, Σπυριδοπούλου 3(1), Σύρρα 8, Καμπισιούλη, Νικολοπούλου 13(1), Καρλάφτη 9(1), Δίελα 2, Βίτολα 15(1), Χριστινάκη 16, Κολλάτου 8, Τόμπιν 4

Νίκη Λευκάδας (Βελτσίστας): Μόρα 20, Ζιάκα 8(1), Γεωργάκη, Γασπαράτου, Χουγκάζ 2, Τσαμίλα, Ρομπότη, Λαμπροπούλου, Μανίς 24

Ακολουθούν αναλυτικά όσα είπε ο Έλληνας προπονητής της ομάδας του λιμανιού: «Συγχαρητήρια στα κορίτσια για τη σοβαρότητα που έδειξαν στο παιχνίδι. Υπάρχουν κάποιες απουσίες που επιθετικά μας έχουν χαλάσει το ρυθμό. Παρόλα αυτά, είναι μικρά τα διαστήματα αυτά, θα προσπαθήσουμε να τα εκμηδενίσουμε μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος. Τελειώσαμε με το πλεονέκτημα έδρας, κάτι πολύ σημαντικό. Βγήκαμε πρώτοι στην κανονική περίοδο, συγχαρητήρια στα κορίτσια για τη δουλειά που έχουν κάνει έως τώρα. Ξεκινάνε τα πλέι οφ. Θέλουμε έξτρα δουλειά, έξτρα συγκέντρωση. Έχουμε την ποιότητα, δουλεύουμε πολύ και μπορούμε να πετύχουμε το στόχο που έχουμε θέσει. Το κεφάλι κάτω και συνεχίζουμε».