Τα κατάφερε ο ΘΡΥΛΟΣ στο Χάντμπολ ανδρών!

Το εισιτήριο για τους τελικούς του πρωταθλήματος «σφράγισε» η ομάδα χάντμπολ Ανδρών του Ολυμπιακού. Ο Θρύλος επικράτησε με 30-25 του ΠΑΟΚ στο κλειστό «Μ. Λοϊζος», για την 8η και τελευταία αγωνιστική της Β’ φάσης της Handball Premier και προκρίθηκε πανάξια στην τελική φάση (κόντρα στην ΑΕΚ). Στο τελευταίο ματς της Β’ φάσης του πρωταθλήματος, οι «ερυθρόλευκοι», αν και ήταν πίσω από τους «ασπρόμαυρους» στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο αντέδρασαν εντυπωσιακά, πήραν διαφορά +3 (24-21), την οποία αύξησαν σε +5 (30-25), φτάνοντας εμφατικά στη νίκη-πρόκριση!

Στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 9-8, με τον Δομπρή (16:44), αλλά στη συνέχεια, δέχθηκε ένα 4-0 σερί από τον ΠΑΟΚ και βρέθηκε πίσω με 12-9. Με πέναλτι του Παπαδόπουλου (21:51) και ωραίο γκολ του Μπούντιτς στην κόντρα (23:45), ο Θρύλος μείωσε σε 12-11, αλλά δέχθηκε τρία ακόμη τέρματα από τους Θεσσαλονικείς, για το 15-12. Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν εκ νέου σε 15-13, με νέο «χτύπημα» του Παπαδόπουλου (28:18), ωστόσο δέχθηκαν το 16ο γκολ από τους «ασπρόμαυρους» και «έκλεισαν» το πρώτο ημίχρονο με σκορ 16-13.

Ζωντανά η «μάχη» του Θρύλου με τον Μίλωνα για την πρόκριση στους τελικούς της Volley League!

Με γκολ του Οστρούτσκο στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (33:59), οι Πειραιώτες πλησίασαν με 17-16 τους φιλοξενούμενους και στη συνέχεια, με τον Σλαβούλιτσα (40:00), ισοφάρισαν σε 20-20. Η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη συνέχισε την αντίδραση της και με τέρματα των Παπαβασίλη (41:58) και Καραμπουρνιώτη (43:15), προηγήθηκαν με +2 (22-20), ενώ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παπαδόπουλου (45:28), ξέφυγαν με +3 από τον ΠΑΟΚ, για το 23-20! Ο Ολυμπιακός συνέχισε δυνατά και έκανε το 24-21, με τον Παπαβασίλη (49:09), ενώ με κράτησε τη διαφορά του +3, με λόμπα του Μοντέρο (52:30), για το 26-23 και γκολ του Αραπακόπουλου (53:51), για το 27-24. Έτσι, με ωραίο γκολ του Δομπρή (58:19), ο Θρύλος έκανε το 30-25 και πανηγύρισε τη νίκη-πρόκριση επί του ΠΑΟΚ με +5!