Η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των γυναικών νίκησε τη Γαλλία με 13-3, την Πέμπτη (23/1).

Η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των γυναικών νίκησε τη Γαλλία με 13-3, την Πέμπτη (23/1), στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης, για τις θέσεις 5-8.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα (1-0), όμως στη συνέχεια ανέβασε το ρυθμό της, πήρε προβάδισμα στο τέλος το πρώτου οκταλέπτου με 2-1, ενώ στο ημίχρονο αύξησε τη διαφορα στα τρία τέρματα, φτάνοντας στο 4-1.

Live Streaming για την Α1 Ανδρών, ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, η Εθνική μας συνέχισε την καλή αμυντική λειτουργία, έχοντας σε πολύ καλή ημέρα την τερματοφύλακα Σταματοπούλου και με επιμέρους σκορ 6-1, προηγήθηκε με 10-2. Τα κορίτσια του Γιώργου Μορφέση διατήρησαν τα ηνία του αγώνα και έφτασαν στη νίκη πρόκριση με 13-3. Πρώτες σκόρερ της αναμέτρησης, με τρία γκολ, αναδείχθηκαν η Ελένη Ξενάκη και η Ελευθερία Πλευρίτου.

Η Εθνική μας ομάδα θα αντιμετωπίσει το Σάββατο (25/1, 17.00 ώρα Ελλάδας) την Ιταλία για τις θέσεις 5-6.

ΓΑΛΛΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ   3-13

Τα οκτάλεπτα: 1-2 , 0-2 , 1-6 , 1-3

Γαλλία: Χαάλ, Μιγιό, Μπασελιέ, Μπουλουκμπάτσι, Ζιλέτ 1, Μαχιέ, Νταλουίν, Ραντοσάβλιεβιτς, Ντεσάμπ, Βερνό 2, Κλερκ, Νταουλέ, Νταρεντί

Ελλάδα (Γιώργος Μορφέσης): Διαμαντοπούλου Χ., Τσουκαλά 2, Διαμαντοπούλου Β. 1, Ελευθεριάδου, Πλευρίτου Μ. 1, Αβραμίδου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Μπενέκου, Κώτσια, Νίνου1, Πλευρίτου Ε. 3, Ξενάκη 3, Σταματοπούλου