Ο Ολυμπιακός κατάφερε και πήρε την νίκη στην έδρα του Χολαργού στην παράταση με 68-73, μετά από ένα κακό ματς από πλευράς ερυθρόλευκων όπου κινδύνευσαν να χάσουν από τον νεοφώτιστο Χολαργό.

Οι ερυθρόλευκοι αντιμετώπισαν τον Χολαργό για την 14η αγωνιστική της Basket League στο κλειστό γυμναστήριο “Αντώνης Τρίτσης”, με τον Ολυμπιακό να νικά αρκετά δύσκολα στην παράταση με 68-73 αφού πραγματοποίησε απογοητευτική εμφάνιση με αρκετά λάθη. MVP ξεκάθαρα ο Νίκολα Μιλουτίνοφ που πέτυχε 21 πόντους.

Ρεπορτάζ Κωνσταντίνου Τούμπανου…

Ολυμπιακός: Οι διαιτητές του αγώνα με την Παρτιζάν

Ο Ολυμπιακός άρχισε πολύ χαλαρά το παιχνίδι έχοντας αρκετή αστοχία πίσω από την γραμμή των 6.75, με τον Μιλουτίνοφ να έχει κουβαλήσει την ομάδα στο πρώτο δεκάλεπτο με 8 δικούς του πόντους από τους 11 του Ολυμπιακού συνολικά. Η πρώτη περίοδος τελείωσε για τον Ολυμπιακό με σκορ 9 -11.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με ένα μικρό σερί 5-0 για την ομάδα του Χολαργού με το σκορ να φτάνει στο 14-11. Ο Ολυμπιακός στα επόμενα λεπτά ήταν σταθερά πίσω με 3-4 πόντους μέχρι το τάιμ άουτ που πήρε ο Ντέιβιντ Μπλατ με τους ερυθρόλευκους έπειτα να παίρνουν κεφάλι ξανά στο σκορ με 23-24 με καλάθι και φάουλ από τον Σασά Βεζένκοφ , λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι Πειραιώτες έκλεισαν το ημίχρονο και την δεύτερη περίοδο όντας πίσω στο σκορ με 29-26 χωρίς να παίξουν καλό μπάσκετ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο παίρνοντας το προβάδισμα αλλά ο Χολαργός αντέδρασε και ξαναπέρασε μπροστά στο σκορ, με το παιχνίδι να έχει γίνει κυριολεκτικά ντέρμπι φαίνεται πως οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν καθαρό μυαλό, αφού ο Χολαργός προηγήθηκε με 47-37 λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Με το σκορ της τρίτης περιόδου να τελειώνει με 47-41 υπέρ του Χολαργού.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ μπήκε καλύτερα στην τελευταία περίοδο με τον Σπανούλη να μειώνει την διαφορά στους 2 πόντους αλλά τον Χολαργό να κρατάει το μικρό προβάδισμα του. Ο Στρέλνιεκς με γκολ-φάουλ 1,5 και δικό του lay up έδωσε στον Ολυμπιακό το προβάδισμα με 2 πόντους 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Χολαργός κατάφερε ισοφάρισε σε 61-61 1 δευτερόλεπτο πριν τη λήξη της περιόδου, με αποτέλεσμα ο Ντέιβιντ Μπλατ να καλέσει τάιμ άουτ για σουτ του Στρέλνιεκς το οποίο πήγε airball μετά από τρίποντο του Λετονού υπό πίεση. Έτσι το ματς έληξε ισόπαλο και οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στην παράταση με τον Μιλουτίνοφ, τον Στρέλνιεκς και τον Βενζέκοφ να δίνουν τις πολύτιμες λύσεις στην επίθεση και στην άμυνα, οι οποίες έδωσαν και τη νίκη στους ερυθρόλευκους με 68-73 απέναντι στην ομάδα του Χολαργού.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ., Ανδρικόπουλος, Καλδίρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-11, 29-26, 47-41, 61-61 (κ.α.), 68-73.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 9 (3), Γιάνκοβιτς 12, Οκερέαφορ, Αγκμπελέσε 6 (10 ριμπάουντ), Χόκινς 15 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Κώττας 1, Σπυριδωνίδης, Τάλτον 8 (7 ριμπάουντ), Σκουλίδας 3 (1), Καλαϊτζάκης, Ραλλάτος, Λαβ 14.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Βεζένκοφ 15 (7/8 δίποντα), Μιλουτίνοβ 21 (9/13 δίποντα, 17 ριμπάουντ, 2 τάπες), Μάντζαρης, Στρέλνιεκς 11 (8 ασίστ), Τίμα 2, Πρίντεζης 5, Σπανούλης 6 (1/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπόγρης, Παπανικολάου 10 (2), Τουπάν 3 (1/6 τρίποντα), ΛεΝτέι.

Τα ομαδικά στατιστικά του Χολαργού: 22/51 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 9/11 βολές, 48 ριμπάουντ (36 αμυντικά + 12 επιθετικά), 9 ασίστ, 16 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 22/38 δίποντα, 4/33 τρίποντα, 17/28 βολές, 43 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 15 επιθετικά), 22 ασίστ, 8 λάθη, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα.