Το 2/2 στο πρωτάθλημα έκανε η ομάδα Χάντμπολ του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε με 30-23 του Δούκα, στο «Μελίνα Μερκούρη», συνεχίζοντας τις καλές εμφανίσεις.

Οι «ερυθρόλευκοι» έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης, είχαν τον απόλυτο έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, καθώς ούτε βρέθηκαν ποτέ πίσω στο σκορ, ούτε ισοφαρίστηκαν. Και πήραν τη δεύτερη σερί νίκη, μία ενδομάδα μετά το «διπλό» επί της Πυλαίας, για την πρεμιέρα της Handball Premier.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα μπήκε πολύ δυνατά στο ματς. Προηγήθηκε αρχικά με 3-0 (2 γκολ του Αραπακόπουλου και 1 του Τζηρά), ενώ βρέθηκε μπροστά μέχρι και με 6 τέρματα διαφορά. 15-9, για την ακρίβεια, που ήταν και το σκορ των πρώτων 30 λεπτών.

Oλυμπιακός: Ποιοι ξένοι κρίθηκαν κορυφαίοι της σεζόν, βάσει της ΕΣΑΚΕ

Στην επανάληψη, οι πρωταθλητές Ελλάδας μπήκαν κάπως μουδιασμένοι, δέχθηκαν 2 σερί τέρματα, ωστόσο κάπου εκεί ανέβασαν στροφές. Συγκεκριμένα, προηγήθηκαν ακόμα και με 8 πόντους, 25-17 και 28-20 . Φυσικά, το παιχνίδι είχε κριθεί, με το τελικό σκορ να κλείνει στο 30-23 υπέρ του μεγαλύτερου ελληνικού συλλόγου που… ντούμπλαρε τις νίκες.