Οι νέοι του Ολυμπιακού έπαιξαν στην Τρίπολη με τον Αστέρα και κατάφεραν να πάρουν το διπλό με σκορ 2-1 (03/12).

Η ομάδα Νέων του Ολυμπιακού επικράτησε με 2-1 τον Αστέρα Τρίπολης εκτός έδρας για την εξ’ αναβολής 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League Κ19.

Οι Πειραιώτες μπήκαν αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο και δεν άργησε να έρθει η πρώτη καλή στιγμή. Στο 4ο λεπτό ο Πρεκατές πάτησε περιοχή, όμως το σουτ που έκανε πέρασε άουτ.

Ο παίχτης «γουρλής» θα μείνει εκτός;

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στο γήπεδο και είχαν σημαντική ευκαιρία στο 19′ όταν ο Σίνα αντέδρασε σωστά στο σουτ του Ρουμπιέ. Στο 26′ ο Παπακανέλλος έβγαλε σέντρα από τα δεξιά, αλλά ο Μουζακίτης με πλασέ στην κίνηση δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βαλλήνδρα.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μουζακίτης εκτέλεσε φάουλ, ο Κωστούλας έδωσε έτοιμο γκολ στον Παπακανέλλο, που με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ για το 0-1.

Στο 36′ ο Χ. Κωστούλας έκανε έξυπνη κίνηση στον χώρο και μετά από σκληρό μαρκάρισμα του Ανανιάδη, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μουζακίτης γράφοντας το 0-2.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Αστέρας έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει με το σουτ του Ζουγλή να σταματάει στο δοκάρι. Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός μπήκε και πάλι πιο δυνατά και απείλησε με τόσο με το σουτ του Κουτσογούλα, όσο και με την προβολή του Μοίρα που είχε περάσει ως αλλαγή λίγο νωρίτερα.

Στο 63′ ο Χ. Κωστούλας είδε απευθείας κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ανανιάδης αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας και τον Αστέρα με παίκτη λιγότερο.

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια πίεσαν και προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί κυρίως με γεμίσματα από τα πλάγια.

Στο 90′ ο Καπερδάς έκανε διαγώνιο βολέ στην κίνησε σημειώνοντας το τελικό 1-2. Επόμενος αγώνας για τους Νέους του Ολυμπιακού είναι με τον Λεβαδειακό εκτός έδρας.

Αστέρας Τρίπολης: Βαλλήνδρας, Καπερδάς, Χριστόπουλος (46′ Θεοδωρίδης), Θωμάς (46′ Παπαδόπουλος Α.), Παπαδόπουλος (78′ Ρουμελιώτης), Παπαδημητρίου (46′ Κεδίκογλου), Ζουγλής, Ανανιάδης, Μπάτσι, Ρουμπιές (65′ Καράγλανης), Καλλάντζη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Συλαϊδόπουλος): Σίνα, Κ. Κωστούλας, Χρήστου, Ρέτσος, Κουτσογούλας, Τσέλα, Πρεκατές (80′ Σταράκης), Μπακούλας, Μουζακίτης, Παπακανέλλος (55′ Μοίρας (92′ Πετρόπουλος), Χ. Κωστούλας