Η Κ17 του Ολυμπιακού επικράτησε με 2-1 του Ατρόμητου εντός έδρας.

Οι Έφηβοι του Θρύλου πήραν σπουδαία νίκη με 2-1 κόντρα στον Ατρόμητο για την 5η αγωνιστική της 2ης φάσης του πρωταθλήματος Super League Κ17.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες για να προηγηθεί.

Premier League:Το επίτευγμα της Νότιγχαμ

Στο 36΄το σκορ άνοιξε ο Σούφκα μετά από ασίστ του Πνευμονίδη με τους «ερυθρόλευκους» να μένουν ψηλά ψάχνοντας και δεύτερο τέρμα.

Οι ισορροπίες άλλαξαν στο 67′ όταν ο Πνευμονίδης αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε τον Ολυμπιακό με 10 παίκτες.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό και πέτυχαν το γκολ της ισοφάρισης στο 81′. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» πήραν και πάλι μέτρα στο γήπεδο και έγιναν πιεστικοί.

Το γκολ της νίκης ήρθε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Κτένας εκτέλεσε φάουλ και ο Φίλης με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για τον Ολυμπιακό.

Επόμενη αναμέτρηση για την ομάδα του Δημήτρη Μαυρογενίδη είναι με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό εκτός έδρας, η οποία είναι σημαντική για την πρωτιά του ομίλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Μαυρογενίδης): Κουρακλής, Κουτσόπουλος, Αλαφάκης, Πλιώνης (77′ Μανιός), Σουλανιάκου, Φίλης, Λίγδας (46′ Δαρβίρας), Λιατσικούρας, Σούφκα (69′ Δάμα), Τουφάκης (74′ Κτένας), Πνευμονίδης.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού αφιέρωσαν τη νίκη στον συμπαίκτη τους Θανάση Στάντζο, ο οποίος απουσίασε λόγω τραυματισμού.