Δια χειρός Κολοβέρου στα τελευταία 8΄΄ οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 87-86 της Ολίμπια Λιουμπλιάνας και κατέκτησαν την 3η θέση στο Adidas Next Generation Tournament U18 «Μάρκο Ίβκοβιτς» της Ευρωλίγκας.

Ντέρμπι με τα όλα του διεξήχθη στη «Ζελέζνικ Αρένα» του Βελιγραδίου, για τον μικρό τελικό του Adidas Next Generation Tournament U18 «Μάρκο Ίβκοβιτς» της Ευρωλίγκας, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη επί της Ολίμπια Λιουμπλιάνας με 87-86, χάρη σε καλάθι του Ιωσήφ Κολοβέρου στα 8΄΄ πριν τη λήξη.

Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο σκορ, φάνηκε να ξεφεύγουν οι Σλοβένοι με μακρινά σουτ, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» με τους Οικονόμου και Κολοβέρο το μάζεψαν αμέσως και πήραν προβάδισμα και στο τελευταίο λεπτό κάθε λεπτομέρεια έπαιξε ρόλο.

Μώραλης:«Είναι προφανές ότι πρόκειται για σενάριο επιστημονικής φαντασίας»

Ο Κολοβέρος με 21 πόντους (9/20 σουτ) ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης, ενώ 19 είχε ο Τσουμάνης, 17 ο Οικονόμου και 14 ο Ποκουσέφσκι. Από 8 πρόσθεσαν οι Τσολάκης και Μωραΐτης.