Επικράτησαν οι ερυθρόλευκοι επί της ομάδας από τη Λάρισα με σκορ 2-0, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής για την Super League K19.

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα πήραν οι Νέοι του Ολυμπιακού, επικρατώντας 2-0 της ΑΕΛ, στο Ρέντη, για την 15η αγωνιστική της Super League Κ19.

Ο Σουρλής στο 31’ και ο Βοΐλης στο 51’ σημείωσαν τα γκολ του Ολυμπιακού, ενώ ο Μαρίνος είχε δοκάρι στο 90’. Δοκάρι είχε και η Λάρισα, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, με τον Ζαχαράκη.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα, προτού ανοίξει το σκορ, στο 31’, με το πλασέ του Σουρλή (1-0), είχε απειλήσει με τον ίδιο παίκτη στο 12’, με τον Γκοτζαμανίδη στο 27’ και με τον Μαρίνο στο 28’, ενώ είχε άλλη μία πολύ καλή στιγμή, στο 30’ με το σουτ του Σουρλή. Η μοναδική απειλή της Λάρισας σε αυτό το πρώτο ημίχρονο ήταν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με το σουτ του Ζαχαράκη στο δοκάρι.

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε δυνατά και είχαμε ευκαιρίες αλλά και γκολ στα πρώτα λεπτά. Ο Μαρίνος, μετά από την ατομική ενέργεια και την πάσα του Ξενιτίδη, αστόχησε στο 48’, ενώ στο 49’ ο Γλυνός έκανε ένα σπουδαίο τάκλιν και αποσόβησε σίγουρο γκολ στο πλασέ του Χαλάτση, ο οποίος είχε περάσει τον Καραργύρη. Το 2-0 διαμορφώθηκε στο 51’ με το σουτ του Βοΐλη στην κίνηση, μετά από σέντρα του Μαρτίνη και ο Ολυμπιακός απέκτησε προβάδισμα ασφαλείας. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι, πέρα από κάποιες καλές στιγμές. Ο Ξενιτίδης στο 53’ και ο Μαρτίνης στο 56’ είχαν δύο καλές ευκαιρίες, ενώ ακολούθησαν άλλες δύο με πρωταγωνιστή τον Μαρίνο: Πρώτα στο 74’, όπου έπιασε το σουτ και απέκρουσε ο Σουλούκος και ακολούθως στο 90’ όταν έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα, μετά την απόκρουση του τερματοφύλακα της ΑΕΛ, βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Κάπως έτσι, λοιπόν, ο Ολυμπιακός νίκησε 2-0 την ΑΕΛ, για τη δεύτερη συνεχόμενη επιτυχία του και έκλεισε το 2018 με θετικό τρόπο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Καραργύρης, Τσαβός, Πέιος, Γκοτζαμανίδης, Μαρτίνης, Ξενιτίδης, Γλυνός, Μαρίνος, Ντουμάνης (88’ Μποσκουΐδης), Σουρλής (62’ Ντότης), Βοΐλης (75’ Μπουλάρι).

Λάρισα: Σουλούκος, Δημητρακούδης, Πλατανάς, Φουρκιώτης, Τάρτας, Ζαχαράκης, Μπάμπης, Ζιάκας (64’ Κουτσούκης), Πινάκας, Δακτυλάς (76’ Διγκόζης), Χαλάτσης (64’ Μούξιος).