Η Κ17 του Θρύλου νίκησε με 3-0 τον Ιωνικό εντός έδρας.

Η ομάδα Εφήβων του Ολυμπιακού επικράτησε με 3-0 του Ιωνικού εντός έδρας για την 9η αγωνιστική της 2ης φάσης των ομίλων του πρωταθλήματος Super League Κ17.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 20ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ του Τουφάκη, ο Παναγάκος με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Συλαϊδόπουλος: «Να γράψουμε ιστορία – Έχουμε μπροστά μας μία τεράστια πρόκληση»

Στο 34′ ο Δάμα έκανε σουτ, ο τερματοφύλακας έδιωξε, όμως ο Σούφκα που ακολούθησε τη φάση «σημείωσε» το 2-0 για τον Ολυμπιακό. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι πιεστικοί και κατάφεραν να πετύχουν και 3ο τέρμα πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στο 42′ ο Τουφάκης εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά και ο Φίλης σκόραρε από κοντά.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Δημήτρη Μαυρογενίδη συνέχισε να πιέζει ψηλά και να δημιουργεί ευκαιρίες με σημαντικότερες το δοκάρι του Σούφκα και το πλασέ του Βασιλακόπουλου, χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει άλλο τέρμα.

Επόμενος αγώνας για τους Έφηβους του Θρύλου είναι με αντίπαλο τον Πανιώνιο εντός έδρας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Μαυρογενίδης): Μακρής, Σουλανιάκου, Παυλάκης (59′ Κουτσόπουλος), Δάμα, Παναγάκος (74′ Πλιώνης), Φίλης, Τουφάκης, Λιατσικούρας (78′ Πλις), Σούφκα, Δαρβίρας (59′ Λίγδας), Πνευμονίδης (74′ Βασιλακόπουλος).