Η Εθνική ομάδα βόλεϊ Ανδρών επικράτησε επί της Ουγγαρίας στο Ρέντη για τη δεύτερη αγωνιστική του Silver European League, με 3-1 σετ.

Την πρώτη της νίκη στον Α΄ όμιλο του Silver European League πέτυχε η Εθνική ανδρών στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη. Η «γαλανόλευκη» με πρώτο σκόρερ |(23π., 67% επ.) τον Νίκο Ζουπάνη επικράτησε 3-1 σετ (25-14,  25-23, 23-25, 25-22) της Ουγγαρίας κατακτώντας τους τρεις πρώτους της βαθμούς. Επόμενο, κρίσιμο, παιχνίδι της ομάδας του Ανδρεόπουλου είναι το προσεχές Σάββατο (01/06) όταν και πάλι στο «Μελίνα Μερκούρη» (19.30) θα υποδεχθεί την Αυστρία.  Όπλο της Εθνικής στη νίκη επί της Ουγγαρίας η υψηλή αποτελεσματικότητα που έφθασε στο 60% έναντι 48% των αντιπάλων.
Η ομάδα του Ανδρεόπουλου ξεκίνησε δυναμικά το ματς. Χωρίς να πιεστεί από τους Ούγγρους έβαλε τους δικούς της κανόνες (68% αποτελεσματικότητα στην επίθεση στο πρώτο σετ)  στο παιχνίδι και με το …καλησπέρα έστησε διαφορά (16-9) ασφαλείας. Με την υποδοχή να λειτουργεί, με 3 μόλις λάθη και τον Ζουπάνη να τελειώνει τις μπάλες η Εθνική έφθασε τη διαφορά στην μέγιστη τιμή της στο +9 (21-12) για να τελειώσει άνετα το σετ με 25-14.
Στο δεύτερο σετ το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το 19-19. Ο Ανδρεόπουλος αντικατέστησε τον Φράγκο με τον Ράπτη ο οποίος έμελλε να είναι ο πρωταγωνιστής του σετ. Μπορεί με δικό του λάθος οι Ούγγροι να πήραν προβάδισμα 2 πόντων (21-19) ωστόσο από κει και ύστερα από δικές του ενέργειες η Εθνική βρήκε πόντους. Με πλασέ μείωσε σε 20-21, με σερβίς η «γαλανόλευκη» προηγήθηκε 22-21 και στη συνέχεια ο Ζουπάνης με δύο επιθέσεις έκλεισε το σετ με 25-23.
Στο τρίτο σετ η Ουγγαρία αντέδρασε ανεβάζοντας τα ποσοστά της στην επίθεση. Προηγήθηκε με 6 πόντους (14-8) και έδειξε ότι θα έπαιζε το τελευταίο της χαρτί για να κρατηθεί στο ματς. Στο 17-13 η Εθνική αφυπνίστηκε. Με άσσο του Φιλίποφ και με μπλοκ ύστερα από εξαιρετική άμυνα του Δαρίδη ισοφάρισε σε 18-18 αλλά οι Ούγγροι ξαναπήραν προβάδισμα 2 πόντων (21-23). Με νέο μονό μπλοκ του Φιλίποφ η Εθνική ισοφάρισε σε 23-23 αλλά δύο λάθος επιθέσεις, Κοκκινάκη και Ζουπάνη, έκριναν το σετ υπέρ της Ουγγαρίας.

Μάχη πόντο με πόντο έγινε μέχρι τα μισά του σετ. Από το 13-13 και μετά η Εθνική πάτησε γκάζι και με το μπλοκ του Τακουρίδη προηγήθηκε με 18-14 δείχνοντας διάθεση να τελειώσει το σετ και το ματς. Όπερ και εγένετο. Η ομάδα του Ανδρεόπουλου με τον Φιλίποφ πίεσε στην υποδοχή, οι Ούγγροι έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 20-14 και το σετ να κλείνει με 25-22.